ראשי » אינטרנט, טכנולוגיה, כללי, תקשורת וטלפוניה

השקת ה IPad – גן עדן ל HTML 5 וגיהנום עבור Flash

4 באפריל 2010 | | 6 תגובות | מאת אליקו יצחקי
תגים: , , , , , , ,

אתמול הושק לאחר ציפיות רבות מכשיר ה IPad המדובר של אפל שמהווה בעצם גרסה גדולה יותר של מכשירי ה IPhone וה IPod הוותיקים ואמור להציע חווית שימוש מהנה יותר בזכות המסך הגדול שלו במיוחד בעת גלישה באינטרנט.
לכאורה נראה כי מדובר בגאדג'ט המושלם אשר יכול אפילו להחליף את המחשב המסורתי או לפחות את המחשב הנייד אבל אחד החסרונות המרכזיים של המכשיר הוא החסרון הבולט של אפליקציית הפלאש הנפוצה.

המלחמה הקרה בין אפל ואדובי, מפתחת הפלאש לא התחילה אתמול. כבר מההכרזה הראשונית על המכשיר האייפון לפני כ 3 שנים בלטה העובדה שפלאש אינו חלק אינטגרלי מהמכשיר. גם הצהרות פומביות של אדובי על כך שהיא מוכנה לשתף פעולה עם אפל על מנת להתאים גרסה של פלאש לאייפון לא זכו להתייחסות רצינית מצד אפל אשר הסתפקה בהכרזה שאפליקציית הפלאש זוללת משאבים ולכן תהרוס את חווית המשתמש.
ייתכן ולטענות אלה קיים בסיס מסויים והן נכונות אך לאפל נגמרו התירוצים לאחר ההכרזה על מכשיר ה IPad אשר לו חומרה חזקה יותר מהחומרה של האייפון ואמור להריץ אפליקציות מורכבות המותאמות לגודל המסך של המכשיר ולא מן הנמנע שניתן היה להריץ אפליקציות פלאש ללא בעיות מסוימות.

מכיוון שמרכיב הפלאש מוטמע ברוב אתרי האינטרנט הגדולים ואף הפך לסטנדרט בכל הנוגע להצגת וידאו ברשת, חווית הגלישה נפגעת מאד בגלל המחסור בפלאש, הרבה יותר מאשר הייתה נפגעת עם פלאש כן היה מוטמע ב IPad והיה רץ באיטיות מסויימת.
עובד של אדובי הגדיל לעשות ופרסם תמונות מסך המציגות כיצד אתרים גדולים ברשת נראים על צג ה IPad ללא תמיכה בפלאש

למרות שאפל לא מודה בכך באופן פומבי, האינטרס שלה ברור במקרה זה, שימוש באפליקציה צד שלישית סגורה כגון פלאש יכולה לפגוע קשות במודל העסקי המבריק אשר אפל פיתחה המבוסס ברובו על חנות האפליקציות המצליחה שלה ה app store. ביום שאפל תאפשר שימוש באפליציות פלאש דרך הדפדפן של המכשיר, רוב מפתחי המשחקים יתחילו לפתח אפליקציות פלאש מבוססות דפדפן כגון משחקים דבר אשר יפגע קשות בכמות האפליקציות שיועלו לחנות האפליקציות.

עם התגברות התחרות מצד חברות אחרות אשר החלו להשיק מוצרים מתחרים אשר מאפשרים הרצה של פלאש כמו למשל האנדרואיד של גוגל הבינה אפל שהיא צריכה לתת מענה בנושא, במיוחד עם התפתחות עידן הוידאו באינטרנט והצלחתם של אתרים כגון YouTube ו Hulu. למזלה של אפל בתקופה האחרונה החלה התפתחות בגזרה אחרת, גזרת הדפדפנים אשר אפל החליטה לתפוס טרמפ עליה והיא ההתפתחות המסיבית של HTML 5.

HTML 5 – המענה המיוחל להתפתחות האינטרנט ועידן הווב 2?

בשנים האחרונות עם התפתחות עידן הווב 2, חברות רבות החלו בתהליך של העברת תוכנות דסקטופ רגילות לעולם האינטרנט. לדוגמא נוכל לראות את כל אפליציות המייל כגון גימייל והוטמייל המחליפות תוכנות מסורתיות כגון אוטלוק, שירותי אופיס מקוונים ועוד. גם הטרנד האחרון של מעבר לסביבת עננים מבוזרת תורמת לא מעט להצלחת כל אותם שירותי אונליין.
הבעיה העיקרית העומדת מול אותם שירותים היא בעצם אותה שפה ותיקה HTML אשר נמצאת איתנו מתחילת עידן הווב בצורה אותו אנו מכירים ומבוססת על סטנדרטי תקינה המנוהלים ע"י הארגון W3C .

הבעיה הגדולה של HTML היא שהשפה לא תמיד יכולה לתת מענה לצרכים הגוברים ולהתקדמות המהירה של הרשת. חברות רבות הפנימו שעל מנת להצליח באינטרנט צריך להיות חדשניים וייחודים על מנת לתפוס נתח שוק ולרוב הראשון שמראה נוכחות הוא זה שזוכה בהכרה והבצלחה. יישומים כפי שצויינו קודם חייבים להיות מהירים ויעילים על מנת שיצליחו ולא תמיד הסטנדרטים של השפה מאפשרים לבצע את דרישות המפתחים ולכן בשנים האחרונות צצו לא מעט תוספות המרחיבות את הסטנדרטים ומאפשרים חווית גלישה טובה יותר.

הגדילה לעשות מיקרוסופט שהחליטה לבצע שינויים בסטנדרטי התקינה ושילבה בדפדפן האינטרנט אקספלורר שלה תמיכה בתגיות קוד מיוחדות אשר עבדו רק בסביבת העבודה של האקספלורר וקיוותה כי בעתיד אותם שינויים יהפכו לסטנדרט תקינה רשמי, בעיקר בגלל השליטה המוחלטת שלה בשוק הדפדפנים.

אך השוק לא התפתח בצורה שמיקרוסופט חשבה והיא החלה לאבד את השליטה בתחום בעקבות חדירה מסיבית של דפדפנים חדשים אשר היו מהירים,מעודכנים וקלים יותר אשר חלקם היו מבוססים גם על קוד פתוח כגון פיירפוקס,כרום,אופרה ועוד. גם הכניסה המסיבית של מכשירי כף היד עם הדפדפנים המובנים שבהם תרמו לכך.  מהלך זה גרם לכל אותם אתרים אשר החליטו ליישר קו עם הדרך של מיקרוסופט להשקיע משאבים רבים בשינוי הקוד ולהתאימו לסטנדרטי התקינה הרשמיים על מנת לאפשר גישה לאותם אתרים גם דרך דפדפנים אחרים.
מיקרוסופט החלה להבין שהדרך בה היא נקטה הייתה שגוייה וכי עליה לתקן את המצב במהירות ולכן בגרסאות החדשות של דפדפן האקספלורר החליטה ליישר בנושא ולהחמיר בנושא התקינה.

אך עדיין הבעיה נשארה, כיצד מתמודדים מול הדרישות החדשות ומעבירים לגולש חווית גלישה טובה?
חברת מקרומדיה זיהתה את הבעיה כבר ממזמן וזאת הייתה אחת הסיבות להשקת מוצר הפלאש. עם השנים הפלאש תפס יותר ויותר תאוצה עד שהפך לסוג של סטנדרט לא רשמי בעולם הדפדפנים. לא פלא שחברת אדובי אשר הבינה את הפוטנציאל העצום בתחום רכשה לפני מספר שנים את חברת מקרומדיה והחלה בשיווק מסיבי של הפלאש. גם מיקרוסופט לא נשארה מאחור ושחררה את האפליקציה המתחרה – Silverlight אשר לא ממש צברה תאוצה ומיושמת בעיקר באתרים השונים של מיקרוסופט.

עד שהגיח לעולמנו מכשיר האייפון, הכל היה שקט ורגוע אך מהרגע שאפל נכנסה לשוק עם האייפון היא גרמה לנו להבין שוב את חשיבות התקינה והתמיכה בסטנדרטים תקניים והחליטה לקדם במרץ את התקן החדש HTML 5.

HTML 5 מהווה בעצם את ההתפתחות הנדרשת של ה HTML הישן המוכר לנו לטובה. הגרסה החדשה מוסיפה אפשרויות חדשות עבור יישומי RIA -Rich Internet Applications המבטלות את הצורך בהתקנת תוספים שונים כגון פלאש ו silverlight

אז נכון שהמאבק של אפל בפלאש נובע ממניעים מסחריים ולא ממש מהתחשבות במשתמשים אך נראה כי הכניסה של אפל לשוק עם מכשירים אשר מוגדרים מראש כתואמי HTML 5 הצליחה לקדם את הנושא. אפל דאגה גם לפרסם רשימת אתרים גדולים אשר מותאמים לגלישה דרך ה IPad כגון האתר של CNN והניו יורק טיימס. גם אתר הבית הלבן פירסם כי הוא תומך בגלישה דרך המכשיר החדש וגוגל פיתחה גרסה חדשה של ממשק הג'ימייל המתאים ל IPad ומכיל פיצ'רים אשר לא קיימים בגרסאות האחרות של הממשק.

לפי המהלכים האחרונים נראה שתקן ה HTML 5 קיבל דחיפה מאד משמעותית ובמידה ומכשיר האייפד יצבור פופלאריות בקרב הקהל, אתרים רבים יבינו כי אין להם ברירה ועליהם להתאים את האתר שלהם לתקן אחרת חווית הגלישה של באותם אתרים תפגע.

האם לאדובי יש סיבה לפחד?

למרות שחברת אדובי הכריזה לא פעם שהיא בעד HTML 5 זה לא סוד שאותו תקן ייפגע קשות באחד ממוצרי הדגל שלה,הפלאש, אשר מספק לה הכנסות רבות ממכירת רשיונות תוכנה לפיתוח בסביבה זאת. אך לאדובי אין סיבה לחשוש יותר מדי כרגע.

נכון לעכשיו HTML 5 עדיין בחיתוליו,נמצא בשלבי פיתוח מתקדמים ועדיין לא ממש יציב. מרבית הדפדפנים עדיין לא תומכים בתקן בצורה מושלמת ומרבית הגולשים עדיין משתמשים בגרסאות ישנות של הדפדפנים השונים כגון אינטרנט אקספלורר 6 שלא מזהים את השפה בכלל.

צריך לזכור כי פלאש הינה פלטפורמה וותיקה וחזקה אשר מציגה יכולות ש HTML 5 לא תומך בהן כרגע וייקח זמן עד שהיכולות ישתוו. בנוסף אדובי זוכה לגב של גוגל והוכחה לכך ניתן לראות בהכרזה האחרונה של גוגל על כך שפלאש ישולב באופן אינטגרלי בדפדפן הגוגל כרום של החברה. אך אל תתנו להכרזה זאת להטעות אתכם, גוגל מתמקדת ברצינות ביכולות ש HTML 5 מציעה כפי שניתן לראות בהדגמה אותה היא פרסמה המראה כיצד ניתן לשחק במשחק התלת מימד Quake 2 ישירות בתוך הדפדפן בעזרת HTML 5 ללא שימוש בפלאגין חיצוני ולמרות שהדבר פורסם באחד באפריל המהנדסים בגוגל טוענים כי מדובר בדבר אמיתי לחלוטין.
גם למיקרוסופט אין ממש אינטרס לקדם את HTML 5 מכיוון שמרבית הגולשים משתמשים בדפדפנים ישנים שלה שלא תומכים בתקן וגם התחרות מול טכנולוגית ה Silverlight שלהם לא ממש עוזרת.

אין עוררין שתקן ה HTML 5 נוצר על מנת להשאר ולכן השאלה היא לא האם HTML 5 ישלוט בתחום אלא מתי זה יקרה וכפי שזה נראה כרגע, יקח לתהליך זה עוד לא מעט זמן.

הרשמה לקבל עדכונים במייל על פוסטים חדשים, מאמרים מקצועיים, מדריכים ועוד

אליקו יצחקי

אודות אליקו יצחקי

אליקו יצחקי הינו המייסד והעורך הראשי של הבלוג.

Bookmark and Share

6 תגובות »

 • רוזנטל עידו כתב:

  התקן של HTML5 מיועד לשחרור רק ב-2022. זה נכון שדפדפנים שונים מטמיעים חלקים שונים של התקן כבר היום, אבל אין שום וודעות שמה שמוטמע יהיה קיים בתקן הסופי. החברות שמפתחות את הדפדפנים לוקחות סיכון ויוצרות חוסר אחידות ברשת.

  קח לדוגמא את הווידאו (הפיצ'ר העיקרי שעולה כל הזמן בדיונים האלו). הקודק של הווידאו לא מוסכם. כרגע יש 2 קודקים אופציונלים (OGG ו-H.265). יש בעיות של איכות לעומת משקל ב-OGG ובעיות של זכויות ב-H.265.

  בדיונים על האיום של HTML5 על פלאש בדרך כלל מתייחסים לווידאו בתור המכה הקשה ביותר, אבל פלאש הוא לא רק ווידאו, פלאש היא פלטפורמה ליצירת אפליקציות ומשחקים, פלאש היא סביבת עבודה ולפורמט עצמו יש כזאת אחיזה ברשת וכזאת קהילה חזקה שיקח זמן רב עד ואם בכלל ש-HTML5 יוכל להחליף את פלאש.

  מעבר לזה המעבר ל-HTML5 דורש הסכמה על התקן, הטמעה בדפדפנים ואימוץ של הדפדפנים המעודכנים אצל המשתמשים (IE6 הוכיח כמה זמן לוקח לשוק להתחדש). האופטימים יסכימו שזה יקח 5 שנים לפחות. ובתקופה כזאת אפילו אדובי לא יודעים איפה פלאש יהיה, מה הוא יציע ומי יציע אותו..אולי אפילו, במידה והתקן HTML5 יהיה יציב מספיק, אדובי יבנו נגן פלאש שיהיה מבוסס JS ו-HTML5 ללא כל תוסף.

  בלי קשר, Silverlight עוד רגע עובר את ה-60 אחוז חדירה ולא הייתי אומר שהוא משמש רק לאתרים של מייקרוסופט. הרבה פעמים אתה רואה משהו וחושב שהוא פלאש ולחיצה קלה על הכפתור הימני תראה לך אחרת :)

 • אליקו יצחקי
  אליקו יצחקי (כותב הפוסט) כתב:

  תודה על התגובה המעמיקה.

  אני גם חושב שמאבק על אינטרסים מסחריים פוגע שוב בכל נושא התקינה וחוסר האחידות והגיע הזמן לשים לזה סוף על מנת שנוכל לקבל חווית גלישה זהה בכל הדפדפנים, דבר שגם יחסוך כאב ראש למפתחים.

 • נחצ'ה כתב:

  2022? או שהתבלבלת והתכוונת ל-2012 (שגם זה רחוק מרחק רב מאיתנו)?

 • אליקו יצחקי
  אליקו יצחקי (כותב הפוסט) כתב:

  השנה היא אכן 2022.

  אתה יכול לעקוב באתר הזה:

  http://ishtml5readyyet.com

הוספת תגובה

הוסף את תגובתך למטה או שלח טראקבק מאתרך. תוכל גם להרשם לעדכון על התגובות באמצעות RSS.