ראשי » Facebook platform - מדריך לפיתוח אפליקציות לפייסבוק, כללי, מדריכים

המדריך לפיתוח אפליקציות לפייסבוק – Facebook Platform – חלק ראשון

ב 24 למאי 2007 הושקה לאחר צפיות רבות מערכת ה Facebook platform שאפשרה למפתחים חיצוניים לפתח אפליקציות עבור פייסבוק.

אמנם עבר לא מעט זמן אך נראה שרק עכשיו הפנימו בארץ את היכולות הטמונות בפלטפורמה זו. בסדרת מדריכים אני אנסה להציג את היכולות של הפלטפורמה בעברית ולנסות לתת את הכלים הנחוצים למפתח האפליקציות המתחיל על מנת לפתח אפליקציה שימושית ומצליחה.

חלק 1: מבוא ל Facebook platform

Facebook platform היא בעצם סוג של מערכת הפעלה עבור Social networking. כמו שחלונות ולינוקס הן מערכות הפעלה עבור המחשב האישי.
הפלטפורמה מספקת את הכלים והטכנולוגיה המאפשרות את ה social graph (גרף חברתי), מונח שפייסבוק הגדירה לתיאור רשת חברתית. המונח הוא לא בלעדי לפייסבוק והשתמשו בו בעבר על מנת להגדיר קשרים חברתיים.

ה social graph בעצם מייצג את כל הקשרים המייצרים רשת חברתית. לכל משתמש ברשת קיים גרף חברתי משלו שמייצג את הקשרים הייחודים של אותו משתמש כלפי משתמשים אחרים באותה הרשת.

דוגמאות לגרף חברתי:

בגרף הבא ניתן לראות כי במרכז הגרף נמצאת דמות a אשר קשורה לחברים שחה אשר להם גם קיימים קשרים עקיפים עם החברים האחרים של דמות a. גרף זה מזכיר מאד את השיטה בה פייסבוק פועלת.

בגרף הבא לעומת זאת ניתן לראות קשרים יותר מורכבים אשר מקשרים בין פלטפורמות חברתיות שונות כגון טוויטר למשל:

פייסבוק מתבססת ביסודה על העקרון six degrees of separation, כלומר שבין שני אנשים בעולם מחברים 6 קשרים:

Integration Points

הצלחת Faceobok platform מבוססת ביסודה על שילוב האפליקציות במקומות מוגדרים מראש בתוך פייסבוק עצמה. מקומות אלה הם ה Integration Points. חשוב לציין שמקומות אלה מתעדכנים מדי פעם ולכן ייתכן מצב שמיקום מסויים לא יהיה קיים בעתיד ושמיקום אחר יתווסף בעתיד למערכת. פייסבוק דואגת לעדכן לגבי שינויים עתידיים שכאלה ואחרים בדף ה Road map באתר המפתחים

להלן ה Integration points הקיימים במערכת נכון לעכשיו:

Profile – דף הפרופיל

לכל משתמש פייסבוק קיים דף פרופיל משלו אשר מהווה את את "הנכס" של המשתמש באתר.
הדף משמש כדף הבית של המשתמש,מציג את פעילות החברים שלו ברשת, עדכונים של דפים וקבוצות אליהן הוא רשום ועוד. למשתמש קיימת היכולת לשלוט איזה מידע מוצג ולמי.

Applications directory – מדריך האפליקציות

מדריך האפליקציות מרכז את כל האפליקציות בפייסבוק אשר נרשמו למדריך. ניתן גם לבצע חיפוש לפי שם האפליקציה או לפי נושא.

Applications bar – עמודת האפליקציות

עמודה הממוקמת בצידו השמאלי (בגרסה האנגלית) של דף הפרופיל ומאפשרת למשתמש גישה מהירה לאפליקציות אשר היו בשימוש לאחרונה, אפליקציות מועדפות ועוד.

Feed wall – קיר המידע

מרכז את כל הפעילויות של המשתמש והחברים ומהווה את לב המערכת של פייסבוק. מחולק ל News feed ו Most recent שמהווים את ה Stream.

Sharing – שיתוף

אחת התכונות שגרמו להצלחה של פייסבוק היא האפשרות לשתף כל דבר המתרחש באתר. גם את האפליקציות ניתן לשתף.

Photos – תמונות

פייסבוק הינו האתר הגדול ביותר לאכסון ושיתוף תמונות. כל יום מועלים לפייסבוק תמונות בנפח של מספר טרה בייטים ומאות אלפי תמונות מורדות מדי שניה.
אפליקציות יכולות להתממשק עם תמונות בפייסבוק, ניתן להעלות דרך האפליקציות תמונות,להשתמש בתמונות בתוך האפליקציות,ליצור אלבומי תמונות,לתייג תמונות ועוד.

Notes – פתקים

מסמכי Rich text שמשולבים בפייסבוק. ניתן ליצור,לערוך ולמחוק Notes דרך ה API.

Messages – הודעות

פייסבוק מאפשרת לאפליקציות את האפשרות לשלוח הודעות פרטיות למשתמשים השונים.

Requests – בקשות

פעולה המקבילה ל invitations (הזמנות) ומאפשרת לזמן חברים להשתמש באפליקציית הפייסבוק אותה פיתחתם.

הכלים ש Facebook platform מספקת להתממשקות מול פייסבוק

קיימים מספר דרכים בהן ניתן להתממשק מול פייסבוק והמשאבים אותם היא מציעה.

Platform Applications

אפליקציות מבוססות Web אשר מתארחות בשרתים מחוץ לפייסבוק. המשתמשים באפליקציות אלה לא צריכים לעשות כלום על מנת להתקין אותן חוץ מאשר לאשר לאפליקציה לגשת לפרטי המשתמש. נכון לעכשיו זאת הדרך הפופולארית ביותר להתממשק עם פייסבוק וזאת גם הדרך בה בחרתי להתמקד בפרק זה ובפרקים הבאים.

Desktop Applications

ניתן גם להתממשק עם פייסבוק בעזרת אפליקציות חיצוניות, לגודמא: לדפדפן Firefox קיים תוסף המספק למשתמשי הדפדפן כלים רבים לשימוש בפייסבוק מתוך הדפדפן עצמו מבלי שהמשתמש יצטרך לגלוש בפייסבוק בכלל. הרשאות מיוחדות נחוצות על מנת לאפשר חיבור זה.

Public Profiles

דפים אלה נקראים גם Facebook pages או Fan pages ובעברית דפי מעריצים.
פייסבוק לא מרשה לפתוח חשבונות משתמשים שלא משוייכים לאדם אמיתי ולכן היא מאפשרת לחברות,מפורסמים,מותגים ועוד ליצור דף אישי מיוחד בדומה לדף profile של המשתמשים הרגילים אשר נקרא דף מעריצים. ההבדלים העיקריים בין דף כזה לפרופיל רגיל הוא שמספר משתמשים יכולים לנהל עמוד שכזה. לעמודים אלה אין חברים אלא אוהדים (Fans).

Facebook Connect

פייסבוק מאפשרת למפתחים להטמיע את הפלטפורמה שלה באתרים חיצוניים. אפשרות זאת בעצם מאפשרת לכל משתמש פייסבוק לקחת את ה social graph שלו איתו ולשלב אותו בכל אתר אינטרנט שתומך באפשרות זאת.

אתרים אשר שילבו את Facebook connect מאפשרים למשתמשים שלהם לבצע כניסה למערכת בעזרת פרטי הכניסה שלהם בפייסבוק ולאחר מכן יכולים לבצע באתר החיצוני פעולות שונות כגון הוספת תגובות,דירוג כתבות ועוד וכל זאת בעזרת משתמש הפייסבוק שלהם. לאתר החיצוני יש הרשאה לגשת לפרטי המשתמש ובכך הוא יכול להציג פרטים שונים של המשתמש כגון התמונה שלו,המין שלו ועוד.

ניתן לשלב את Facebook connect  גם במכשירים ניידים כגון טלפונים,נגני MP3 ועוד.

בחלק הבא: אפיון ואסטרטגיה נכונה – כיצד יוצרים אפליקציה מנצחת לפייסבוק. טיפים,הנחיות ודוגמאות.

רשימת כל חלקי המדריך

הרשמה לקבל עדכונים במייל על פוסטים חדשים, מאמרים מקצועיים, מדריכים ועוד

. Portions of this page are modifications based on work created and shared by Google from this page and used according to terms described in the Creative Commons 3.0 Attribution License

אליקו יצחקי

אודות אליקו יצחקי

אליקו יצחקי הינו המייסד והעורך הראשי של הבלוג.

Bookmark and Share

4 תגובות »

הוספת תגובה

הוסף את תגובתך למטה או שלח טראקבק מאתרך. תוכל גם להרשם לעדכון על התגובות באמצעות RSS.