ראשי » אינטרנט, כללי, מדיה חברתית

הסכנה המשפטית של פייסבוק בישראל

23 באוגוסט 2010 | | 2 תגובות | מאת אליקו יצחקי
תגים:

צילום מסך facebook.com

רובכם בוודאי נתקלתם ביממה האחרונה בסיפור של משרד עורכי דין מסויים אשר החליט לקחת ברצינות את חוק הספאם וליישמו בצורה מעניינת ומקורית על משתמשי פייסבוק אשר ברשותם קבוצות דיון ודפים עסקיים.

מטרתם העיקרית של אותם דפים וקבוצות היא בעצם לאפשר למעוניינים להצטרף אליהם ובעזרת הכלים שפייסבוק מספקת, לקבל עדכונים שותפים מבעלי הדפים והקבוצות. למי שלא שמע על המקרה, ניתן לקרוא עליו בהרחבה כאן וגם כאן.

אני לא עו"ד ולא למדתי משפטים ולכן אני לא יכול להביע את דעתי האם אותו משרד צודק בתביעתו אך מקריאת התגובות הרבות ניתן ללמוד שכמעט כל המגיבים אם לא כולם גינו לחלוטין את המהלך שנקט אותו משרד. כמות לא קטנה של מגיבים מזוהים אף הציגו את עצמם כעורכי דין והסבירו כי מדובר במהלך בעייתי שגובל בסוג של סחיטה. כאשר מדובר בנושא שרוב גולשי האינטרנט מתעבים כגון נושא הספאם היה כן צריך לצפות שמרבית הגולשים יצדיקו את אותו עורך דין. התגובות החד משמעיות וההתגייסות לטובת הנתבעים יכולה להעיד אולי משהו על אופי התביעה וצידקתה אך בסופו של דבר, ההחלטה הסופית נקבעת ע"י המוסמכים לכך ולא על סמך תגובות של גולשים באינטרנט.

מרבית הטענות שהעלו המגיבים והנתבעים ציינו שמרבית הסיכויים שהתביעות לא יגיעו לבית המשפט ומטרתו העקרית של אותו משרד עורכי דין היא  בעיקר לנסות להפחיד גולשים תמימים במכתבים מאיימים ולגרום להם להוציא מהם אלפי שקלים ללא כל הצדקה. נתון מעניין באותו הסיפור שכנראה (במידה ולא ניווכח בימים הקרובים אחרת) אותו משרד בחר לא לתבוע גופים מסחרים גדולים כגון חברות המשקאות והבנקים אשר עושים שימוש מרובה בכלים שפייסבוק מציעה אלא גולשים רגילים שחלקם בעלי עסקים קטנים המנסים להשתמש בפייסבוק כפלטפורמה לקידום עסקיהם בצורה חוקית ולגיטימית לכאורה בכפוף לתקנון השימוש המחמיר של פייסבוק.

נניח וטענות המגיבים והנתבעים שגויות ואכן התביעה תגיע לבית המשפט. למרות שרבים חושבים שאין סיכוי בעולם שתביעה מסוג זה תאושר היו מקרים בעולם שהוכיחו אחרת. קיים סיכוי רב שלא כל השופטים מכירים את פייסבוק ואת הכלים והמנגנונים אותם היא מציעה ואת ההבדלים בין שליחת הודעה בפייסבוק לחבר או למשתתף בקבוצה לבין שליחת מייל לא רצוי. ייתכן מאד שהסברים מנמקים מצד עו"ד מנוסה יוכלו להניח את דעתו של אותו שופט או שופטת ולפסוק לטובת התובעים, במיוחד עקב העובדה שלמרבית הנתבעים כנראה אין את המשאבים הדרושים להתמודד מול תביעות מסוג זה. במקרה שכזה יווצר תקדים משפטי לא פשוט שיעמיד את הפעילות של פייסבוק בישראל בבעיה. כל חבר ברשימת החברים של משתמש פייסבוק מסויים יכול להוות פוטנציאל לתביעה בסך אלפי שקלים. משתמשי פייסבוק בישראל ייפחדו לפתוח דפים עסקיים וליצור קבוצות חדשות עקב פחד מתביעות מגורמים שונים. פייסבוק פשוט תפסיק להיות רלוונטית בישראל, חד וחלק. הרי היכן עובר הגבול? האם עדכון סטטוס של חבר שלך המופיע אצלך על הקיר נחשב ספאם ומה עם הלייק המפורסם? כל פעולה שגרתית בפייסבוק יכולה להוות עילה לתביעה משפטית בחסות חוק הספאם. ועוד לא דיברנו על טוויטר, עדכוני RSS וכו' שיכולים לשמש קרקע פוריה לתביעות בסגנון.

לדעתי, המענה לאותן תביעות צריך להגיע לא מהנתבעים עצמם, אלא מפייסבוק ובמיוחד מהנציגות הישראלית. במידה ופייסבוק רוצה להמשיך ולהיות רלוונטית בישראל עליה לעזור לאותם נתבעים בייעוץ המשפטי. רוב הסיכויים שאם פייסבוק תכנס לתמונה, כל אותם תובעים פוטנציאלים יחשבו פעמיים אם להכנס למאבק המשפטי הזה.

דבר אחד לסיום. מתברר שלאותו משרד עורכי דין המייצג את התובעים יש פרופיל פייסבוק שניתן למצוא כאן. פרופיל מסוג זה עובר על חוקי השימוש של פייסבוק אשר מציינים במפורש שאסור לפתוח חשבונות משתמש פיקטיביים שלא משקפים אנשים אמיתיים. לצורך זה קיימים הדפים העסקיים. מתברר שלאותו המשרד קיים גם דף עסקי. בסה"כ קיימים למשרד מעל 3500 משתמשי פייסבוק הנחשפים להודעות סטטוס המשווקות את המשרד, מודיעות על גיוסי עובדים חדשים ותורמות להצלחתו העסקית של המשרד. חבל שאותם הכלים בהם המשרד משתמש על מנת לקדם את עסקיו בהצלחה משמשים כנגד אחרים שבסך הכל רוצים לעשות בשקט את אותו הדבר.

הרשמה לקבלת עדכונים במייל על פוסטים חדשים, מאמרים מקצועיים, מדריכים ועוד.
ניתן גם להתעדכן דרך RSS, טוויטר ודף הפייסבוק של הבלוג.

אליקו יצחקי

אודות אליקו יצחקי

אליקו יצחקי הינו המייסד והעורך הראשי של הבלוג.

Bookmark and Share

2 תגובות »

 • סירו כתב:

  יש הבדל בין שני מצבים.

  אחד, חברים בקבוצה מקבלים הודעות והזמנות. ממה שעולה מהתכבות זה בדיוק המצב שלתוכו התערבה חברת עורכי הדין. מי שנרשם לקבוצה ומקבל דואר והזמנות מבעלי הקבוצה, עושה זאת ביודעין.

  מצב שני – לא נרשמת לשום דבר וקיבלת לפתע הודעה שמזמינה אותך להצטרף לאיזה שקר פרסומי מאדם שאתה לא מכיר. זה ספאם. לא נרשמתי לשום קבוצה, והמשתמשת פשוט שלחה הודעות בצורה המונית לכל מי שהיא נתקלה. נתקלתי במצב השבוע, הגשתי תלונה בפייסבוק ואיימתי על המשתמשת לתבוע אותה, אם היא תמשיך.

 • אליקו יצחקי
  אליקו יצחקי (כותב הפוסט) כתב:

  סירו,

  אתה צודק לגבי המצב השני. אך כפי שרשמת במקרה התביעות כנראה מדובר במצב הראשון. כל מקרה לגבי שני המצבים. צריך לזכור שפייסבוק היא רשת חברתית וכאשר אתה נרשם לאתר אתה מקבל על עצמך את כללי האתר. אחד הכללים המרכזיים של פייסבוק הוא שאתה מודע לכך שיצרו איתך קשר בצורה זו או אחרת ואתה מסכים לכך. גם הצעת חברות יכולה להחשב כספאם במקום מסוים. פייסבוק מספקת כלים חזקים על מנת לשנות את הגדרות הפרטיות של המשתמשים ולאפשר להם לבחור ממי הם רוצים או לא רוצים לקבל הודעות.

הוספת תגובה

הוסף את תגובתך למטה או שלח טראקבק מאתרך. תוכל גם להרשם לעדכון על התגובות באמצעות RSS.