ראשי » Facebook platform - מדריך לפיתוח אפליקציות לפייסבוק, אינטרנט, כללי, מדיה חברתית, מדריכים

המדריך לפיתוח אפליקציות לפייסבוק חלק 2: אפיון ואסטרטגיה למטרת יצירת אפליקציית פייסבוק מנצחת

ב 24 למאי 2007 הושקה לאחר צפיות רבות מערכת ה Facebook platform שאפשרה למפתחים חיצוניים לפתח אפליקציות עבור פייסבוק.

אמנם עבר לא מעט זמן אך נראה שרק עכשיו הפנימו בארץ את היכולות הטמונות בפלטפורמה זו. בסדרת מדריכים אני אנסה להציג את היכולות של הפלטפורמה בעברית ולנסות לתת את הכלים הנחוצים למפתח האפליקציות המתחיל על מנת לפתח אפליקציה שימושית ומצליחה.

חלק 2: אפיון ואסטרטגיה – יצירת אפליקציה מנצחת

בפייסבוק קיימות מעל ל 350 אלף אפליקציות ויותר ממיליון מפתחים חיצוניים משתמשים ב Facebook platform על מנת לפתח אפליקציות פייסבוק. כמו כן מעל ל 70 אחוז ממשתמשי פייסבוק השתמשו בצורה זאת או אחרת באפליקציות חיצוניות שפותחו עבור Facebook platform.

למרות הנתונים האלה רק לכ 5000 אפליקציות יש תעבורה של 10 אלף גולשים ומעלה בחודש. כאשר ניגשים לפתח אפליקציה מצליחה צריך להתייחס לתהליך הפיתוח ברצינות ולהקדיש מחשבה מרובה לאפיון האפליקציה ולבצע ניתוח מעמיק בנושא.

להלן מספר דגשים שיש לשים לב אליהם לפני תחילת הפיתוח על מנת שבסופו של התהליך אתם,הלקוחות שלכם והקהל יהיו שבעי רצון מהמוצר.

קהל היעד

השאלה הראשונה שעליכם לשאול את עצמכם היא עבור מי מיועדת האפליקציה. נתון שחשוב לזכור הוא שמרבית מהאפליקציות המצליחות נולדו על מנת לשמש מפתחי האפליקציות עצמן מכיוון שלא מצאו דרכים אחרות לממש את הצרכים שלהם.

חשוב לזכור שלכל קהל יעד קיימת דעה שונה בנושאים שונים. עיצוב המתאים לבני נוער לא יתאים בהכרח לקהל המבוגר יותר וההיפך. פייסבוק פונה למגוון רחב של קהלים בגילאים שונים ומדינות שונות ולמרות שנתון זה מעניק במה יותר רחבה למפתח האפליקציה הוא גם גורם לא מעט בעיות בהתאמה כל אותם קהלים מגוונים.

סוגי האפליקציות שניתן לבנות

אחת השאלות העיקריות שמתכנת אפליקציות מתחיל שואל היא איזה סוג אפליקציה מותר לפתח עבור פייסבוק. אז התשובה בגדול היא שהשמיים הם הגבול וניתן לפתח כמעט כל סוג אפליקציה ובכל תחום כל עוד עומדים בתנאי השימוש של האתר ולא משתמשים בתכונות ש Facebook platform לא תומכת בהן.

כמובן שהשאיפה היא לפתח אפליקציה אשר ישתמשו בה שוב ושוב ולא רק באופן חד פעמי.

נקודות התממשקות – Integration points

כפי שציינתי בחלק הקודם קיימות מספר נקודות התממשקות שניתן להשתמש בהן. ככל שהאפליקציה תתממשק ביותר מקומות כך החשיפה שלה תהיה גבוהה יותר. למרות זאת ייתכן שיהיה עדיף לבחור רק נקודות מסוימות להתממשק מולן עקב אופי האפליקציה.

איכות האפליקציה

לפייסבוק יש אינטרס שיפותחו כמה שיותר אפליקציות איכותיות והיא אף מתגמלת בדרכים שונות אפליקציות שכאלה לכן חשוב להקדיש מחשבה בנושא,בתצוגה וברמת הקוד של האפלקיציה על מנת למתג את האפליקציה כאיכותית.

אפליקציות אשר מנסות לעבוד על הגולשים בדרכים שונות יסומנו כאפליקציות ספאם ולפייסבוק קיימת הזכות לחסום אפליקציות אלה.

מתחרים

כפי שהזכרתי בחלק הקודם, ניתן לפרסם את האפליקציות השונות במדריך האפליקציות ולכן חשוב להכנס למדריך זה ולבדוק האם קיימת אפליקציה זהה לאפליקציה אותה רוצים לפתח. חשוב לזכור שהמאגר מכיל מעל ל 350 אלף אפליקציות ולא מן הנמנע שהרעיון המהפכני עליו חשבתם מיושם בצורה זאת או אחרת.

ערך מוסף

האם לאפליקציה שלך יש ערך מוסף? מפתחים רבים חושבים על רעיון לאפליקציה אך לא עוצרים לרגע וחושבים האם באמת יש צורך לאפליקציה כזאת. חשוב לקחת את הזמן ולבחון לעומק את הצורך באפליקציה. מומלץ אפילו להתייעץ עם אנשים קרובים ולבחון האם היו משתמשים באפליקציה שכזאת.

תכנון עבור גדילת התעבורה – ארכיטקטורה נכונה

את האפליקציה אותה מפתחים יש לאכסן בשרת אירוח חיצוני מכיוון שפייסבוק לא מארחת את האפליקציה על השרתים שלה. במידה והאפליקציה זוכה להצלחה רבה ייתכן ויהיה צורך במשאבים רבים על מנת לתמוך בה ולכן יש לתכנן מהתחלה את האפליקציה שתתמוך בריבוי שרתים בעתיד ובשירותים נוספים כגון CDN המאפשרים תמיכה בגולשים רבים.

במידה ואתם מתכננים גדולות לאפליקציה שלכם חשוב לבחור מההתחלה חברת אירוח אשר תוכל לתמוך בעתיד בהיקפי גלישה גדולים.

פתרון טוב וזול יחסית הוא שימוש בפתרונות Cloud computing כגון EC2 ו S3 של Amazon או Azure של מיקרוסופט.

גם לאיכות הקוד קיימת משמעות באיכות הביצועים של האפליקציה.

Facebook platform תומכת במגוון שפות תכנות אשר לכל אחת מהן יש את החסרונות והיתרונות שלה ועל כך יורחב באחד מהחלקים הבאים.

אפליקציה לדוגמא שזכתה לפופולאריות רבה בהתחלה ולא עמדה בעומס הגולשים היא iLike שלאחר השקתה זכתה למעל מ 150 אלף כניסות ביום וקרסה לאחר שלא הצליחה להתמודד עם העומס.למרות הבעיות ההתחלתיות,  ב 2009 שינתה האפליקציה את שמה ל music ונמכרה ל Myspace תמורת סכום לא מבוטל.

העקרונות המנחים של פייסבוק למפתחי האפליקציות

על מנת לעזור למפתחים לפתח אפליקציות מוצלחות ולמצב את הפלטפורמה כאיכותית החליטה פייסבוק להגדיר מספר עקרונות מנחים לשימוש בפלטפורמת הפיתוח שלה בצורה הטובה ביותר.

למרות ההמלצה של פייסבוק, בחרו לא מעט מפתחי אפליקציות לא ליישם את אותם עקרונות באפליקציות אותן הם פיתחו וניתן לראות שאותן אפליקציות לא הצליחו לגרום למשתמשים להתקין אותן וחלקן אף זכו לביקורות שליליות מהמשתמשים.

פייסבוק לא מחייבת לממש את העקרונות שלה באפליקציות. אך הסטטיסטיקה מראה שככל שיותר עקרונות ישולבו בצורה טובה ככה גובר הסיכוי של האפליקציה להצליח בקרב המשתמשים.

פעילויות חברתיות

הכלי החזק ביותר בפייסבוק הוא הגרף החברתי. שימוש נכון במידע של חברי המשתמש יכול לחבר בינהם בצורה יעילה וקלה כמו למשל אפליקצית Music (iLike) אשר מאפשרת לחובבי מוסיקה ליצור ולשתף בינהם רשימות השמעה,סרטים ועוד לפי טעמם המשותף של המשתמשים.

יעילות

אפליקציה מוצלחת צריכה לעזור למשתמשים בה לעשות דברים שימושיים שלא היו יכולים לעשות מחוץ לפייסבוק כמו למשל ליצור עץ משפחתי שאותו אפשר לשתף בין חברי הפייסבוק של המשתמש.

לאפשר למשתמשים להביע את עצמם

אפליקציות שונות מאפשרות למשתמשים להציג דברים על עצמם שייתכן שחבריהם לא ידעו. אפליקציות ספורט למשל יכולות להראות מי הקבוצה האהובה על המשתמש

יצירת עניין לזמן ממושך

אפליקציה מוצלחת היא אפליקציה שגורמת למשתמש להשתמש בה שוב ושוב. דוגמאות לאפליקציות כאלה הן: Farmville, Texas holdem ועוד.

תחושת בטחון

חשוב שהאפליקציה תהיה מהוגנת ולא תבצע שימוש לרעה במשאבים שפייסבוק מספקת. אפליקציה כזאת דינה להיחסם וליצור שם רע למפתחיה.

שמירה על פרטיות המשתמש

כאשר משתמש מתקין אפליקציה הוא מאפשר לאפליקציה לגשת לפרטים אישיים שלו שחלקם לא חשופים לשאר חבריו. פייסבוק מצפה ממפתחי האפליקציה לשמור הפרטיות של המשתמש וקבעה כללים ברורים לגבי מה מותר ומה אסור למפתח האפליקציה לבצע בעזרת אותם נתונים.

שמירת כבוד המשתמשים

אפליקצית פייסבוק יכולה להשתמש בדרכים רבות על מנת להפיץ את האפליקציה בין חברי המשתמשים דבר היוצר פיתוי למפתחים להשתמש באותם כלים בצורה לא נאותה ובכך לגרום למשתמשים להיות "ספאמרים" ללא שליטתם.

שקיפות

על האפליקציה להיות שקופה למשתמש ולבצע את מה שהיא מגדירה שהיא עושה. דוגמא לחוסר שקיפות של אפליקציה היא למשל אם משתמש לוחץ על כפתור מסויים באפליקציה מבלי לדעת שאותו כפתור שולח הודעה לכל חבריו אז הוא חש מרומה. אפליקציה שכזאת נוגדת את תנאי השימוש וייתכן שתוסר ע"י פייסבוק.

ממשק

ככל שהממשק נקי וברור יותר כך יותר קל להשתמש באפליקציה וחווית השימוש טובה יותר.

מהירות

זמן תגובה ארוך של האפליקציה יגרום למשתמשים לנטוש את האפליקציה וייתכן שתופיע הודעת שגיאה לא ברורה. ישנם כלים שנבחן בחלקים הבאים לבדיקת מהירות האפליקציה. חשוב לפתור בעיות ביצועים מוקדם ככל האפשר לפני שהאפליקציה זוכה לפופלאריות ונוצר משבר רציני עד להפסקת פעילות האפליקציה.

אמינות

חשוב שהאפליקציה תהיה אמינה,תעבור את כל הבדיקות לפני השקתה וגם תעבור השקה רכה בה אנשים קרובים מנסים אותה ובודקים אם אין בעיות מיוחדות.

ידוע שלא קיימת תוכנה שאין בה באגים מסוג שהוא אך חשוב שגם לאחר השקת האפליקציה יינתן מענה מהיר לתיקון הבאגים והתקלות על מנת שהאפליקציה תעבוד כמו שצריך.

דוגמאות לאפליקציות מצליחות

קיימות לא מעט אפליקציות הזוכות להצלחה רבה ומכניסות כסף רב לעומדים למפתחיהן.

להלן דוגמאות למספר אפליקציות שכאלה אשר יישמו את ההמלצות שתוארו בחלק זה בהצלחה:

 • FarmVille  http://apps.facebook.com/onthefarm- האפליקציה המצליחה ביותר כיום. כ 75 מיליון גולשים משתמשים כל חודש באפליקציה המאפשרת לכל אחד לבנות  חווה וירטואלית בה ניתן לגדל פירות,ירקות,חיות וכו'.
  רובכם וודאי שמעתם על האפליקציה ואף משתמשים בה ולכן בחרתי גם להציג אותה מכיוון שאפליקציה זאת היא אחת הדוגמאות הטובות למימוש נכון של הכלים אשר פייסבוק נותנת ליצירת ויראליות וטראפיק והיא הפכה מודל לחיקוי עבור מפתחי אפליקציות בעולם.
 • Chase community giving http://apps.facebook.com/chasecommunitygiving – אפליקציה שפותחה ע"י הבנק האמריקאי Chase על מנת לתרום מעל ל 5 מיליון דולר לעמותות שונות אשר נקבעו ע"י משתמשי האפלקיציה עצמה. אפליקציה זאת היא דוגמא לערך מוסף שאפליקציה יכולה לתת ולכך שגוף שמרני כמו בנק גדול יכול להעביר את המסרים שהוא מעוניין להעביר (תרומה לקהילה,תחושת המשפחה וכו') בדרך עקיפה ומעניינת.

 • Goodreads books http://apps.facebook.com/good_reads – אפליקציה המעניקה למשתמשיה לשתף,לדרג ולהמליץ על הספרים אותם הם קוראים יחד עם חבריהם ובכך ליצור מאגר המלצות ענק מבוסס קשרים חברתיים.
 • Coke Zero facial profiler http://apps.facebook.com/facialprofiler – אפליקציה מושקעת שנוצרה ע"י חברת קוקה קולה עבור מותג ה Zero שלה. בעזרת האפליקציה ניתן למצוא חברים בפייסבוק אשר נראים כמוך. האפליקציה משתמשת בטכנולוגית זיהוי פנים ומדגימה את הכח הטמון בשילוב טכנולוגיה זאת בסביבת הרשתות החברתיות.

אלה רק דוגמאות בודדות לאפליקציות מוצלחות המושכות מיליוני משתמשים מדי חודש.

סיכום

בחלק זה בחנו המלצות לכתיבת אפליקציה מוצלחת לפייסבוק. חשוב לזכור שכל אפליקציה היא ייחודית ולא בהכרח שרעיונות שיושמו באפליקציה אחת יצליחו בשניה.

בחלק הבא נכיר קצת יותר לעומק את הקומפננטות הבסיסיות של Facebook platform כגון FBML, FBJS, FQL ועוד.

רשימת כל חלקי המדריך

רוצה לקבל עדכון לגבי החלק הבא?   הרשמה לקבל עדכונים במייל על פוסטים חדשים, מאמרים מקצועיים, מדריכים ועוד

אליקו יצחקי

אודות אליקו יצחקי

אליקו יצחקי הינו המייסד והעורך הראשי של הבלוג.

Bookmark and Share

100 תגובות »

 • Sports-Betting-Tips כתב:

  News. Today

 • Betting-Odds-Calcula כתב:

  News. Today

 • Winning-At-Spread-Be כתב:

  News. Today

 • Simulcast-Betting כתב:

  News. Today

 • Sports-Betting-Onlin כתב:

  News. Today

 • Binary-Betting-In-Au כתב:

  News. Today

 • Betting-Web-Sites כתב:

  News. Today

 • Craps-Progressive-Be כתב:

  News. Today

 • Craps-Progressive-Be כתב:

  News. Today

 • this is a test כתב:

  this is a test…

  המומחה » המדריך לפיתוח אפליקציות לפייסבוק חלק 2: אפיון ואסטרטגיה למטרת יצירת אפליקציית פייסבוק מנצחת…

 • selloye.com כתב:

  selloye.com…

  המומחה » המדריך לפיתוח אפליקציות לפייסבוק חלק 2: אפיון ואסטרטגיה למטרת יצירת אפליקציית פייסבוק מנצחת…

 • conversation escalation book כתב:

  conversation escalation book…

  המומחה » המדריך לפיתוח אפליקציות לפייסבוק חלק 2: אפיון ואסטרטגיה למטרת יצירת אפליקציית פייסבוק מנצחת…

 • www2u.biglobe.ne.jp כתב:

  www2u.biglobe.ne.jp…

  המומחה » המדריך לפיתוח אפליקציות לפייסבוק חלק 2: אפיון ואסטרטגיה למטרת יצירת אפליקציית פייסבוק מנצחת…

 • ขายครีมทาปาก นมชมพูคุณภาพดี כתב:

  ขายครีมทาปาก นมชมพูคุณภาพดี…

  המומחה » המדריך לפיתוח אפליקציות לפייסבוק חלק 2: אפיון ואסטרטגיה למטרת יצירת אפליקציית פייסבוק מנצחת…

 • 纽约成人服务 כתב:

  纽约成人服务…

  המומחה » המדריך לפיתוח אפליקציות לפייסבוק חלק 2: אפיון ואסטרטגיה למטרת יצירת אפליקציית פייסבוק מנצחת…

 • More כתב:

  More…

  המומחה » המדריך לפיתוח אפליקציות לפייסבוק חלק 2: אפיון ואסטרטגיה למטרת יצירת אפליקציית פייסבוק מנצחת…

 • yisu360.com כתב:

  yisu360.com…

  המומחה » המדריך לפיתוח אפליקציות לפייסבוק חלק 2: אפיון ואסטרטגיה למטרת יצירת אפליקציית פייסבוק מנצחת…

 • Cash car title loans כתב:

  Cash car title loans…

  המומחה » המדריך לפיתוח אפליקציות לפייסבוק חלק 2: אפיון ואסטרטגיה למטרת יצירת אפליקציית פייסבוק מנצחת…

 • pinterest marketing tips 2013 כתב:

  pinterest marketing tips 2013…

  המומחה » המדריך לפיתוח אפליקציות לפייסבוק חלק 2: אפיון ואסטרטגיה למטרת יצירת אפליקציית פייסבוק מנצחת…

 • www5f.biglobe.ne.jp כתב:

  www5f.biglobe.ne.jp…

  המומחה » המדריך לפיתוח אפליקציות לפייסבוק חלק 2: אפיון ואסטרטגיה למטרת יצירת אפליקציית פייסבוק מנצחת…

 • facebook ad specs כתב:

  facebook ad specs…

  המומחה » המדריך לפיתוח אפליקציות לפייסבוק חלק 2: אפיון ואסטרטגיה למטרת יצירת אפליקציית פייסבוק מנצחת…

 • tadalafil generic canada כתב:

  tadalafil generic canada…

  המומחה » המדריך לפיתוח אפליקציות לפייסבוק חלק 2: אפיון ואסטרטגיה למטרת יצירת אפליקציית פייסבוק מנצחת…

 • prius mpg כתב:

  prius mpg…

  המומחה » המדריך לפיתוח אפליקציות לפייסבוק חלק 2: אפיון ואסטרטגיה למטרת יצירת אפליקציית פייסבוק מנצחת…

 • gallbladder treatment כתב:

  gallbladder treatment…

  המומחה » המדריך לפיתוח אפליקציות לפייסבוק חלק 2: אפיון ואסטרטגיה למטרת יצירת אפליקציית פייסבוק מנצחת…

 • payday loans no credit check same day payout כתב:

  payday loans no credit check same day payout…

  המומחה » המדריך לפיתוח אפליקציות לפייסבוק חלק 2: אפיון ואסטרטגיה למטרת יצירת אפליקציית פייסבוק מנצחת…

 • dental lab network random question כתב:

  dental lab network random question…

  המומחה » המדריך לפיתוח אפליקציות לפייסבוק חלק 2: אפיון ואסטרטגיה למטרת יצירת אפליקציית פייסבוק מנצחת…

 • how to treat black toenail fungus כתב:

  how to treat black toenail fungus…

  המומחה » המדריך לפיתוח אפליקציות לפייסבוק חלק 2: אפיון ואסטרטגיה למטרת יצירת אפליקציית פייסבוק מנצחת…

 • Exceptional data about crucial subjects כתב:

  Exceptional data about crucial subjects…

  המומחה » המדריך לפיתוח אפליקציות לפייסבוק חלק 2: אפיון ואסטרטגיה למטרת יצירת אפליקציית פייסבוק מנצחת…

 • ulthera โà¸â€Ã Â¸Â£Ã Â¹â€šÃ Â¸Â¡Ã Â¸ŠÃ Â¸Â±Ã Â¹ˆÃ Â¸â„ כתב:

  ulthera โà¸â€Ã Â¸Â£Ã Â¹â€šÃ Â¸Â¡Ã Â¸ŠÃ Â¸Â±Ã Â¹ˆÃ Â¸â„…

  המומחה » המדר×â„ך לפ×â„תוח אפל×â„קצ×â„ות לפ×â„×â„סבוק חלק 2: אפ×â„ון ואסטרטג×â„×” למט×…

 • custom tailor seattle כתב:

  custom tailor seattle…

  המומחה » המדריך לפיתוח אפליקציות לפייסבוק חלק 2: אפיון ואסטרטגיה למטרת יצירת אפליקציית פייסבוק מנצחת…

 • PH360.Me Program כתב:

  PH360.Me Program…

  המומחה » המדריך לפיתוח אפליקציות לפייסבוק חלק 2: אפיון ואסטרטגיה למטרת יצירת אפליקציית פייסבוק מנצחת…

 • urlshortening.org כתב:

  urlshortening.org…

  המומחה » המדר×â„ך לפ×â„תוח אפל×â„קצ×â„ות לפ×â„×â„סבוק חלק 2: אפ×â„ון ואסטרטג×â„×” למט×…

 • วีดีโอ induction heater כתב:

  วีดีโอ induction heater…

  המומחה » המדר×â„ך לפ×â„תוח אפל×â„קצ×â„ות לפ×â„×â„סבוק חלק 2: אפ×â„ון ואסטרטג×â„×” למט×…

 • induction heater คืออะไร כתב:

  induction heater คืออะไร…

  המומחה » המדר×â„ך לפ×â„תוח אפל×â„קצ×â„ות לפ×â„×â„סבוק חלק 2: אפ×â„ון ואסטרטג×â„×” למט×…

 • click on this link כתב:

  click on this link…

  המומחה » המדר×â„ך לפ×â„תוח אפל×â„קצ×â„ות לפ×â„×â„סבוק חלק 2: אפ×â„ון ואסטרטג×â„×” למט×…

 • Read More Here כתב:

  Read More Here…

  המומחה » המדר×â„ך לפ×â„תוח אפל×â„קצ×â„ות לפ×â„×â„סבוק חלק 2: אפ×â„ון ואסטרטג×â„×” למט×…

 • pediatra en linea כתב:

  pediatra en linea…

  המומחה » המדריך לפיתוח אפליקציות לפייסבוק חלק 2: אפיון ואסטרטגיה למטרת יצירת אפליקציית פייסבוק מנצחת…

 • hematologos oncologicos en puerto rico כתב:

  hematologos oncologicos en puerto rico…

  המומחה » המדריך לפיתוח אפליקציות לפייסבוק חלק 2: אפיון ואסטרטגיה למטרת יצירת אפליקציית פייסבוק מנצחת…

 • dannachi2.s33.xrea.com כתב:

  dannachi2.s33.xrea.com…

  המומחה » המדריך לפיתוח אפליקציות לפייסבוק חלק 2: אפיון ואסטרטגיה למטרת יצירת אפליקציית פייסבוק מנצחת…

 • tionzi.com כתב:

  tionzi.com…

  המומחה » המדריך לפיתוח אפליקציות לפייסבוק חלק 2: אפיון ואסטרטגיה למטרת יצירת אפליקציית פייסבוק מנצחת…

 • check it out כתב:

  check it out…

  המומחה » המדריך לפיתוח אפליקציות לפייסבוק חלק 2: אפיון ואסטרטגיה למטרת יצירת אפליקציית פייסבוק מנצחת…

 • youtube כתב:

  youtube…

  המומחה » המדריך לפיתוח אפליקציות לפייסבוק חלק 2: אפיון ואסטרטגיה למטרת יצירת אפליקציית פייסבוק מנצחת…

 • private label rights כתב:

  private label rights…

  המומחה » המדריך לפיתוח אפליקציות לפייסבוק חלק 2: אפיון ואסטרטגיה למטרת יצירת אפליקציית פייסבוק מנצחת…

 • EC certificate in delhi כתב:

  EC certificate in delhi…

  המומחה » המדריך לפיתוח אפליקציות לפייסבוק חלק 2: אפיון ואסטרטגיה למטרת יצירת אפליקציית פייסבוק מנצחת…

 • muscle building כתב:

  muscle building…

  המומחה » המדריך לפיתוח אפליקציות לפייסבוק חלק 2: אפיון ואסטרטגיה למטרת יצירת אפליקציית פייסבוק מנצחת…

 • mold removal Fort Lauderdale כתב:

  mold removal Fort Lauderdale…

  המומחה » המדריך לפיתוח אפליקציות לפייסבוק חלק 2: אפיון ואסטרטגיה למטרת יצירת אפליקציית פייסבוק מנצחת…

 • Vicks First Defence כתב:

  Vicks First Defence…

  המומחה » המדריך לפיתוח אפליקציות לפייסבוק חלק 2: אפיון ואסטרטגיה למטרת יצירת אפליקציית פייסבוק מנצחת…

 • chad howse weight loss כתב:

  chad howse weight loss…

  המומחה » המדריך לפיתוח אפליקציות לפייסבוק חלק 2: אפיון ואסטרטגיה למטרת יצירת אפליקציית פייסבוק מנצחת…

 • เซรั่มปลูกคิ้ว real hair รีวิว כתב:

  เซรั่มปลูกคิ้ว real hair รีวิว…

  המומחה » המדריך לפיתוח אפליקציות לפייסבוק חלק 2: אפיון ואסטרטגיה למטרת יצירת אפליקציית פייסבוק מנצחת…

 • go here כתב:

  go here…

  המומחה » המדריך לפיתוח אפליקציות לפייסבוק חלק 2: אפיון ואסטרטגיה למטרת יצירת אפליקציית פייסבוק מנצחת…

 • i want to buy twitter followers כתב:

  i want to buy twitter followers…

  המומחה » המדריך לפיתוח אפליקציות לפייסבוק חלק 2: אפיון ואסטרטגיה למטרת יצירת אפליקציית פייסבוק מנצחת…

 • sanachan.jpn.ph כתב:

  sanachan.jpn.ph…

  המומחה » המדריך לפיתוח אפליקציות לפייסבוק חלק 2: אפיון ואסטרטגיה למטרת יצירת אפליקציית פייסבוק מנצחת…

 • chunjun.jp כתב:

  chunjun.jp…

  המומחה » המדריך לפיתוח אפליקציות לפייסבוק חלק 2: אפיון ואסטרטגיה למטרת יצירת אפליקציית פייסבוק מנצחת…

 • toy online כתב:

  toy online…

  המומחה » המדריך לפיתוח אפליקציות לפייסבוק חלק 2: אפיון ואסטרטגיה למטרת יצירת אפליקציית פייסבוק מנצחת…

 • free netflix accounts כתב:

  free netflix accounts…

  המומחה » המדריך לפיתוח אפליקציות לפייסבוק חלק 2: אפיון ואסטרטגיה למטרת יצירת אפליקציית פייסבוק מנצחת…

 • Best AC Repair Overland Park כתב:

  Best AC Repair Overland Park…

  המומחה » המדריך לפיתוח אפליקציות לפייסבוק חלק 2: אפיון ואסטרטגיה למטרת יצירת אפליקציית פייסבוק מנצחת…

 • This Resource site כתב:

  This Resource site…

  המומחה » המדריך לפיתוח אפליקציות לפייסבוק חלק 2: אפיון ואסטרטגיה למטרת יצירת אפליקציית פייסבוק מנצחת…

 • clash of clans on pc כתב:

  clash of clans on pc…

  המומחה » המדריך לפיתוח אפליקציות לפייסבוק חלק 2: אפיון ואסטרטגיה למטרת יצירת אפליקציית פייסבוק מנצחת…

 • belahan jiwa kahraman כתב:

  belahan jiwa kahraman…

  המומחה » המדריך לפיתוח אפליקציות לפייסבוק חלק 2: אפיון ואסטרטגיה למטרת יצירת אפליקציית פייסבוק מנצחת…

 • Recommended Resource site כתב:

  Recommended Resource site…

  המומחה » המדריך לפיתוח אפליקציות לפייסבוק חלק 2: אפיון ואסטרטגיה למטרת יצירת אפליקציית פייסבוק מנצחת…

 • website כתב:

  website…

  המומחה » המדריך לפיתוח אפליקציות לפייסבוק חלק 2: אפיון ואסטרטגיה למטרת יצירת אפליקציית פייסבוק מנצחת…

 • hammer toe correction surgery כתב:

  hammer toe correction surgery…

  המומחה » המדריך לפיתוח אפליקציות לפייסבוק חלק 2: אפיון ואסטרטגיה למטרת יצירת אפליקציית פייסבוק מנצחת…

 • anchor כתב:

  anchor…

  המומחה » המדריך לפיתוח אפליקציות לפייסבוק חלק 2: אפיון ואסטרטגיה למטרת יצירת אפליקציית פייסבוק מנצחת…

 • chicago website designer כתב:

  chicago website designer…

  המומחה » המדריך לפיתוח אפליקציות לפייסבוק חלק 2: אפיון ואסטרטגיה למטרת יצירת אפליקציית פייסבוק מנצחת…

 • raccordement electrique כתב:

  raccordement electrique…

  המומחה » המדריך לפיתוח אפליקציות לפייסבוק חלק 2: אפיון ואסטרטגיה למטרת יצירת אפליקציית פייסבוק מנצחת…

 • wall mounted cat shelves כתב:

  wall mounted cat shelves…

  המומחה » המדריך לפיתוח אפליקציות לפייסבוק חלק 2: אפיון ואסטרטגיה למטרת יצירת אפליקציית פייסבוק מנצחת…

 • selling juice plus כתב:

  selling juice plus…

  המומחה » המדריך לפיתוח אפליקציות לפייסבוק חלק 2: אפיון ואסטרטגיה למטרת יצירת אפליקציית פייסבוק מנצחת…

 • seo case study כתב:

  seo case study…

  המומחה » המדריך לפיתוח אפליקציות לפייסבוק חלק 2: אפיון ואסטרטגיה למטרת יצירת אפליקציית פייסבוק מנצחת…

 • social seo כתב:

  social seo…

  המומחה » המדריך לפיתוח אפליקציות לפייסבוק חלק 2: אפיון ואסטרטגיה למטרת יצירת אפליקציית פייסבוק מנצחת…

 • search engine optimisation cardiff כתב:

  search engine optimisation cardiff…

  המומחה » המדריך לפיתוח אפליקציות לפייסבוק חלק 2: אפיון ואסטרטגיה למטרת יצירת אפליקציית פייסבוק מנצחת…

 • selection criteria career כתב:

  selection criteria career…

  המומחה » המדריך לפיתוח אפליקציות לפייסבוק חלק 2: אפיון ואסטרטגיה למטרת יצירת אפליקציית פייסבוק מנצחת…

 • web optimisation כתב:

  web optimisation…

  המומחה » המדריך לפיתוח אפליקציות לפייסבוק חלק 2: אפיון ואסטרטגיה למטרת יצירת אפליקציית פייסבוק מנצחת…

 • seo packages uk כתב:

  seo packages uk…

  המומחה » המדריך לפיתוח אפליקציות לפייסבוק חלק 2: אפיון ואסטרטגיה למטרת יצירת אפליקציית פייסבוק מנצחת…

 • seo firms כתב:

  seo firms…

  המומחה » המדריך לפיתוח אפליקציות לפייסבוק חלק 2: אפיון ואסטרטגיה למטרת יצירת אפליקציית פייסבוק מנצחת…

 • seo newport כתב:

  seo newport…

  המומחה » המדריך לפיתוח אפליקציות לפייסבוק חלק 2: אפיון ואסטרטגיה למטרת יצירת אפליקציית פייסבוק מנצחת…

 • understanding seo כתב:

  understanding seo…

  המומחה » המדריך לפיתוח אפליקציות לפייסבוק חלק 2: אפיון ואסטרטגיה למטרת יצירת אפליקציית פייסבוק מנצחת…

 • seo my site כתב:

  seo my site…

  המומחה » המדריך לפיתוח אפליקציות לפייסבוק חלק 2: אפיון ואסטרטגיה למטרת יצירת אפליקציית פייסבוק מנצחת…

 • mitiduresou.com כתב:

  mitiduresou.com…

  המומחה » המדריך לפיתוח אפליקציות לפייסבוק חלק 2: אפיון ואסטרטגיה למטרת יצירת אפליקציית פייסבוק מנצחת…

 • seo oxford כתב:

  seo oxford…

  המומחה » המדריך לפיתוח אפליקציות לפייסבוק חלק 2: אפיון ואסטרטגיה למטרת יצירת אפליקציית פייסבוק מנצחת…

 • cover letter Australian כתב:

  cover letter Australian…

  המומחה » המדריך לפיתוח אפליקציות לפייסבוק חלק 2: אפיון ואסטרטגיה למטרת יצירת אפליקציית פייסבוק מנצחת…

 • Hermes Lyon כתב:

  4. I'm not smart enough, skinny enough etc., or I don't have enough education, certifications, etc.: Successful people don't focus on all the areas where they are lacking. They focus on their strengths and using those strengths to make the biggest impact. Everyone has weaknesses or areas for improvement. Successful people don't let their weaknesses get in the way of reaching their dreams.

 • hermes charlotte nc כתב:

  Weir is like all golfers in that the art and science of golf stimulates him. If you watch him on the range, you see him experimenting and enjoying himself there.

 • mulberry men כתב:

  "We made a nice run, but then . mental mistakes and 50 50 balls cost us the game," Cassidy said. "We got a little cold.

 • www.rusticwed.xyz כתב:

  That is assuming that the government is the only one claiming If they're more involved in our day to day lives then I think the "don't exist" theorists will be roped into the same pool as flat earth theorists, or Holocaust

 • motoapk I love you כתב:

  I loved your article.Really thank you! Fantastic.

 • Anthonyneata כתב:

  Продажа акаунты Facebook.com PVA 2014, есть разнообразие разнообразных аккаунтов / Sold accounti Instagram.com EN PVA karagany a great number different akkov

  ICQ – 231538

  РУ
  Могу продать акаунты Mail.ru, аккуанты готовы + есть разнообразие разных аков, например – Google.com USA 180+, Twitter.com PVA Plus, Pinterest.com US, Twitter.com+Avatar и подобные.

  ICQ – 231538

  EN
  Can sell accounts Facebook.com PVA 2015, account have in stock + present a lot of various accounts, such – Twitter.com EN 300 Plus, Livejournal.com RU, Pinterest.com US, Twitter.com PVA 2014 and other.

  ICQ – 231538

  Могу продать акаунты O2.pl, на руках много разных аккуантов ICQ – 231538 / Sold account on hand a lot of similar akkov ICQ – 231538

  купить аккаунты вконтакте, магазин аккаунтов вконтакте, с мгновенной доставкой, продажа аккаунтов мамба, купить аккаунты gmail, купить аккаунты gmail, онлайн магазин аккаунтов лавпланет, дневников на мамбе, аккаунты вк магазин, знакомства майл ру как узнать реалстатус, продам аккаунты фейсбук, real-статус мамба в формате

 • aniratak79 כתב:

  Hello I am so happy I found your webpage, I really found you by
  accident, while I was researching on Google for something else, Nonetheless I am
  here now and would just like to say thanks a lot for a marvelous post and a all
  round entertaining blog (I also love the theme/design), I don't have time to go through it all at the minute but I have bookmarked it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be
  back to read a lot more, Please do keep up the superb work.

 • Lithotérapie Bracelet כתב:

  It's actually a cool and useful piece of information. I am glad that you just
  shared this useful information with us. Please stay us informed like this.
  Thanks for sharing.

 • jaymx22 כתב:

  I drop a leave a response each time I appreciate a post on a
  site or if I have something to contribute to the conversation. Usually
  it’s triggered by the sincerness communicated in the article I browsed.
  And after this article The Growing Trends in Content Theft: Image Theft, Feed
  Scraping, and Website Hijacking ? Lorelle on WordPress.
  I was moved enough to post a comment :-) I actually do have a couple of questions for you if
  you don’t mind. Is it only me or does it look as if like a few of these remarks look like coming from brain dead folks?

  :-P And, if you are posting at other social sites, I would like to keep up with anything
  new you have to post. Could you make a list the
  complete urls of all your public sites like your Facebook
  page, twitter feed, or linkedin profile?

 • Aircon Servicing Hougang כתב:

  It's truly a great and useful piece of information. I am satisfied that you just shared this useful info
  with us. Please keep us up to date like this. Thanks for sharing.

 • ToichePiore כתב:

  Hi! Thank You for this,thanks for this one… Like the Mojoheadz label .

 • Juliangek כתב:

  Спасибо всем кто не игнорил. Всем спасибо. Отдельная благодарность пользователю Moderator

הוספת תגובה

הוסף את תגובתך למטה או שלח טראקבק מאתרך. תוכל גם להרשם לעדכון על התגובות באמצעות RSS.