ראשי » אינטרנט, כללי, פוסטים אורחים

פוסט אורח – מארק קיובן: מדוע גוגל רעה עבור עסקי העיתונות

17 באפריל 2010 | | תגובה אחת | מאת Mark Cuban
תגים: , , , , ,

פוסט זה פורסם במקור בבלוג maverick של מארק קיובן. הפוסט תורגם לעברית ומובא כלשונו בהסכמתו של מארק.

אחד מהדברים הבסיסיים בתהליך ההוצאה לאור בעיתונות הוא בחירת "כל החדשות המתאימות לדפוס".

אף אחד לא יכול לקרוא כל חדשה שמתפרסמת. במקום שננסה לצרוך הכל, כולנו עוברים סוג של תהליך על מנת למצוא את החדשות,המידע ונושאים המעניינים אותנו. כמו כן קיימים לנו מקורות מידע עליהם אנו סומכים בעת קריאת החדשות. ייתכן ומדובר בעיתון מודפס או מגזין,אתר אינטרנט, מהדורת חדשות בטלוויזיה, פייסבוק ועדכונים בטוויטר או שילוב של כל המקורות אליהם יש לנו גישה.

לא משנה כיצד אנו מקבלים את המידע, דבר אחד בטוח , מספר המקורות בהם נשתמש הוא סופי.

כאשר מישהו בוחר ב Google news כמקור שלו למציאת החדשות זה כנראה על חשבון מקור אחר או מוצר אשר מתיימר להיות "מקור ייעודי".
אבל בואו נדמה לרגע כי כן מדובר פה באפשרות לגידול עבור אותם מקורות מידע ולפחות לזמן מסוים צרכן החדשות ייגש גם ל Google news וגם לאתר של העיתון המקומי שלו. אז מה בעצם המסר המיתוגי שאותו צרכן מקבל?

כאשר אותו עיתון מאפשר לעצמו להיות חלק מ Google news הוא מוגדר על ידי גוגל "מקור ייעודי" מקובל וכנראה גם מועדף. המסר המיתוגי לצרכן החדשות הוא ש: "אני לא צריך לגשת לאתר של העיתון. כל מה שנמצא בעיתון מקבל ייחוס כאן ב Google news. אז אם קיים משהו שמעניין אותי בעיתון המקומי, גוגל תשלח אותי לאתר של העיתון ואני לא צריך לגשת לשני האתרים יותר. מספיק לי לגשת רק ל Google news".

זה לא טוב למוסד העיתונות ולעסקים. הם פשוט איבדו את המעמד שלהם כמקור אמין בו אנשים אמיתיים מקבלים החלטות לגבי התכנים שהם חושבים שהקוראים שלהם ירצו לקרוא – עבור אלגוריתם מחשב.

אבל חכו, זה נעשה יותר גרוע.

כאשר צרכן החדשות ניגש ל Google news, האתר מציג את מספר המקורות. אתה נהפך מיידית לאחד מתוך 2,172 כתבות. זה אף פעם לא טוב למותג להיות אחד מתוך 2000 ומשהו מקורות. יתרה מכך, זה הופך אותך לסוג של מוצר אותו ניתן לסחור. מה עם כל הקידום העצמי שעשית בו הכרזת כמה טובים הכתבים שלך? כל זה כבר הופך להיות חסר משמעות. עבור הלקוח קיימים עוד 2000 אנשים אחרים שעושים אותו הדבר ולמרות שבפועל לא קיימים 2000 מקורות, זה לא המסר שהם מקבלים מגוגל.

והחדשות רעות ממשיכות.

כעיתון או מקור מידע אחר, אתם לא יכולים לשלול את האפשרות שגוגל בעתיד תהפוך לייצרנית תכנים. אין אפשרות שהיא תעסיק כתבים? אין סיכוי שהיא תעניק עדיפות לכתבות של אותם כתבים על חשבון האחרים? ויותר חשוב, למה לה לא לעשות את זה?

טוענים  שזה לא יקרה לעולם? תסתכלו על AOL. תסתכלו על Yahoo. שתיהן יוצרות עכשיו תכנים מקוריים בכמויות ענקיות.
אני מבטיח לכם שיום אחד ישבו כמה Googlers (הערת המתרגם: עובדי גוגל) בפגישה ויחשבו כיצד הם יכולים לייצר מספיק הכנסות ורווחים על למנת להעלות את הרווח על המניה בסנט אחד. אתם יכולים להיות בטוחים שמישהו ישלוף דו"ח המראה את הגידול ב CPM (הערת המתרגם: עלות עבור אלף חשיפות) עבור תכנים מקוריים של גוגל יחד עם המותג האמין Google news אשר יתנוסס מעליהם. הדו"ח יראה שעל ידי העסקת כתבים ליצירת חדשות, יחד עם התעבורה של גוגל וגדילת ה CPM עבור התכנים המקוריים, החברה יכולה לעשות הרבה כסף עבור מחזיקי המניות שלה. אתם נמצאים בהכחשה אם אתם חושבים שזה לא יקרה.

בעבר זה היה חכם עבורכם לרכב על הטראפיק של גוגל אותו יכלתם למכור. דברים השתנו. היום אתם לא יכולים למכור את כל הטראפיק שלכם ועל אחת כמה וכמה את הטראפיק אותו אתם מקבלים מגוגל. המשוואה השתנתה. אתם הופכים את שירות החדשות של גוגל למקור הייעודי ומחזקים את המותג של גוגל עוד יותר מדי יום.
המותג Google news יעלה את ערכו במהירות ללא עזרה. לא קיימת סיבה הגיונית לאפשר להם לשתף את המותג שלכם ולהשתמש בו על מנת להאיץ גדילה של עסק, במקרה הזה Google news אשר רוב הסיכויים יהיה המתחרה הכי גדול שלכם באינטרנט.

אני מעוניין להבהיר משהו עבור כל מי שחושב שאני מתכוון בדבריי לכל חברות המדיה. אני לא. אני מכוון את דבריי לחברות מדיה אשר בנו מותגים המשמשים כנכסי החברות. אם אתה סטארט אפ, אתה מוזמן להשתמש בשירותים של גוגל בגלל היתרונות שלהם. ייתכן וזה יהיה שווה ערך רב עבורך. אם אתה מנסה לבנות מותג, אתה מוזמן להשתמש בגוגל וב Google news. אם לא קיימות לך הכנסות, תחשוב שוב על הבחירה במקצוע או העסק  שלך, מה שבטוח, לטראפיק שלך גוגל יוכל רק לעזור. עבורך, כל מבקר נחשב לדבר טוב ועוזר לך לבנות את תדמית המותג.

מהצד השני, אם השם של החברה שלך היא נמצא בין מספר האפשרויות העומדות מול עיניי האנשים כאשר הם צריכים את סוג המידע או החדשות אותם החברה שלך מספקת, אז עליך לחשוב על כמות ההשפעה שיש לגוגל ו Google news על העסק שלך בהווה ובעתיד.

קישור לפוסט המקורי באתר blog maverick של מארק קיובן.

למעוניינים להגיב לפוסט, מומלץ לרשום את תגובתכם באנגלית

הרשמה לקבלת עדכונים במייל על פוסטים חדשים, מאמרים מקצועיים, מדריכים ועוד

Mark Cuban

אודות Mark Cuban

מארק קיובן הינו יזם אמריקאי והבעלים של קבוצת הכדורסל דאלאס מאבריקס בליגת ה NBA. בשנת 1999 נמכרה חברת Broadcast.com שקיובן היה בין מייסדיה ליאהו תמורת 5.7 מיליארד דולר והפכה אותו ליזם מבוקש. כיום קיובן הוא אחד היזמים החשובים בתחום ה HDTV בארה"ב וממייסדי ובעלי ערוץ HDNet המשדר תכני HD באמצעות שירותי הכבלים והלווין. בין שאר עיסוקיו, מנהל קיובן בלוג מצליח בשם blog maverick בו הוא משתף את קוראיו בדעותיו ומאפשר להם הצצה נדירה לעולמו. בבלוג המומחה מתפרסמים תכנים נבחרים מהבלוג אשר מתורגמים לעברית ומובאים כלשונם בהסכמת מארק קיובן.

Bookmark and Share

תגובה אחת »

  • Assaf כתב:

    Great post.

    Google is becoming a giant and i guess that everyone are effcted because of it.

    The problem that in some of the cases you don't have a chocie and you must copporate with them. But you gave good points in your article why big companies should be carefull with it.

הוספת תגובה

הוסף את תגובתך למטה או שלח טראקבק מאתרך. תוכל גם להרשם לעדכון על התגובות באמצעות RSS.