ראשי » אינטרנט, כללי

זכרון השואה בעידן האינטרנט – סיפור אישי קטן ומרגש

11 באפריל 2010 | | 4 תגובות | מאת אליקו יצחקי
תגים: , ,

להלן מקרה אמיתי שכתבתי עליו לפני מספר שנים בבלוג אחר וחשבתי לנכון לפרסמו שוב כאן לקראת יום השואה.

עד לפני 5 שנים אמי היקרה לא התעניינה יותר מדי בעולם המחשבים ולא השתמשה יותר מדי במחשב.
באותה תקופה שמתי לב שהיא מתעניינת יותר ויותר בנושא של האינטרנט, שואלת שאלות ומסתקרנת על מה כל המהומה ואני החלטתי לעשות מעשה וללמד אותה את רזי האינטרנט ולבצע פעולות פשוטות אשר יאפשרו לה להכנס לאתרים הגדולים: וואלה,ווינט וכו`.

לאמא שלי יכולת קליטה מהירה ותוך מספר שבועות היא נהפכה למומחית לא קטנה בכל נושא האינטרנט, היא גילתה מנועי חיפוש חדשים, אתרים מענינים אשר לי אפילו לא היה מושג על קיומם וגם את אתר יד ושם או יותר נכון את מאגר השמות המרכזי של שמות קורבנות השואה.
בנוסף, הכנסתי לה למועדפים את גוגל בעברית והסברתי לה ב 5 דקות כיצד מבצעים חיפושים בסיסים על מנת שתוכל למצוא דברים נוספים המענינים אותה.

כבת לניצולי שואה, נושא השואה מאד קרוב לאימי ולא פעם היה ניסתה לדלות מידע ככל שאפשר על משפחתה ועברה.
אין מה להגיד, הפרוייקט שיד ושם הרימו ראוי להערכה רבה, מדובר בנכס שלא ניתן למדוד את ערכו. מנוע חיפוש מדהים המאפשר לחפש מיליוני שמות ודפי עד המבוסס על טכנולוגית חיפוש מתקדמת. אז נכון שלפעמים האתר קצת נתקע והחיפוש לפעמים לא מניב תוצאות מדויקות אך עדיין, מדובר בפרוייקט מאד מורכב שאני בטוח שהעבודה עליו רחוקה מלהסתיים.
כפי שציינתי קודם, לא לקח הרבה זמן עד שאמא שלי גילתה את אותו מנוע חיפוש מופלא באתר יד ושם והחלה לחפש קשרים משפחתיים. חיפשה לפי שמות בעברית, חיפשה לפי שמות בלועזית ומצאה את המידע על רוב משפחתה שנספתה בשואה.

יום אחד, לאחר שבועות של איסוף מידע, הגיעה לדף עד של קרוב משפחה נוסף שלה אשר נספה בשואה אך את אימי עיניין דבר אחד, החתימה של המצהיר הייתה שייכת לאשה אשר אימי לא הכירה, אך שמה נשמע לה מוכר.
אימי הנרגשת החלה לברר את הנושא והגיעה למסקנה כי מדובר בדודה של אביה (סבי ז"ל שנפטר לפני מספר שנים) אשר היו בטוחים  כי היא נספתה בשואה ומאז מלחמת העולם השניה לא היה איתה שום קשר.
אימי החליטה לנסות לאתר את אותה דודה ולמזלה התברר שהיא בחיים ומדובר באשה בת מעל ל 90 הגרה בצפון הארץ ואשר זכרה את סבי ואף החזיקה ברשותה תמונה משפחתית הזהה לחלוטין לתמונה שסבי החזיק בביתו.

כמובן שלאחר מספר ימים אירגנו מפגש מרגש עד דמעות בין המשפחות, דבר שבעצם לא היה מתרחש לעולם ללא אותו אתר נפלא של יד ושם וללא רשת האינטרנט.
לדעתי סיפור זה מדגים את הכוח הרב הטמון באינטרנט ואת הפוטנציאל הרב הגלום בו.

את אותה קרובת משפחה, אימי לא הייתה מצליחה למצוא בגוגל ולא באף מנוע חיפוש אחר בעולם לולא אותו מנוע חיפוש מהפכני של של יד ושם אשר הוקם על מנת לשרת מטרה אחת: לזכור ולא לשכוח.

אליקו יצחקי

אודות אליקו יצחקי

אליקו יצחקי הינו המייסד והעורך הראשי של הבלוג.

Bookmark and Share

4 תגובות »

הוספת תגובה

הוסף את תגובתך למטה או שלח טראקבק מאתרך. תוכל גם להרשם לעדכון על התגובות באמצעות RSS.