ראשי » אינטרנט, טכנולוגיה, כללי, כנסים ואירועים, מדיה חברתית

הדור החדש של עולם הפרסום הדיגיטלי

20 ביולי 2010 | | תגובה אחת | מאת אליקו יצחקי
תגים: , , , ,

Stock.XCHNG

השבוע פרסם היזם מארק קיובן פוסט בנושא יישומים מבוססי מיקום בבלוג שלו, אשר פוסטים נבחרים ממנו מתפרסמים בבלוג המומחה.

קיובן מספר בפוסט על השקעה שביצע לאחרונה בחברה המפתחת יישום לניתוח וידאו בזמן אמת המציגה את כמות האנשים הנראים בוידאו בכל רגע נתון. השימוש המרכזי של התוכנה הוא לצרכי ניתוח והפקת מידע של תעבורת אנשים במקומות הומי אדם כגון אירועים, מרכזי קניות, הפגנות וכו'. סוג של גוגל אנליטיקס בעולם האמיתי.

קיובן מסביר שהפוטנציאל הגדול ביישום מסוג זה טמון בזיהוי הפרצופים עצמם. בעזרת אפשרות זו יהיה ניתן בעצם לבצע צ'ק אין באופן אוטומטי ללא צורך באפליקציות מבוססות מיקום כגון פוורסקוור. כמובן שלמעוניינים בכך תהיה אפשרות לבטל את האפשרות לזיהוי הפנים שלהם. בנוסף מסביר קיובן כי חיבור של מאגר הנתונים של פייסבוק למערכת מסוג זה הוא מתבקש עקב העובדה שפייסבוק מחזיקה מאגר מידע עצום של קרוב ל 500 מיליון משתמשים שרובו מכיל תמונות אמיתיות ומידע אישי מעודכן השייך למשתמשי האתר.

הפוסט של קיובן גרר לא מעט תגובות ואף האתר Techcrunch התייחס לאותו פוסט. מרבית התגובות התייחסו לבעיית הפרטיות וניתחו האם יישומים מבוססי זיהוי פנים עומדים להיות הדבר החם הבא בעולם הטכנולוגי.

יישומים מבוססי זיהוי פנים הם לא דבר חדש. כבר לפני מספר שנים הוקמו חברות שעסקו בתחום. אחת החברות היותר מוכרות היא חברת Riya שהוקמה בשנת 2004 והושקעו פה משאבים רבים. החברה הציעה טכנולוגיה לזיהוי פנים ואפשרה למשתמשיה להעלות אלבומים שלמים לשרתיה. לאחר תהליך למידת התמונות שהועלו אפשרה החברה לבצע תיוג אוטומטי של התמונות והציעה שירות חיפוש תמונות לפי שמות האנשים המופיעים בה. הטכנולוגיה של החברה יצרה התעניינות רבה וסוקרה בהרחבה. פורסמה אף שמועה כי גוגל מעוניינת לרכוש את החברה תמורת 40 מיליון דולר. מהלך זה לא קרה בסוף והחברה נאלצה לסגור את השירות עקב עלות ההחזקה הגבוהה והתעניינות חלשה מצד המשתמשים. החברה שינתה את ייעודה והשתמשה בטכנולוגיה שלה על מנת להקים שירות חדש בשם like המשמש מנוע חיפוש ויזואלי למוצרים. כשנה לאחר השמועה שלא התממשה, גוגל רכשה חברה בשם Neven Vision אשר הציעה טכנולוגיה לזיהוי תמונה על מנת לחזק את תוכנת ניהול התמונות פיקאסה ושירות התמונות האינטרנטי שלה. בעידן טרום הרשתות החברתיות ופייסבוק, נדמה ש Riya פיתחה מוצר טוב ושימושי שפשוט הקדים את זמנו.

הרעיון של זיהוי פנים לא נעלם מהעולם. חברת סטארט אפ ישראלית בשם Face.com הבינה שבעידן פייסבוק, יש לשירותים מבוססי זיהוי תמונה מקום. בנתיים נראה שהחברה מממשת את החזון לא רע ונקווה שעתידה יראה יותר טוב מאשר Riya.

דרך אגב, הרעיון שהציג קיובן אינו חדש, לפני מספר חודשים שודרה ב CNN כתבה על כך שבטוקיו מפוזרות מערכות ברחבי העיר המצלמות את האנשים העוברים לידן. אותן מערכות יודעות לזהות את מין המצולמים וגילם המשוער ומציגות להם פרסומות מותאמות אישית. כמו כן המערכות אוגרות מידע סטטיסטי על זהות האנשים ופעולתם כמו למשל מה הזמן שהוקדש לצפייה בפרסומת וכו'.

אחד המכשולים העיקריים העומדים בפני אותם שירותים הוא כמובן בעיית הפרטיות. אין ספק שהרעיון העומד מאחורי הטכנולוגיה מעלה חשש בפני רבים לגבי אובדן הפרטיות והסכנות הטמונות בגישה למאגר מסוג זה ע"י גורמים שליליים. מצד שני, לפני מספר שנים, מעטים האמינו שכמות כה גדולה של אנשים יסכימו להחשף בפני כל,לדווח היכן הם נמצאים בכל רגע נתון ולשתף את חייהם האישיים. הדור הצעיר נולד כבר לתוך האינטרנט ומקבל את ההתפתחות הטכנולוגית כמובן מאליה. הוא פחות חושש ומעדיף להתעלם מהסכנות.

עולם הפרסום מתחיל לגלות לאט ובזהירות את נושא הפרסום מבוסס המיקום. בכנס גלובס לתקשורת ונתח שוק שהתקיים אתמול, ציין ניר למפרט,מנכ"ל דפי זהב את הנושא ואף הציג אפליקציה שפותחה בחברה סביב נושא זה.

למרות כל הבאזז, השוק עדיין בחיתוליו ומחפש את דרכו וכנראה אנחנו חוזים בדור הראשון של היישומים. בדור הבא של היישומים, אנחנו המשתמשים נפסיק להיות אקטיבים ונהפוך לפסיבים. פעולות מוכרות כגון צ'ק אין ולייק יבוצעו עבורנו והזהות הדיגיטלית שלנו תנדוד איתנו לכל מקום בעולם האמיתי.

נשמע מפחיד? תלוי את מי שואלים.

הרשמה לקבלת עדכונים במייל על פוסטים חדשים, מאמרים מקצועיים, מדריכים ועוד.
ניתן גם להתעדכן דרך RSS, טוויטר ודף הפייסבוק של הבלוג.

אליקו יצחקי

אודות אליקו יצחקי

אליקו יצחקי הינו המייסד והעורך הראשי של הבלוג.

Bookmark and Share

תגובה אחת »

הוספת תגובה

הוסף את תגובתך למטה או שלח טראקבק מאתרך. תוכל גם להרשם לעדכון על התגובות באמצעות RSS.