ראשי » כללי, מדיה חברתית

Google Buzz – זהירות! סכנה ממשית לפרטיות

השבוע גוגל הכריזה על שירות חדש בשם Google buzz שהינו סוג של רשת חברתית המשולב בתוך שירות הדואר האלקטרוני המצליח שלה Gmail.

השירות מהווה שילוב שמזכיר מאד את פייסבוק ואת Twitter, שירות המיקרו בלוגינג הפופולארי המאפשר לכל גולש לעדכן את חבריו בהגיגיו השונים בעזרת משפט קצר.

גוגל הרגישה לאחרונה כי תחום הרשתות החברתיות נשמט מבין ידיה לטובת חברות קטנות וצעירות אשר מושכות קהל רב.
לאחרונה פייסבוק, הרשת החברתית המצליחה בעולם הכריזה כי במהלך הזמן הקרוב היא תשדרג את מערכת הדואר הפנימית שלה ותהפוך אותה לשירות מייל רגיל אשר יתחרה בשירותים ותיקים כגון Gmail. גוגל יודעת שלפייסבוק יש קהל גדול והשפעה רבה על אותו קהל והיא לא מתכוונת לאבד משתמשים עבור פייסבוק.

סיבות אלה גרמו לגוגל להוריד את הכפפות ולהתחרות באותם שירותים ולצורך כך היא גייסה את השירות הכי פופולארי שלה אחרי מנוע החיפוש, שירות ה Gmail.

Gmail הינו שירות ותיק הקיים משנת 2004 אשר סימן עידן חדש בתחום הדואר האלקטרוני מבוסס דפדפן לאחר שגוגל הכריזה על נפח אכסון של 1 גיגה וגרמה לכל השחקנים הגדולים בשוק ליישר קו ולהציע נפחים דומים.

הבעיה העקרית בשירות ה Google Buzz היא שרוב משתמשי ה Gmail לא ממש מחפשים לשלב אלמנטים של רשת חברתית בתוך המייל שלהם ואלה שכן מחפשים יודעים לעשות את זה טוב מאד ברשתות הקיימות כמו בפייסבוק למשל.

על מנת לנצל את המשאב הגדול שיש ל Gmail שהוא כמות המשתמשים העצומה והקשרים הרבים שנוצרו דרך שירות זה, גוגל החליטה לבצע קישור אוטומטי בשירות ה Buzz של אותם קשרים אשר מעתה חשופים לכל.

בעקרון בפעם הראשונה שמתחילים להשתמש בשירות יש לאשר את האפשרות של הצגת הקשרים על מנת שניתן יהיה להמשיך להשתמש בו אך משתמשים שלא בקיאים בכל נושא הרשתות החברתיות ולא מכירים את המונח Social graph לא ממש יבינו את ההשלכות של הדבר, יאשרו את האפשרות ויאפשרו לכולם להיות חשופים לרשימת הקשרים הענפה שלהם.

אז איך זה עובד?

נגיד שיש לך חשבון גימייל ולפני כחודשיים יצרת קשר עם מנוי אחר שיש לו גימייל באופן אוטומטי הקשר הזה יהיה חשוף לכולם. המנוי הזה יכול להיות לקוח עסקי שלך,מעסיק פוטנציאלי, חבר ילדות, המפקד שלך בצבא או המאהב/ת שלך.

לא מעט אנשים משתמשים בגימייל עבור שימושים עסקיים. כפי שכולכם יודעים בעולם העסקים חשובה מאד הדיסקרטיות ולכן מאד מהר נוכל לראות גופים שונים אשר משתמשים ביכולות החדשות של שירות ה buzz על מנת לבצע ריגול תעשייתי ולעקוב אחר המתחרים שלהם.

בכלל, שירותי דואר אלקטרוני היו מאז ומתמיד קרקע פוריה למפיצי דואר זבל ושירות הבאז יהפוך את החיים שלהם להרבה יותר קלים.

מסקירה מהירה של השירות ניתן ללמוד שהשירות עדיין בחיתוליו ולגוגל יש הרבה מה ללמוד מרשתות חברתיות אחריות ובעיקר מפייסבוק לגבי כל נושא האבטחה ואימות המשתמשים. ל Google buzz יש מסך הגדרות דל אפשריות המאפשר שינוי הגדרות אבטחה ופרטיות בסיסיות בלבד, לעומת מסכי ההגדרות המורכבים של פייסבוק המאפשרים שליטה כמעט מלאה על כל נושא הפרטיות ושיתוף התכנים.

רק לפני כמה שבועות שמענו לא מעט קריאות נגד שיינוי האבטחה והפרטיות שפייסבוק ערכה במערכת שלה עקב החלטתה להפוך את הרשת לפתוחה ונגישה יותר ומנכ"ל החברה היה צריך לצאת בהצהרות שונות על מנת להרגיע את המשתמשים.

מבחינת גוגל מדובר על מהלך נועז שבו יש שינוי מהותי באחד ממוצרי הדגל שלהם. ייתכן שהמהלך יצליח אך במידה והוא יכשל יש אפשרות שגוגל תאבד רבים ממשתמשיה שיבחרו להשתמש בשירותים מתחרים המעניקים מענה יותר טוב לפרטיות שלהם.

אני מניח שבימים הבאים נראה שינויים לא מעטים במנגנון העומד מאחורי הגוגל באזז וכעת רק נשאר לראות האם google buzz יתקבל באהדה בקרב משתמשיו או שה buzz היחידי ששירות זה ייצור יהיה פשוט השם שלו.

אליקו יצחקי

אודות אליקו יצחקי

אליקו יצחקי הינו המייסד והעורך הראשי של הבלוג.

Bookmark and Share

הוספת תגובה

הוסף את תגובתך למטה או שלח טראקבק מאתרך. תוכל גם להרשם לעדכון על התגובות באמצעות RSS.