ראשי » אינטרנט, כללי, מדיה חברתית, מצטייני הבלוג

אות מצטייין הבלוג לחודש יוני מוענק לצוות האתר לאטמה

23 ביוני 2010 | | 6 תגובות | מאת אליקו יצחקי
תגים: , ,

תצלום מסך מתוך סרטון בהפקת לאטמה

מאז ומעולם מדינת ישראל סבלה מתדמית שלילית בקרב הקהילה הבינלאומית מכל מיני סיבות שונות ומשונות.

אירועי התקופה האחרונה, הקשורים בעיקר למשט ולהדרדרות היחסים מול טורקיה לא ממש תרמו לשיפור התדמית של ישראל בעולם.

הביקורת העיקרית שהופנתה לדובר צה"ל הייתה שהתגובה שלהם הייתה איטית מדי ולא מספקת. אני לא באתי לבקר או להביע דעה בנושא מכיוון שצה"ל הינו גוף גדול הפועל במסגרת נהלים וחוקים שונים שאני לא ממש מכיר. אני כן יכול לציין שנראה שצה"ל כן מבין את כוחה של רשת האינטרנט. האתר של צה"ל הינו אתר ותיק מאד שהוקם לפני לא מעט שנים. לדובר צה"ל ישנו ערוץ ביוטיוב אשר במהלך האירועים האחרונים נחשף בפני מילוני צופים ברחבי העולם ואולי עזר במקצת להסברה ולשינוי התדמית. גם גופים ממשלתיים נוספים כגון משרד החוץ ניסו לעזור בנושא בערוצים הרלוונטים באינטרנט.

הבעיה היחידה שעומדת בפני אותם גופים וזאת לא דעה אלה עובדה היא שדובר צה"ל או כל גוף ממשלתי אחר לא יכולים לעשות ככל העולה על רוחם בנוגע לנושא ההסברה. מרבית ההסברה מתבצעת בעזרת סרטונים קצרים האמורים להעביר את המסר המבוקש. מרבית הסרטונים שאותם גופים ממשלתיים מפיקים מבוססים לרוב על אותו פורמט, קטעים דוקומנטריים הנמצאים ברשותם אשר ערוכים בצורה זו או אחרת ומלווים בקריינות יבשה בשפה הרלוונטית, לרוב באנגלית.

אבל מה שאסור ולא פוליטיקלי קורקט עבור גופים ממשלתיים אינו תקף לגבי גופים פרטיים. זה יכול להיות כל אדם מן היישוב. תלמיד תיכון, סטודנט צעיר, פנסיונר או כל גוף פרטי אחר שלא חושש לתרום להסברה של ישראל בעולם. מגוון הדרכים לעשות זאת הינו עצום, אתרי שיתוף הוידאו, הרשתות החברתיות, טוויטר, דואר אלקטרוני וכל אמצעי דיגיטלי אחר עומדים לרשות הכלל על מנת להעביר את המסר.

קבוצה אחת קטנה לקחה את הרעיון והצליחה להפיק קמפיין ויראלי שזכה להצלחה רבה מאד, אפילו רבה מדי.

מדובר על הצוות העומד מאחורי האתר לאטמה, אתר שהוקם על מנת להציג ביקורת סטירית על התקשורת בישראל. משיטוט קל באתר אפשר להבחין שהעומדים מאחורי האתר משתייכים לצד הימני של המפה הפוליטית ודרכו מנסים להביע את דעותיהם בצורה הומוריסטית וקלילה.

לאחר אירועי המשט החליטו בלאטמה להפיק סרטון קצר אשר ינסה להסביר לעולם את הצד שהתקשורת בעולם בחרה להסתיר. תוך זמן עבודה קצר שוחרר לרשת הסרטון המדובר שהתבסס על המנגינה הידועה של השיר We are the world והפך להיסטריה ברשת. הסרטון הופץ ללא הפסקה בפייסבוק, בטוויטר ובדואר האלקטרוני. בעקבות ההצלחה התייחסו לסרטון גם מחוץ לרשת, במהדורות החדשות המרכזיות ובעיתונות המודפסת, בארץ ובעולם. גופים מרכזיים בעולם התקשורת העולמית כגון CNN ו Fox news דיווחו על הסרטון והציגו אותו ותרמו את חלקם להצלחתו.

הסרטון שהגיע לכ 3 מיליון צפיות במשך תקופה של שבוע, גרר אלפי תגובות מרחבי העולם וזאת מבלי לספור את החשיפה בשאר האתרים והמדיות. ההצלחה הרבה לה זכתה הסרטון, גרמה לחברת וורנר להגיש בקשה להורדתו עקב טענה להפרת זכויות יוצרים.

לאטמה, אולי כתגובה למהלך זה שחררה סרטון חדש בשם שלושת הטרורים המבוסס על ביצוע המפורסם של שלושת הטנורים.
סרטון זה צבר כבר כ 400 אלף צפיות ואלפי תגובות ולמרות שמדובר על נתונים הרבה פחות מרשימים מהסרטון הקודם עדיין מדובר על הצלחה רבה.

מבלי להכנס לתכני הסרטונים ולויכוח שהתעורר בחלק מהתגובות האם סרטונים מסוג זה תורמים או מזיקים להסברה של ישראל בעולם (שדעתי בנושא היא שפעילות מסוג זה רק עוזרת להצגת עמדת ישראל), צריך לזכור שהקמפיין של לאטמה לא שונה בהרבה במהות מקמפיינים אינטרנטים אחרים שנוצרו עבור מותגים מסחריים ותיקים כגון ייצרניות משקאות קלים או חברות סלולאריות ידועות. כמו כל קמפיין פרסומי אחר, ייתכן שהקמפיין של לאטמה עורר אהדה בקרב קבוצה מסוימת של אנשים ועצבן קבוצה אחרת וזאת הייתה גם מטרתו, לעורר שיח ועניין. במקרה זה הקמפיין של לאטמה נועד לפרסם את הצביעות של כלי התקשורת העולמים וההעובדות שהם בחרו להסתיר, והוא עשה זאת בהצלחה רבה.

אות מצטיין הבלוג מוענק ללאטמה על הביצוע המקצועי של הקמפיין, על העברת המסר, ההרתמות הספונטנית למען המדינה והשימוש מוצלח בכלים שרשת האינטרנט מציעה. לדעתי מדובר על הגוף הישראלי הראשון שמצליח להפיק שני קמפיינים עולמיים כה מוצלחים, בניגוד לחברות הפרסום הגדולות, הקמפיינים של לאטמה הופקו בהשקעה אפסית והדגימו שבאינטרנט אין משמעות להשקעה הכספית. כל מה שצריך זה רעיון טוב, צוות מקצועי והבנה טובה של המדיה הדיגיטלית על מנת ליצור את הקמפיין הויראלי הגדול הבא.

הרשמה לקבלת עדכונים במייל על פוסטים חדשים, מאמרים מקצועיים, מדריכים ועוד.
ניתן גם להתעדכן דרך RSS, טוויטר ודף הפייסבוק של הבלוג.

אליקו יצחקי

אודות אליקו יצחקי

אליקו יצחקי הינו המייסד והעורך הראשי של הבלוג.

Bookmark and Share

6 תגובות »

 • נברא כתב:

  לא מוצא חן בעיני הטון האפולוגטי הסמוי המתחבא מאחורי מסיכה של מקצועיות… "מבלי להכנס לתכני הסרטונים ולויכוח האם סרטונים מסוג זה תורמים או מזיקים להסברה של ישראל בעולם"… אין ויכוח כזה אלא בין קומץ אוטואנטישמיים אכולי שנאה וקנאה. אני לא מכיר אדם אחד שלא סבור שמדובר בהצלחה הסברתית היסטרית.

 • אליקו יצחקי
  אליקו יצחקי (כותב הפוסט) כתב:

  נברא שלום,

  צר לי שמכל הכתבה זה מה שהבנת לבסוף. כל מקרה, חידדתי את הנושא והוספתי הבהרה לאחר המשפט האמור.

  אני אישית חושב שלאטמה עשו עבודה מצויינת ואני מעריך אותם על כך וכל מטרת הפוסט הייתה לפרגן להם על העבודה.

  אי אפשר להתכחש שבחלק מהביקורות שפורסמו על הסרטון, הובעו גם דעות שלילית וזה ליגיטימי. ניסיתי לא לנקוט עמדה בפוסט ודאגתי להציג שקיימות גם דעות אחרות וחשבתי שמעצם הפרגון ללאטמה יהיה מובן שאני חושב שהקמפיין היה במקום ועשה את מה שהוא היה אמור לעשות.

  מקווה שעכשיו העניין סגור

 • צ'יקו כתב:

  מחזק את אליקו

 • אורן כתב:

  בקטע על ההצלחה

  "אפילו יותר מדי רבה."

  עדיף להגיד "רבה מדי" אחי.

  זה ליטוש קטן שמשאיר את הפוסט ברמה הכתיבה הגבוהה שהוא נמצא בה.

  בכל מקרה אהבתי מאד.

  בלוג כמו שצריך, מסביר טוב ולא מבלבל את המוח.

  וגם את לאטמה כמובן, אין עליהם.

  (:

  בהצלחה בהמשך.

 • אליקו יצחקי
  אליקו יצחקי (כותב הפוסט) כתב:

  אורן,

  תודה על ההערה והפרגון

 • נטלי כתב:

  לפני חצי שנה גיליתי את האתר שלהם ומאז אני פשוט מכורה,
  תודה לצוות לאטמה על פקיחת העיניים והצחוק הבריא !!!

הוספת תגובה

הוסף את תגובתך למטה או שלח טראקבק מאתרך. תוכל גם להרשם לעדכון על התגובות באמצעות RSS.