ראשי » אינטרנט, טכנולוגיה, כללי, תקשורת וטלפוניה

מדוע לא מומלץ לפתח מוצר המסתמך על הצלחת מוצר אחר

13 באפריל 2010 | | אין תגובות | מאת אליקו יצחקי
תגים: , , , , , , ,

בשבוע האחרון התוודנו לשני מהלכים אשר גרמו לעוגמת נפש לא קטנה עבור מספר חברות מסחריות ומתכנתים.

מהלך ראשון אותו סיקרתי בהרחבה הינו ההכרזה המפתיעה של אפל לגבי שינוי תקנון השימוש עבור מפתחי האפליקציות. הכרזה אשר גרמה לחברות כגון אדובי ולמתכנתים רבים להבין כי כל המאמץ אותו השקיעו במוצרים אשר נוגדים את התקנון החדש ירד לטמיון כל עוד אפל לא תשנה את הסעיף הבעייתי.

המהלך השני קשור לשירות המיקרו בלוגינג הפופולארי Twitter אשר הכריזה השבוע על על רכישת האפליקציה tweetie המאפשרת למשתמשי האייפון גישה נוחה ל twitter והייתה סוג של גרסה לא רשמית של twitter client עבור האייפון. בנוסף טוויטר הכריזה כי היא משיקה מוצר זהה עבור הבלקברי וכפי שזה נראה אין מניעה שהחברה תשיק בקרוב אפליקציות נוספות למכשירים נוספים.

מהלך רכישה שכזה נראה מתבקש ולגיטימי לכאורה. הבעיה הגדולה שבשנה האחרונה לאחר שטוויטר פתחה את השירות שלה למפתחים חיצוניים, החלו לצוץ אפליקציות רבות אשר התבססו על טוויטר כגון אותן אפליקציות עבור המכשירים הניידים. אותן אפליקציות העניקו למפתחיהן סוג מסויים של הכנסה ואפשרו לטוויטר להגיע לקהל רחב יותר של משתמשים ללא צורך בפיתוח נוסף מבחינתה.
הכרזת הרכישה גרמה בעצם לאותן אפליקציות מתחרות להיות לא רלוונטיות מכיוון שברור שהמשתמשים יעדיפו לרוב את האפליקציה הרשמית ואין מניעה שטוויטר תיישם את התכונות של האפליקציות האחרות באפליקציה שלה כי הרי בסופו של דבר מדובר על מהלך חוקי לחלוטין  עקב כך שכל אותן אפליקציות מבוססות על כלי הפיתוח שטוויטר מספקת.

בדומה למקרה של אדובי ואפל גם במקרה זה נפגעו חברות אשר המודל העסקי שלהן התבסס בצורה זאת אחרת על כלי הפיתוח של טוויטר. ההבדל הגדול הוא  שאדובי היא חברה גדולה אשר מפתחת מוצרים רבים, אותו שינוי שאפל עשתה פגע בה בצורה נקודתית אך אדובי לא אמורה להתרגש מכך יותר מדי ותמשיך קדימה על מנת לקדם את מוצריה הרבים. לעומתה, חברות קטנות יותר כן מבססות את המודל העסקי שלהן אך ורק על פיתוח תוכנות וכלים שונים המיועדים לשימוש עבור מוצר מסחרי אחר.

במקרה הנוכחי, העומדים מאחורי אותה אפליקציה יצאו נשכרים עקב הרכישה אך ייתכן שמפתחי אפליקציות זהות קיבלו מכה קשה ויצטרכו להתמקד בפיתוח מוצרים אחרים וזאת הבעיה העיקרית שחברות צריכות להתייחס אליה לפני תחילת פיתוח מוצר ויצירת המודל העסקי של החברה. נכון שאתרים כמו פייסבוק וטוויטר ומכשירים כגון האייפון מציעים חממה מוצלחת עבור אותן חברות, הן מספקות להן את הכלים התכנותיים, מאגר משתמשים גדול,קידום ויראלי מוצלח ומשאבים נוספים אחרים אשר חוסכים לאותן חברות זמני פיתוח יקרים והוצאות פרסום מיותרות. אך אסור לשכוח שמאחורי אותן חברות עומדים גופים מסחריים גדולים כגון משקיעים,חברות אחרות ועוד. את אותן חברות מעניין בסופו של דבר לראות הכנסות ורווחים ואין להן בעיה לשנות תקנונים,לגבות כספים ולחסום מתחרים על מנת להגיע למטרה הזאת.

לפני מספר שנים, נחשבה מיקרוסופט לענקית מרושעת אשר מונעת כל תחרות עקב כוחה הרב. לאורך השנים הבינה מיקרוסופט  כי אליה להשתנות, ייתכן כי מדובר בקנסות הגבוהים אותן היא קיבלה ופסקי הדין שנפסקו נגדה ביבשות שונות, אך ניתן לראות שלאחרונה שמיקרוסופט מנסה להפתח יותר ויותר ולרכוש את אמונם של המשתמשים והמפתחים בחזרה. מיקרוסופט גם מאד ברורה לגבי תנאי השימוש ברוב המוצרים שלה ומציינת בבירור לגבי מדיניות התמיכה העתידית שלה במוצרים.

לעומת מיקרוסופט החברות האחרות כגון פייסבוק,טוויטר ואפל נוקטות ההפך ממיקרוסופט ומתחילות לסגור ולהגביל את השירותים שעם השקתם היו פתוחים לכל. גם תנאי השימוש של אותם שירותים לא ברורים ומשתנים בתדירות גבוהה מהלך הגודם למרמור רב בקרב משתמשים ומתכנתים רבים ואשר גרם לפייסבוק להכריז לא מזמן על מפת דרכים בה יפורטו השינויים המתוכננים בשירותיה השונים ומאפשרת למתכנתים להערך לאותם שינויים בהתאם.

זה לא סוד שקיימות חברות לא מעטות שביססו את המוצרים שלהם אך ורק על שירותים כגון פייסבוק וטוויטר ווהצליחו לתרגם את ההצלחה לכסף רב, דוגמא טובה לחברה שכזאת היא zynga, מפתחת אפליקציות הפייסבוק המצליחה שמרוויחה כסף רב מאותן אפליקציות. אך גם חברה כמו זינגה לא חסינה מהגחמות של אותם שירותים ורק בתחילת השנה, מנכ"ל החברה קטע סבב פגישות על מנת להפנים כיצד להתמודד עם שינויים שפייסבוק הכריזה לגבי האופי בהן האפליקציות מתממשקות עם פרופילי המשתמשים, שינויים אשר עלולים לפגוע בויראליות של האפליקציות ובכמות המשתמשים.

לא רק חברות פיתוח עלולות להפגע משינויים שכאלה, גם חברות מסורתיות אשר מחליטות להתמקד באותם שירותים נפוצים כמו למשל על ידי פתיחת דף ממותג בפייסבוק, פיתוח אפליקציות שונות או בניית ערוץ תקשורת בטוויטר ובכך מזניחות את אתר האינטרנט המסורתי יכולות למצוא את עצמן נפגעות בעתיד בעקבות שינויים כאלה ואחרים.
נכון שלתחזק דף ממותג בפייסבוק הנגיש למיליוני גולשים הרבה יותר זול וקל מאשר לפתח אתר אינטרנט עצמאי, אך  למרות ההצלחה הרבה של אותם שירותים כגון פייסבוק חשוב לזכור כי מדובר בעסק כלכלי לחלוטין וייתכן מצב ששירותים מסויימים ייסגרו ויעלמו מהעולם כפי שקרה לרבים וטובים בעבר כדוגמת הרשת החברתית bebo היחסית גדולה של AOL. זאת הסיבה העיקרית שאותם שירותים צריכים להשלים את פעילות האינטרנט המסורתית של אותם חברות אשר הצלחתה לא תלויה בגופים מסחריים חיצוניים.

המסקנה העיקרית היא שבדומה לכל עסק מסחרי אחר, מומלץ לפזר סיכונים ולא להתמקד רק בפלטפורמה אחת ואם לדוגמא מחליטים להתמקד בתחום אפליקציות המובייל אז חשוב לתת מענה לכלל המכשירים ומערכות ההפעלה בשוק, כנ"ל גם לכל הקשור לתחום הרשתות החברתיות או בכלל לכל שירות טכנולוגי אחר. כך ניתן יהיה למנוע עוגמת נפש עתידית ולהשתקם במהרה במקרה של חוסר זמינות של אחד מהשירותים.

אליקו יצחקי

אודות אליקו יצחקי

אליקו יצחקי הינו המייסד והעורך הראשי של הבלוג.

Bookmark and Share

הוספת תגובה

הוסף את תגובתך למטה או שלח טראקבק מאתרך. תוכל גם להרשם לעדכון על התגובות באמצעות RSS.