ראשי » טכנולוגיה, כללי, תקשורת וטלפוניה

הטלפון החדש של מודו – סטיב ג'ובס יכול להמשיך לישון בשקט

17 באוקטובר 2010 | | אין תגובות | מאת אליקו יצחקי
תגים: , ,

בשבוע שעבר בתאריך ה 10/10/10 בשעה 10:10 בבוקר השיקה חברת מודו הישראלית בראשות דב מורן את מכשיר הדגל החדש שלה המודו T. לאחר הכשלון של הדור הראשון, החברה לא הרימה ידיים, התרוממה חזרה, ניסתה להפיק את הלקחים ופתחה מכשיר חדש לחלוטין שאמור לחדור לשוק הרווי יחסית הנשלט ע"י חברות ענק בינלאומיות.

הדרך בה בחרה מודו לבצע זאת היא בעזרת השקת גרסת דור שלישי של המכשיר הכולל מסך מגע ושלל אביזרים נלווים האמורים לשפר את חווית המשתמש ולהעניק למכשיר הקטן יכולות נרחבות.

אחת הבעיות המרכזיות בדור הראשון של המודו היתה החוסר רלוונטיות. התקופה שבה מודו החלה לעבוד על המוצר, הייתה בעידן טרום מסך המגע והסמארטפונים. הטלפונים אז שימשו בעיקר לביצוע שיחות, העברת הודעות טקסט וגלישה בסיסית באינטרנט שהתבססה בעיקר על WAP הלא רלוונטי. המטרה של מודו הייתה לספק לשוק מכשיר חדשני שלא נראה כמותו שיגרום למכשירים בשוק להראות מיושנים מאד לידו. באותה תקופה לגודל המכשיר הייתה גם חשיבות מכרעת, וככל שהמכשיר היה קטן יותר כך הוא נחשב ליוקרתי יותר.

אבל משהו השתנה בשוק המכשירים הסלולארים. המעבר לרשתות מהירות יותר והכניסה של שירותים ואתרים חדשים שהציעו תכונות שלא נראו קודם כגון כל אתרי הרשתות החברתיות ושירותי המיקום גרמו לאינטרנט לנדוד מהמחשב השולחני לעבר המכשירים הניידים. המשתמשים הבינו שעל מנת להנות מחוויה עשירה יש צורך במכשירים ניידים בעלי מסך גדול יותר, מעבד חזק ושלל תכונות שהיו פחות נפוצות בדור הקודם של הניידים.

אחת החברות שקיבלה את המכה הכואבת ביותר בגלל שינוי זה הייתה נוקיה, שלא הצליחה להעמיד מתחרה ראוי לטלפונים המתקדמים מבית אפל ויצרניות אחרות שהתבססו על מערכת ההפעלה אנדרואיד שהחלה לתפוס פופולאריות בקרב המשתמשים.

נדמה שאת מודו לא מעניין להתחרות באותם מכשירים משוכללים שצצו לאחרונה אלא להתמקד בשוק של המשתמשים "הפשוטים" שהמטרה העקרית שלהם היא לשוחח בטלפון, לשלוח הודעות ואולי לגלוש קצת באינטרנט על מנת לקרוא את החדשות האחרונות. ייתכן ומדובר במהלך הגיוני. מרבית המשתמשים לא ממש צריכים את כל התכונות שאותם מכשירים מתקדמים מציעים ויתרה מכך, לא יודעים כיצד לתפעל אותן בכלל. בנוסף, בעולם קיימות רשתות רבות שלא יכולות לספק את המינימום הדרוש על מנת להנות מאותם טלפונים מתקדמים. מודו יכולה להיות הפתרון האידיאלי עבורם.

עובדה קיימת היא שבשוק קיימים כבר טלפונים פשוטים המציעים את כל מה שמודו מציעה ואף קצת יותר, מרבית החברות הגדולות ונוקיה בפרט דואגות לשווק מכשירים בסיסים פחות מתקדמים עם מערכת הפעלה בשלה שמתבססת על ידע רב שנצבר במשך שנים וקהל משתמשים נאמן. ייתכן יהיה קשה למודו לגרום לאותם משתמשים לבחור במכשיר שלהם בתור תחליף ראוי. גם הרעיון של התוספות (הג'אקטים) הוא גימיק נחמד אבל קשה להאמין שיתפוס. למשתמשים אין זמן להתחיל להחליף ולהתעסק עם תוספות שכאלה, במיוחד שתכונה כגון מצלמה הפכה לסטנדרט בכל מכשיר סלולארי שמכבד את עצמו.

בפני מודו עומדת עבודה שטח קשה ומורכבת. לזכות בהכרה הבינלאומית במוצר הדגל שלה ולנסות לבצע דריסת רגל משמעותית בשוק. בתקופה שבה שלכמעט כל טלפון קיים חיקוי סיני שעולה פחות מחצי מחיר, למודו יהיה לא קל בתחרות.

נותר לקוות שאכן מודו תמצא את דרכה בעולם תחרותי זה ותעמיד בעתיד מוצרים תחרותיים שיהוו השראה לשאר החברות.כפי שזה נראה כעת, סטיב ג'ובס יכול להמשיך לישון בשקט.

אליקו יצחקי

אודות אליקו יצחקי

אליקו יצחקי הינו המייסד והעורך הראשי של הבלוג.

Bookmark and Share

הוספת תגובה

הוסף את תגובתך למטה או שלח טראקבק מאתרך. תוכל גם להרשם לעדכון על התגובות באמצעות RSS.