ראשי » מדיה חברתית

האם רשתות חברתיות מבוססות מיקום הן הדבר הבא?

14 במרץ 2010 | | 15 תגובות | מאת אליקו יצחקי
אחרי שגעון הפייסבוק וקדחת הטוויטר מגיע הדבר החדש אשר מעסיק את גולשי האינטרנט. מדובר בטרנד הרשתות החברתיות מבוססות מיקום.
בעידן שכמעט לכל אחד יש טלפון נייד חכם המכיל רכיב GPS יותר ויותר שירותים מבוססי מיקום מתחילים לצוץ ברשת.
הרעיון העומד מאחורי שירותים אלה הוא דומה, מעכשיו אותו משתמש בשירות לא צריך ממש לרשום מה הוא עושה אלא לתת לשירות לקבוע איפה הוא נמצא ומכך ניתן יהיה להסיק מה הוא עושה. כמובן שהמשתמש יכול להוסיף גם תיאור משלו בנוסף לסימון המיקום.
אחד השירותים הפופלארים כרגע הוא: Foursquare שהינו סוג של משחק וירטואלי מבוסס מיקום. מטרת המשחק היא לבצע כניסה (Check in) במקומות שונים ברחבי העולם ע"י שימוש באפליקצית השירות אשר מותקנת על גבי המכשיר הנייד.
באמצעות תהליך ה Check in חושף המשתמש את מיקומו לשאר משתמשי השירות וגם זוכה בנקודות ומקבל סיכות וירטואליות (badges) המאפשרות לו לקבל הטבות במקומות שונים.
החברה גייסה לא מכבר 1.3 מיליון דולר וקצב הגדילה שלה מרשים מאד.
שירות נוסף הצובר פופלאריות רבה אשר גייס כבר כ 8.4 מיליון דולר הינו gowalla
הרעיון זהה לרעיון Foursquare, על המשתמש להתקין אפליקציה על המכשיר הנייד שלו המאפשרת לו לדווח היכן הוא נמצא ע"י החתמת הדרכון הוירטואלי שלו ולקבל נקודות והטבות לפי המקומות בהם הוא נמצא.
בעקבות ההצלחה של שירותים אלה, חברות ותיקות אשר המודל העסקי שלהן קשור בעקיפין לתחום החליטו גם לנגוס מהעוגה. דוגמה טובה לכך היא Yelp
מדובר באתר ותיק יחסית אשר מהווה סוג של רשת חברתית סביב שירותים מקומיים כגון מסעדות,בתי קפה,מועדונים ועוד. לאחרונה שידרגה Yelp את אפליקצית האייפון שלהם ומעכשיו היא תומכת גם באפשרות לבצע Check in למקומות ודיווח על המיקום בו המשתמש נמצא.
עוד שירות ששווה להזכיר הינו ZubWorld שמזכיר יותר משחקי מחשב ישנים. משתמש השירות יכול לרכוש מקומות אמיתיים באופן וירטואלי במחיר שווה לכל נפש של 5 דולר. לאחר הרכישה המשתמש יכול לבנות קהילה סביב המיקום אותו רכש ולהפוך לטייקון וירטואלי.
גם גוגל לא נשארה מאחור והודיעה לפני שבוע על אפשרות חדשה באפליקצית האייפון והאנדרואיד שלה המשדרגת את החיפוש הרגיל שלה ומאפשרת למשתמש לקבל מידע על מקומות והמלצות לגבי מקומות הנמצאים לידו.
טוויטר ופייסבוק הודיעו אף הן כי יתמכו באפשרות של שירותים מבוססי מיקום למרות שלמרבית האפליקציות המדוברות יש כבר אפשרות להתממשק מול שירותים אלה.
כפי שניתן לראות שירותי מבוססי מקום מתחילים לתפוס נתח שוק נכבד וכל מספר ימים מושק שירות חדש בתחום. כמובן שהמרוויחים הגדולים הם העסקים והמקומות השונים אשר אליהם מגיעים המשתמשים. אותם עסקים מקבלים חשיפה גדולה וזוכים לפרסומת בחינם למרות שחלק מהמודל העסקי של אותם שירותים מבוסס על קידום בתשלום של עסקים. שירותים אלה מהווים בעצם סוג של דפי זהב חינמי ואם ניקח לדוגמא בית קפה פופלארי אשר לא היה מפורסם בשום מקום, שימוש נרחב באפליקציות השונות בתחומו יכול לגרום לו להשיג עוד לקוחות ולקדם אותו גם באינדקסי החיפוש השונים.
לשירותים אלה גם חסרון רב במיוחד בכל מה שקשור לנושא הפרטיות ולסכנות האורבות ברשת מכיוון שכל מי שמשתמש באפליקציות אלה בעצם חושף את עצמו כלפי שאר העולם ע"י פרסום מיקומו המדוייק בכל רגע נתון.
Foursquare מתארת את השירות שלה בכך שהיא מאפשרת למשתמש לגלות את המקומות החדשים והקבועים שהחברים שלו הולכים אליהם ולהכיר את הרגלי הבילוי שלהם. כלומר,השירות בעצם מאפשר לבנות פרופיל עבור כל משתמש של הרגלי היציאה והבילוי שלו, מהלך מאד מפחיד מסוכן היכול לשמש אנשים זרים למטרות שונות.
לא מכבר פורסם שחברות ביטוח ישראליות לא מסכימות לפצות מבוטחים אשר הבית שלהם נפרץ מכיוון שעדכנו בפייסבוק שהם לא נמצאים בבית. חברות הביטוח טענו כי בעלי הבית לא עשו צעדים על מנת למנוע את הפריצה. שירותים מבוססי מיקום מגבירים את הסכנה וחושפים את המשתמשים לעבירות רכוש וגוף כלפיהם.
מי שכבר נפגע משימוש לרעה של המידע הנמצא ברשתות החברתיות הן כוכבות כמו לינדזי לוהן,פריס הילטון ומייגן פוקס אשר נפלו קורבנות לחבורה של מספר צעירות שנקראה `Bling Ring`. אותן צעירות עקבו אחרי הפרסומים של אותן מפורסמות בטוויטר ובפייסבוק וגילו אלו תכשיטים יש להן,היכן הן גרות ומתי הן נמצאות מחוץ לבית ובעקבות מידע זה ביצעו פריצות וגנבו רכוש רב מאותן כוכבות. בימים אלה עומדת החבורה למשפט.
ההמלצה היא שבדומה לכל שירות חדש, גם את השירותים מבוססי המיקום צריך לנסות ולבחון בקפידה. להבין את היתרונות והחסרונות שלהם ולהשתמש בהם בחכמה.
אליקו יצחקי

אודות אליקו יצחקי

אליקו יצחקי הינו המייסד והעורך הראשי של הבלוג.

Bookmark and Share

15 תגובות »

הוספת תגובה

הוסף את תגובתך למטה או שלח טראקבק מאתרך. תוכל גם להרשם לעדכון על התגובות באמצעות RSS.