ראשי » טכנולוגיה, כללי, כנסים ואירועים, תקשורת וטלפוניה

האם Windows Phone 7 יהיה הקלף המנצח של מיקרוסופט?

27 ביולי 2010 | | 2 תגובות | מאת אליקו יצחקי
תגים: , , , , , ,

בלוג המומחה

בשבוע שעבר התקיים אירוע מיוחד שקיים צוות המחקר והפיתוח הישראלי בו הוצגה מערכת ההפעלה החדשה והמדוברת מאד של מיקרוסופט עבור טלפונים ניידים, Windows Phone 7.

את הסיקור המלא של הטלפון כולל קטעי וידאו מעניינים תוכלו למצוא בפוסט המושקע של ניוזגיק שגם השתתפו באירוע.

ידוע שמיקרוסופט משתרכת מאחור בכל הקשור לעולם המכשירים הניידים ובמיוחד בתחום הסלולר למרות המשאבים שברשותה והוותק שלה בתחום. על מנת להבין את הסיבה לכך יש להביט מספר שנים לאחור.

בסוף שנות ה 90, שנים רבות לפני עידן האינטרנט האלחוטי והנייד הושק בהצלחה רבה מכשיר כף היד "פאלם פיילוט" שזכה להצלחה רבה בקרב הקהילה העסקית. ההצלחה של המכשיר לא חמקה מעינייה של מיקרוסופט אשר מאוחר יותר השיקה מערכת הפעלה מתחרה בשם Windows Mobile. למרות ההצלחה והשבחים שפאלם קיבלה, הצליחה מיקרוסופט להוביל את השוק עקב שיתוף פעולה מוצלח עם חברות גדולות כגון דל, אסוס, HP ועוד אשר פיתחו מכשירי כף יד המבוססים על מערכת ההפעלה שלה.

התפתחות עולם הסלולר

הבעיה הגדולה של מיקרוסופט החלה בשנים האחרונות, עם התפתחות עולם הסלולר. כל עוד שלטו בשוק מכשירים מהדור הישן ששימשו בעיקר לביצוע שיחות, המשיכה ההפרדה בין מכשירי הסלולר למכשירי הכף יד, דבר שהיה מסורבל לאותם משתמשים שהיו זקוקים לשני המוצרים.

מיקרוסופט הבינה בשלב מסויים שקיים צורך לאחד בין המוצרים והחליטה להוסיף למערכת ההפעלה שלה תמיכה במכשירי טלפון. הבעיה העיקרית שמערכת ההפעלה לא הייתה מיועדת לכך מההתחלה. מבקרים רבים טענו שהמערכת הפעלה מסורבלת, לא נוחה לשימוש ללא עט סטילוס מיוחד שיכול ללכת לאיבוד בקלות, איטית ועוד. מיקרוסופט ספגה את הביקורות וניסתה לשפר את המוצר אך ללא הצלחה רבה. כל עוד היא הייתה היחידה בשוק להציע מכשיר כף יד משולב טלפון נייד לא הייתה לה ממש בעיה. כנראה שהחברה לא ציפתה שהתחרות תגיע במהירות כה רבה ובעוצמה כך כך גדולה. אפל, המתחרה העיקרית של מיקרוסופט הבינה שהעולם צועד לכיוון של ניידות. היא השקיעה מחשבה רבה ויצרה את מכשיר האייפון שחולל את מהפכת מכשירי המגע. לאחר השקת האייפון, נדמה היה שמדובר במכשיר המושלם המספק את התמורה הטובה ביותר. למרות זאת, התגלה שמכשיר האייפון לא חף מבעיות ולמרות החסרונות הרבים של מכשירי הווינדוז עדיין הם עדיין מספקים אפשרויות רבות שלא היו קיימים במכשיר האייפון כגון הרצה של מספר יישומים במקביל, העתק הדבק, עבודה מול כלי האופיס ועוד.

סביב מערכת ההפעלה של מיקרוסופט התפתחה קהילה לא קטנה ששמרו אמונים למוצר וחברות רבות פיתחו מוצרים במיוחד עבור מערכת הפעלה זו. למרות הכל, מיקרוסופט הבינה שיש צורך בשינוי ועל מנת להצליח בשוק צריך לפתח מוצר חדש מאפס שיתמקד בשוק הרחב ולא רק בקהילה מסויימת. מסקנה זאת הובילה לפיתוח הגרסה החדשה של מערכת ההפעלה ושינוי שמה ל Windows Phone. כאמור, מדובר על מערכת הפעלה חדשה לגמריי והקשר שלה לגרסאות הקודמות מקרי לחלוטין. כלומר, אפליקציות שנבנו עבור הגרסאות הישנות שלה לא יעבדו על הגרסה החדשה ואפשרויות רבות שהיו קיימות לפני כגון מנגון ההעתק הדבק והרצה במקביל של מרבית היישומים  לא נתמכות בגרסה החדשה.

אחד השינויים הבולטים הוא שינוי ממשק המשתמש. מיקרוסופט החליטה ללכת על מהלך נועז והציגה מראה חדשני שלא נראה כמותו בעבר. מאד מעניין יהיה לראות כיצד המראה החדש יתקבל בקרב המשתמשים הותיקים והחדשים והאם היה מדובר על מהלך חכם מצידה. בכלל, מאד מסקרן לדעת כיצד המשתמשים הנאמנים של windows mobile יגיבו להשקת המוצר החדש. אותה קהילה ותיקה שתמכה במיקרוסופט לכל אורך הדרך ולא נטשה אותה גם שהמתחרים הציגו אלטרנטיבות טובות יותר. נדמה שהמוצר החדש פונה פחות לקהל הזה ויותר לקהל הרחב. ייתכן מאד שאותו קהל יתאכזב מהשינויים הרבים שמיקרוסופט ביצעה ויעברו למערכת ההפעלה מתחרה. כפי הנראה האנדרואיד של גוגל שמהווה את האלטרנטיבה הראויה.

נדמה שלמיקרוסופט תהיה תחרות לא קלה בשוק הסוער של המכשירים הניידים. למרות הנסיון העשיר שלה והגב החזק שעומד מאחורי המוצר. החברה נזכרה קצת מאוחר מדי להשיק מוצר ראוי לאחר ששאר החברות למדו את הלקחים ושיפרו את מוצריהן ע"י הוספת תכונות חדשות שלמיקרוסופט אין.

מצד שני, מערכת ההפעלה של מיקרוסופט כן מציעה שינוי מרענן בממשק וחווית המשתמש. האם הקהל הרחב יאמץ את הממשק החדש? נחכה ונראה אבל מה שבטוח ששאר המתחרות לא ינוחו על זרי הדפנה וידאגו לעשות למיקרוסופט חיים לא קלים. המבחן האמיתי יהיה בקרב יצרניות החומרה כדוגמת HTC וסמסונג אשר ישווקו מכשירים המובססים על שתי מערכות ההפעלה המתחרות, חלונות ואנדרואיד. בסופו של דבר, אותן יצרניות יבחרו לקדם את המערכת המצליחה והרווחית יותר, כמובן שמאחורי הקלעים יתפתח מאבק לא קטן בין שתי הענקיות על מנת לגרום לאותן יצרניות להשקיע יותר במוצר שלהן על מנת לבסס אחיזה בשוק.

איו ספק שההשקה הצפויה של מכשירים ניידים מבוססי חלונות תעשה רק טוב לתעשיה, תגביר את התחרות ותגרום ליצרניות וחברות התוכנה לספק לנו הצרכנים מבחר רחב יותר של מוצרים, טובים ובשלים יותר.

הרשמה לקבלת עדכונים במייל על פוסטים חדשים, מאמרים מקצועיים, מדריכים ועוד.
ניתן גם להתעדכן דרך RSS, טוויטר ודף הפייסבוק של הבלוג.

אליקו יצחקי

אודות אליקו יצחקי

אליקו יצחקי הינו המייסד והעורך הראשי של הבלוג.

Bookmark and Share

2 תגובות »

הוספת תגובה

הוסף את תגובתך למטה או שלח טראקבק מאתרך. תוכל גם להרשם לעדכון על התגובות באמצעות RSS.