ראשי » אינטרנט, כללי, מדיה חברתית

האם שלל אפליקציות פייסבוק יפסיקו לעבוד בסוף החודש?

Stock.XCHNG

בזמן האחרון נדמה שכל אתר או שירות חדש שצץ ברחבי האינטרנט פותח את שעריו ומשחרר כלים המאפשרים למפתחים להתממשק מולו ומול השירותים אותם הוא מציע.

האתר הבולט ביותר הוא כמובן פייסבוק, שאמנם לא היה האתר הראשון להציע API עבור המפתחים, אך ההצלחה הרבה של האתר וההתלהבות שה API קיבל סללו את הדרך בתחום וגרמו לאתרים רבים אחרים להציע שירותים דומים עבור קהילת המפתחים.

ניתן לראות את פייסבוק כסוג של מערכת הפעלה אשר מריצה את האפליקציות הנכתבות עבורה. אפליקציה שנבנתה במיוחד עבור פייסבוק תוך כדי שימוש ב API שפייסבוק מציעה לא תוכל לעבוד מחוץ לפייסבוק ממש כפי שתוכנה שנכתבה במיוחד עבור מערכת ההפעלה חלונות לא תעבוד על מערכת הפעלה אחרת ואפליקציה שמיועדת למערכת ההפעלה של האייפון לא תעבוד על מערכות הפעלה של טלפונים ניידים אחרים.

זה לא סוד שפייסבוק מנסה למצב את עצמה כמובילה טכנולוגית ולקבל את אמון קהילת המתכנתים ומקיימת מדי שנה כנס מפתחים גדול בשם F8 אשר במהלכו נחשפים שירותים וכלים חדשים.

הבעיה הגדולה שלמרות שכבר עבר לא מעט זמן מאז השיקה את פלטפורמת הפיתוח שלה, פייסבוק עדיין לא מצליחה להפנים שכבר לא מדובר בחברת סטארט- אפ קטנה שפועלת בגרסת בטא אלא באתר מפלצתי המשרת מאות מיליוני משתמשים ברחבי העולם אשר משקיעים משאבים רבים הכוללים בעיקר כספים וזמן בכל הקשור לפייסבוק ופיתוח אפליקציות בפרט.

כאמור, קיים דמיון רב בין הפלטפורמה של פייסבוק למערכת הפעלה כדוגמת Windows. אך בניגוד לפייסבוק, מיקרוסופט משקיעה משאבים רבים בתאימות לאחור. עדכוני תוכנה ואבטחה של מערכת ההפעלה Windows XP לא אמורים לפגוע בתוכנות אשר פותחו עבור מערכת הפעלה זו. כמו כן, רוב הסיכויים שאותן תוכנות ימשיכו לעבוד כמו שצריך על גרסאות מתקדמות יותר של מערכת ההפעלה, ויסטה ו 7.

במידה שתוכנות מסוימות לא תואמות ב 100 אחוזים למערכת ההפעלה החדשה, מיקרוסופט מספקת אפשרות במערכת ההפעלה להריץ את אותן התוכנות במצב תאימות לאחור שאמורה לפתור את הבעיה. נכון שתמיד מומלץ לעדכן את התוכנה לגרסה המתאימה וייתכן מצב שהתוכנה גם לא תתאים לגרסה החדשה של מערכת ההפעלה, אך למשתמש עדיין קיימת הבחירה אם הוא לעדכן את מערכת ההפעלה שברשותו או להשאר עם מערכת ההפעלה הישנה.

פייסבוק לעומת מיקרוסופט, פועלת בצורה אחרת לגמרי. החברה משיקה כלי פיתוח אשר עשרות אלפי מתכנתים עושים בהם שימוש באפליקציות השונות ולאחר זמן מסוים מעדכנת, מבטלת או מחליפה כליל את אותם כלים.
בתחילת הדרך, פייסבוק ביצעה מהלכים שכאלה באופן חד צדדי מבלי לעדכן את המפתחים מראש. לאחר שקהילת המפתחים הרימה את ראשה החליטה פייסבוק להיות שקופה יותר ולהודיע מראש על שינויים באמצעות עדכון ה RoadMap אך מבט קצר ברשימה מראה שהתאריכים של מרבית השינויים כלליים מדי כגון: תחילת 2010, אמצע יוני וכו'. שינויים רבים אף לא בוצעו בתאריכי היעד שלהם ולא ידוע מתי הם יבוצעו אם בכלל.

בניגוד למיקרוסופט, כאשר פייסבוק מעדכנת את פלטפורמת הפיתוח שלה, היא לא מקפידה על תאימות לאחור. אמנם פייסבוק מספקת למתכנתים זמן הסתגלות מסוים בו הם אמורים להתאים את הקוד שלהם לעדכונים החדשים אך לאחר זמן זה, אפליקציות אשר לא יעודכנו, פשוט לא יעבדו.

את הדוגמא הטובה ביותר לכך ניתן למצוא בהכרזה האחרונה של פייסבוק מתחילת השנה על השקת ה Graph API ומערכת ההרשאות החדשה מבוססת OAuth המחליפה את מערכת הזיהוי הישנה. פייסבוק הכריזה כי אפליקציות אשר לא יעברו לשיטה החדשה יפסיקו לעבוד בתחילת חודש יוני. לאחר בקשות רבות מצד המפתחים או מכיוון שעדיין לא נערכה לכך כראוי, פייסבוק דחתה את התאריך לסוף חודש יוני. כפי שראינו בעבר, ייתכן שגם לתאריך החדש אין משמעות והוא יידחה שוב או שבסוף פייסבוק תבצע שינוי כלשהו שיתמוך באפליקציות ישנות אבל כמובן שעל המתכנתים לא לקחת סיכונים מיותרים על סמך תקדימים ותחושות.

נכון שפייסבוק הכריזה על השינויים זמן רב מראש אך במדריך האפליקציות קיימות מאות אלפי אפליקציות. חלק לא מבוטל מהאפליקציות פותחו בתשלום ע"י מפתחים עבור חברות מסחריות שלא מודעות לשינויים אשר יגלו פתאום שהאפליקציה שעלתה להם לא מעט כסף פשוט הפסיקה לעבוד. כמובן שחברות שירצו כן להתאים את הקוד יצטרכו שוב לשכור מתכנתים בתשלום לביצוע השינויים.
קיימות גם אפליקציות רבות שפותחו ע"י מתכנתים שכבר לא עוסקים בעדכונן אך קיימות להן קהל משתמשים רב אשר יצטרך לנטוש את אותן האפליקציות הלא שמישות.

עדכון נוסף שפייסבוק הכריזה עליו כבר בסוף השנה שעברה והיה אמור להכנס לתוקף בתחילת השנה הוא שינוי רוחב הטאבים מ 760 ל 520 פיקסלים. מעצבים רבים החלו לעצב לפי התקן החדש אך קיימים לא מעט דפים, במיוחד של חברות מסחריות אשר מותאמים עדיין לגודל הישן. לפי מקורות מפייסבוק שפורסמו באתרים שונים השינוי כנראה יתבצע בסביבות אמצע יולי ותנתן התראה של שבועיים לפני. אותן חברות אשר הדפים שלהן עדיין מעוצבים עבור הגודל הישן, יצטרכו שוב להשקיע כסף עבור שימוש במעצב במידה וירצו שהדפים שלהם ימשיכו להשאר רלוונטים.

פייסבוק לא לבד בכל הקשור לנושא זה, גם טוויטר מאפשרת למפתחים לעבוד מול השירותים שלה ובדומה לפייסבוק גם היא בצעה לאחרונה שינויים בכל נושא ההרשאות ומעבר ל OAuth. טוויטר עדכנה את המפתחים כי עליהם לבצע את השינויים הנחוצים עד לסוף יוני אך החליטה לפני כמה ימים לדחות את השינוי לאוגוסט בגלל העומס על השרתים שלה הנגרם עקב המונדיאל. גם במקרה הזה, מפתחים שלא יבצעו את השינוי לא יוכלו לעבוד מול מערכת ההרשאות של השירות.

צריך לזכור שבמקרה של פייסבוק וגם של טוויטר, מדובר בחברות צעירות המרבות לעשות טעויות. שתי החברות מנסות לגייס כל הזמן אנשים תוכנה מוכשרים ואף לגנוב מהחברות הגדולות כגון מיקרוסופט וגוגל עובדים בכירים אשר יעזרו להן לפתח את המוצר המושלם.

על חברות כגון פייסבוק וטוויטר לעשות מאמץ גדול יותר לשמור על תאימות השירותים שלהן לאחור. בניגוד למערכות הפעלה אחרות כגון חלונות, למשתמשים לא ניתנת האפשרות אם לשדרג או לא את שירותי האתר. אותם אתרים פשוט כופים את השדרוג עליהם.

ייתכן וההשקעה של מיקרוסופט בפייסבוק היא שבסוף תגרום לשיתוף פעולה בנושא בין שתי החברות ויצירת מערכת הפעלה אינטרנטית מושלמת אשר לא גורמת למאות אלפי מפתחים לחזור לשולחן העבודה ולהתחיל לעבוד לאחר כל עדכון.

הרשמה לקבלת עדכונים במייל על פוסטים חדשים, מאמרים מקצועיים, מדריכים ועוד.
ניתן גם להתעדכן דרך RSS, טוויטר ודף הפייסבוק של הבלוג.

אליקו יצחקי

אודות אליקו יצחקי

אליקו יצחקי הינו המייסד והעורך הראשי של הבלוג.

Bookmark and Share

11 תגובות »

הוספת תגובה

הוסף את תגובתך למטה או שלח טראקבק מאתרך. תוכל גם להרשם לעדכון על התגובות באמצעות RSS.