ראשי » אינטרנט, טכנולוגיה, כללי

מה הקשר של גוגל לשידורים חיים וסרטי קולנוע באורך מלא?

14 בספטמבר 2010 | | תגובה אחת | מאת אליקו יצחקי
תגים: , , ,

sxc.hu

אחת ההכרזות המעניינות בתקופה האחרונה שייכת ללא ספק לחברת אפל לגבי השקת הגרסה החדשה של מכשיר ה Apple TV. זהו נסיון שני אפל לחדור לשוק הבידור הסלוני, מהלך שניתן להגיד שנכשל בעבר. מאז עבר זמן רב ואפל השיקה לא מעט מוצרים מוצלחים שזכו באהדת הצרכנים ולמדה דבר או שניים לגבי צרכי הלקוחות שלה.

הגרסה החדשה של Apple TV משמשת כסוג של מזרים מדיה (סטרימר) מתוחכם, מכשיר המחובר לרשת הביתית ולאינטרנט ומזרים תכני מולטימדיה לפי דרישה. בניגוד לסטרימרים רבים ומוצלחים אחרים בשוק, היתרון של המכשיר החדש הוא גישה לתכני פרימיום בתשלום כגון סרטים, סדרות וכו'. המודל שאפל חותרת אליו ידוע, אפל מנסה לחקות את ההצלחה האדירה שלה בתחום המוזיקה וליישם אותו בכל הקשור לעולם הוידאו. שיתופי פעולה שנחתמו מול חברות כגון פוקס,דיסני ונטפליקס מבטיחים גישה לתכנית איכותיים ומעניינים.

גוגל, אחת המתחרות הבולטות של אפל בתחום, לא נשארה אדישה.לפני כשבועיים הודיעה גוגל על השקת ערוץ סרטים בתוך האתר YouTube המאפשר לגולשים גישה לסרטים באורך מלא. ההודעה הגיעה מספר חודשים לאחר ההכרזה על שירות  Google TV. השקת הערוץ החדש מוכיחה שגוגל מתייחסת לתחום התוכן ברצינות ולא מן הנמנע שאותו ערוץ וידאו ישולב בעתיד במכשיר ה Google TV.
בנוסף, הודיעה החברה בתחילת השבוע על פתיחת ערוץ ניסיוני לצורך בדיקות אשר ישדר תכנים בשידור חי. הערוץ יפעל ליומיים בלבד וכנראה שגוגל מתכננת לנו בעתיד עוד הפתעות בכל הקשור לתחום הוידאו ברשת.

אין ספק שאחד האלמנטים המרכזים שיקבעו את הצלחת המכשירים המתחרים יהיה אלמנט התוכן. למרות ההכרזה על שיתופי הפעולה המרשימים של אפל, חשוב לזכור שלגוגל גישה לכמות אדירה של תכנים הנמצאים על שרתיה. נכון שמרבית התכנים חובבנים אך עדיין, במידה וגוגל תדע להציע תכנים איכותיים במקביל, הדבר יקנה לחברה יתרון אדיר בנושא. כמו כן, לא ניתן לשלול את האפשרות שבעתיד גוגל תחסום גישה לתכנים אלה משירותים מתחרים כגון ה apple tv וזאת על מנת לקדם את המוצר שלה. הפלטפורמה של יוטיוב מאפשרת גם ליוצרים פחות מוכרים וספקי תכנים בינלאומיים להעלות את תכניהם הכוללים בין השאר סרטי קולנוע באורך מלא ולייצר הכנסות נכבדות ע"י שימוש בכוח העצום שהאתר יוטיוב מספק. אגב,קיים קשר ישראלי לערוץ הוידאו החדש. מאחורי מרבית הסרטים בערוץ הסרטים החדש עומדת חברת ישראלית-אנגלית הנקראת Craze Digital המתמחה בהפצה של וידאו לרבות סרטי קולנוע וקליפים של מוסיקה למרבית הפלטפורמות הדיגיטאליות הקיימות. הערוץ החדש סיפק לחברה מיליוני צפיות לתכנים השונים ואילו הצופים זכו בגישה לתכנים מקורים ומעניינים שהיו מתקשים לקבל במקומות אחרים.

חברה ישראלית נוספת הקשורה לתחום זה היא חברת בוקסי, אשר מתוכננת להשיק בקרוב את מזרים המדיה מתוצרתה יחד עם חברת D-Link. למרות הציפיות הגבוהות מהמוצר והעובדה שהמכשיר של בוקסי מציג מאפיינים טכנולוגים טובים יותר מהמתחרות, כגון תמיכה בפורמטים מתקדמים וחומרה חזקה יותר, החברה תאלץ להשקיע מאמץ רב יותר לעומת המתחרות באספקת תוכן איכותי. אמנם דרך בוקסי ניתן לגשת לתכנים רבים אשר חלקם שייכים לרשתות מובילות כגון CNN, MTV וכמובן לתכנים של YouTube אך מנגד, גישה לתכני אתר הוידאו HULU המשותף ל NBC Universal, FOX ו ABC נחסמו והמשא ומתן בין החברות לא התקדם לכיוון חיובי. בתקופה האחרונה מבצעת בוקסי שורה של פעולות על מנת להגדיל את היצע התכנים ולאפשר גישה לסרטים באורך מלא. ייתכן שהחיבור לחברת ענק כגון D-LINK תאפשר לבוקסי לסגור הסכמים ביתר קלות.

כפי שזה נראה, השנה הקרובה הולכת להיות מכרעת בכל הקשור למעבר הוידאו מהאינטרנט במחשב אל הטלוויזיה בסלון. התחרות היא קשה ולצרכנים ציפיות גבוהות. על מנת להוביל את התחום,הבינו החברות העוסקות בו שמכשירים משוכללים ועתירי טכנולוגיה לא שווים הרבה ללא תוכן איכותי משלים. החברה הראשונה שתפצח את הנוסחה היא גם זאת שתקבע את הטון. בדיוק כפי שקרה בתחום מכשירי הטאץ' הניידים ונגני המוזיקה. אחת הסיבות המרכזיות להצלחת המוצרים של אפל הייתה הקמת חנות האפליקציות עבור האייפון ושירות ה iTunes עבור האייפוד. נכון שמדובר בשני מכשירים מרשימים לכל הדעות, אבל ספק אם היו זוכים להצלחה כה רבה ללא התוכן המשלים שאפל דאגה לו מראש בזמן השקתם.

אליקו יצחקי

אודות אליקו יצחקי

אליקו יצחקי הינו המייסד והעורך הראשי של הבלוג.

Bookmark and Share

תגובה אחת »

הוספת תגובה

הוסף את תגובתך למטה או שלח טראקבק מאתרך. תוכל גם להרשם לעדכון על התגובות באמצעות RSS.