ראשי » טכנולוגיה, כללי, תקשורת וטלפוניה

IPhone OS 4 – הצרה החדשה של Adobe

9 באפריל 2010 | | 7 תגובות | מאת אליקו יצחקי
תגים: , , , , ,

רק השבוע כתבתי כאן לגבי ההשפעה שתהיה על הצלחת ה IPad, הגאדג'ט החדש של אפל, על טכנולוגית הפלאש של חברת אדובי ומתברר שהמלחמה הקרה של אפל מול אדובי לא הסתיימה בהשקת ה IPad.

אתמול,לאחר חודשים של שמועות, הכריזה אפל על השקת גירסה 4 החדשה עבור מערכת ההפעלה של מכשיר האייפון אשר מספקת לא מעט תוספות עבור משתמשי המכשיר כגון תמיכה בריבוי משימות,יצירת תיקיות,תוכנת דואר אלקטרוני משופרת ועוד.

החסרון הבולט שדובר עליו רבות הוא שהגירסה החדשה תתמוך רק בדור החדש של המכשירים החל מגרסת ה 3GS ובעלי מכשירי אייפון ישנים לא יוכלו לשדרג לגירסה החדשה (עדכון: מכשירי ה 3G הישנים יותר יוכלו לשדרג לגרסה החדשה אך ייתכן כי חלק מהתוספות החדשות לא יפעלו עקב הבדלי דרישות החומרה,הדור הראשון של המכשיר לא יוכל לשדרג את הגרסה כלל).
בנוסף לחסרון זה, הגירסה החדשה מביאה איתה חסרון נוסף, אשר ישפיע בעיקר על חברת אדובי ועל מוצר הדגל שלה Adobe Creative Suit  אשר גירסה 5 המדוברת של המוצר צריכה לצאת בעוד כשלושה ימים.

אחת ההצלחות הגדולות של חברת אפל בכל הזמנים הייתה השקת חנות ה App store אשר אפשרה למפתחים מכל העולם ליצור תוכנות המותאמות למכשירי האייפון ולהעלות אותן לחנות. אפל הרוויחה מעמלות שגזרה מהאפליקציות בתשלום והמפתחים הרוויחו מהחלק שלהם בעוגה ולכן לא מעט מפתחים הצטרפו לחגיגה והחלו לפתח אפליקציות עבור האייפון. בעקבות הפופולאריות של אפליקציות אלה נכנסו לשוק גם החברות המסחריות הגדולות אשר השיקו לא מעט אפליקציות כגון בנקים, עיתונים, ערוצי טלוויזיה ועוד. תעשיית הפיתוח לאייפון החלה לגלגל כספים רבים שאחוז נכבד מהם הגיע לכיסי אפל מכיוון שחוץ מהעמלות אותן היא גזרה, החברה גבתה כסף מהמפתחים והחברות על מנת שיכולו להשתמש בערכת הפיתוח אותה היא מספקת.
בנוסף לזאת, האפשרות היחידה של המפתחים הייתה להשתמש בשפת תכנות הנקראית objective c הנמצאת בשימוש בפיתוחים עבור מערכות ההפעלה של אפל ובתוכנת הפיתוח Xcode. על מנת לפתח בכלים אלה על המפתחים להשתמש במחשבי המק של אפל, מהלך אשר גורם להכנסות נוספות לחברה על חשבון תעשיית פיתוח האפליקציות.

חברת אדובי העומדת מאחורי טכנולוגית הפלאש הבינה כי היא לא יכולה להשתתף בחגיגת האייפון בעזרת הפלאש עקב ההגבלות של אפל אך הגיעה למסקנה שאין לה מניעה להצטרף לתעשיית האפליקציות המשגשגת.
לחברת אדובי ערכת פיתוח מרשימה המכילה תוכנות רבות הנקראית  Creative Suit  או בקיצור CS. ערכה זאת נפוצה מאד בעולם בקרב מפתחים, בעיקר אנשי פלאש וגרפיקאים ועולה לא מעט כסף. לקראת השקת גרסה 5 החדשה בימים הקרובים הכריזה אדובי על מוצר חדש הנקרא Flash CS5 iPhone OS packager אשר מאפשר למתכנתים לפתח סוג של אפליקציות פלאש ולהמיר אותם בעזרת הכלי החדש לאפליקציות אייפון תקנית אותה ניתן להעלות לחנות האפליקציות כאילו מדובר באפליקציה אשר פותחה בעזרת תוכנות הפיתוח של אפל. מכיוון שהביקוש למפתחי אפליקציות אייפון הוא רב וההיצע של המתכנתים אשר יש להם את היכולת לפתח אפליקציות הוא יחסית מועט, הכרזה זאת גרמה למתכנתים רבים וחברות פיתוח גדולות להמתין בכליון עיניים ליציאת הגרסה החדשה בצפייה ששוק הפיתוח בתחום יתרחב ויאפשר גם למתכנתים אשר אין ברשותם את הידע או את הציוד הדרוש, לפתח אפליקציות לאייפון.

אדובי ידעה שכלי שכזה יזכה לתשומת לב רבה ויגרום למפתחים רבים,במיוחד משתמשי מערכת ההפעלה חלונות שלא מכירים את עולם המק, לרכוש את הגרסה החדשה או לשדרג את הישנה ואף דאגה לאפשר למספר מסויים של מתכנתים לנסות את הכלי החדש ואף פירסמה דוגמאות לאפליקציות שכאלה. הדבר היחידי שכנראה אדובי לא לקחה בחשבון הוא שאפל לא תיתן למהלך זה לקרות.

בצעד מחושב,יחד עם ההכרזה על מערכת ההפעלה החדשה, הודיעה אפל על שינוי כללי השימוש בתוכנית הפיתוח שלה עבור האייפון. בסעיף 3.3.1 בתנאי השימוש הגדירה אפל כי היא לא מאפשרת להשתמש בכלי פיתוח חיצוניים עבור פיתוח אפליקציות אייפון והקוד חייב להכתב בשפת התכנות objective c,c ו c++ בלבד וכמו כן אסור להשתמש בכלים המתרגמים את הקוד לאחת מהשפות האלה.

להלן הסעיף המקורי:

Applications may only use Documented APIs in the manner prescribed by Apple and must not use or call any private APIs.

Applications must be originally written in Objective-C, C, C++, or JavaScript as executed by the iPhone OS WebKit engine, and only code written in C, C++, and Objective-C may compile and directly link against the Documented APIs (e.g., Applications that link to Documented APIs through an intermediary translation or compatibility layer or tool are prohibited).

כמובן שמדובר במכה כואבת עבור אדובי אשר מתכננת השקה חגיגית ומתוקשרת ועבור מפתחים וחברות פיתוח רבות העולם שתכננו רבות על השימוש בכלי החדש על מנת לחסוך עלויות פיתוח גבוהות.
הדרך היחידה של אדובי לתקן את המצב תהיה כנראה למצוא דרך "לעבוד" על אפל ולגרום לה לחשוב כי אותן אפליקציות פלאש אשר עברו המרה פותחו בעצם בעזרת הכלים של אפל אך כנראה שמדובר בדבר לא פשוט וייתכן גם שלא חוקי.
העובדה היא שאפל לא רוצה לאפשר למהלך שהיא מאבדת את השליטה על תחום הפיתוח עבור מוצריה ולכן נראה שתסכל כל נסיון שכזה. כנראה גם שלא מצאה חן בעיניה העובדה שבבת אחת חנות האפליקציות שלה תגדל ותהפוך ליותר נגישה עבור מפתחים דבר אשר היה יכול להוריד את הערך של החנות עקב ריבוי אפליקציות.

אדובי מצידה יצאה בהצהרה זריזה כי החברה בוחנת את השינוי בתנאי השימוש ונכון לעכשיו ממשיכה לתמוך בכלי המדובר אשר יושק כמתוכנן כחלק מהגרסה החדשה, CS5.

המהלך הנוכחי של אפל מעמיד לא רק את אדובי בבעיה, מאז השקת האייפון הושקו כלים נוספים אשר אפשרו למתכנתים בשפות תכנות שונות לפתח אפליקציות עבור האייפון כגון monotouch עבור מתכנתי הדוט נט. כלים שאלה כנראה לא יהיו שימושיים לאחר השקת מערכת ההפעלה החדשה של האייפון וכל אותם מתכנתים אשר כבר החלו להשתמש בכלים אלה יצטרכו ללמוד שפת תכנות חדשה או פשוט לחפש עבודה אחרת.

הרשמה לקבל עדכונים במייל על פוסטים חדשים, מאמרים מקצועיים, מדריכים ועוד

אליקו יצחקי

אודות אליקו יצחקי

אליקו יצחקי הינו המייסד והעורך הראשי של הבלוג.

Bookmark and Share

7 תגובות »

הוספת תגובה

הוסף את תגובתך למטה או שלח טראקבק מאתרך. תוכל גם להרשם לעדכון על התגובות באמצעות RSS.