ראשי » טכנולוגיה, תקשורת וטלפוניה

IPad,IPhone ו Windows -הקרב הגדול על מערכות ההפעלה

אז זהו, סוף סוף לאחר אינסוף שמועות והדלפות השיקה אפל אתמול את מכשיר הדגל החדש שלה הלא הוא ה IPad המתוקשר. לאחר השקה שקטה יחסית של גרסאת ה 3GS לאיפון בשנה שעברה וביקורת על חוסר חדשנות מצד המדיה החליטה אפל לא להסתפק הפעם בשחרור גרסה חדשה למוצר קיים אלא לצאת לשוק עם מוצר חדש. לצורך הצגת המוצר התגייס סטיב ג`ובס בכבודו ובעצמו לאחר שנעדר מאירועי החברה בשנה האחרונה בעקבות השתלת כבד שעבר עקב מחלת הסרטן שבגופו ואף הזכיר את הנושא במצגת שערך אמש.

אז מה זה בעצם אותו מכשיר IPad, אפל מגדירים את המוצר כמחשב טאבלט שהוא בעצם מחשב ללא מקלדת ועכבר אשר עובד בעזרת מסך מגע.

לפי הביקורות של האנשים שהתנסו במכשיר מדובר בעצם בגרסה של אייפון עם מסך גדול למרות שכנראה יהיה ניתן לייחס למכשיר יותר תכונות של מחשב מכיוון שעקב גודלו יהיה אפשר להשתמש במעבדים וזכרונות חזקים יותר מאשר מבמחשבי הכף יד.

למרות שאפל מפתחת מערכת הפעלה בשם MAC OS עבור מכשירי המק השולחניים שלה היא בחרה לבסס את ה IPad על מערכת הפעלה הדומה למערכת ההפעלה המותקנת במכשירי הכף יד ובדומה להם, לפתוח את מערכת ההפעלה עבור מפתחי אפליקציות. מהלך זה של אפל לא ממש מפתיע עקב העובדה שמערכת ההפעלה של המכשירים הניידים שלה זכתה להצלחה אדירה בקרב המשתמשים והמפתחים ומתחילה להוביל על מערכות הפעלה ותיקות יותר. לעומת זאת,מערכת ההפעלה של המחשבים השולחניים שלה שזוכה לביקורות טובות בקרב משתמשיה אך לא מצליחה לתפוס נתח משמעותי בשוק ונכשלת במלחמתה מול חלונות של מיקרוסופט.

ייתכן שמהלך זה של אפל נועד לבדוק את הבשלות של מערכת ההפעלה לניידים והאם ניתן להעלות שלב ולהתקין אותה גם במחשבים קצת יותר מורכבים בעלי תצוגה גדולה יותר כגון ה IPad. במידה והמהלך יצליח ייתכן גם שאפל תציע גרסה של מערכת הפעלה זאת גם עבור מחשבים רגילים ותנסה להתחרות מול מערכות הפעלה אחרות כמו חלונות ולינוקס ולעורר שוק זה, במיוחד לאחר שגוגל הכריזה על מערכת הפעלה משלה וכוונה להכנס לתחום.

מבחינה של שוק מערכות ההפעלה ניתן לראות שיותר ויותר משתמשים במערכות הפעלה מסורתיות עבור מחשבים רגילים כגון חלונות בוחרים לעבור מאפליקציות ותוכנות מסורתיות לתוכנות מקבילות מבוססות דפדפן כמו לדוגמא מעבר מתוכנות האופיס השונות ליישומים מקבילים כ Google docs ו Gmail וזאת עקב חסכון בעלויות,משאבי מחשב נמוכים ובעיקר בגלל הזמינות הגדולה של רשת האינטרנט ושיפור מהירות הגלישה.

לעומת זאת בשוק מערכות ההפעלה עבור מכשירים ניידים המצב שונה, יישומים מבוססי דפדפן פחות פופלארים ויש העדפה להתקנה של אפליקציות רבות אשר כל אחת מהן מבצעת בד"כ פעולה קטנה אשר לא צורכת משאבים רבים(בעיקר בגלל הגבלה של המכשיר הנייד עצמו). בגלל העדפה הזאת התעורר שוק פיתוח האפליקציות והיישומים, שוק שהיה רדום בעבר ונשלט בעיקר ע"י חברות התוכנה הגדולות.

החזון של אפל ושל העומד בראשה סטיב ג`ובס היה תמיד להיות הראשונים המציגים את מכשיר העתיד והכי חשוב לעטוף אותה במעטפת נוצצת. אך בסופו של דבר למרות העיצוב היפה והחלק של המוצר הלב של המכשיר הוא מערכת ההפעלה המותקנת בו.

לגבי ה IPad צריך לזכור שהשוק בו אפל מתמודדת, שוק מכשירי הטאבלט הוא לא חדש ולמען האמת גם לא מצליח למדי. מיקרוסופט ניסתה להכנס לשוק בעבר עם מערכת ההפעלה חלונות הרגילה המותאמת למכשירי טאבלט ולא ממש הצליחה, גם המכשירים עצמם לא היו נוחים ולרוב כבדים למדי.
אפל מנסה לתקן את הדימוי של שוק זה דרך מערכת הפעלה ידידודית יותר ומכשיר מוצלח יותר. בנוסף היא מנסה להתחרות בשוק קוראי הספרים הדיגיטלי שהינו בחיתוליו ונשלט בעיקר ע"י חברת אמאזון ומכשיר הקינדל שלה הזוכה להצלחה רבה בתחום.

האם אפל תמשיך להחזיק 2 מערכות הפעלה שונות? האם בעתיד היא תאחד אותן למערכת אחת? האם נראה את המערכת של אפל מותקנת במכשירים אחרים? האם הטאבלט הינו מחשב העתיד? והאם זה המחשב וזאת מערכת ההפעלה שתגרום למיקרוסופט ולמוצר הדגל שלה,חלונות לאבד את השליטה בשוק?

כנראה שאת התשובות לכל אותן שאלות יש רק לאדם אחד בעולם והוא סטיב ג`ובס.

- – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – -
באותו נושא,למי שלא יצא לראות הנה קישור לסרטון של ראיון יחידי במינו שנערך עם ביל גייטס וסטיב גובס.

חלק 1 – http://www.youtube.com/watch?v=_5Z7eal4uXI

חלק 2 – http://www.youtube.com/watch?v=lK_HThS8DZo

אליקו יצחקי

אודות אליקו יצחקי

אליקו יצחקי הינו המייסד והעורך הראשי של הבלוג.

Bookmark and Share

הוספת תגובה

הוסף את תגובתך למטה או שלח טראקבק מאתרך. תוכל גם להרשם לעדכון על התגובות באמצעות RSS.