ראשי » אינטרנט, טכנולוגיה, כללי

היעד הבא שפייסבוק מנסה לכבוש

21 באוקטובר 2010 | | תגובה אחת | מאת אליקו יצחקי
תגים: , , ,

Stock.XCHNG

בתקופה האחרונה הודיעה פייסבוק על לא מעט שינויים ופיתוחים חדשים אשר הושקו לאחרונה או מתוכננים להתווסף בעתיד הקרוב.

כאשר בוחנים את הדברים לעומק, ניתן לשים לב שמרבית אותם פיתוחים קשורים בצורה זו או אחרת לכל הקשור לתמונות. אחד השינויים המרכזיים היתה הסרת הגבלת הגודל של התמונה. גם בעבר היה ניתן להעלות תמונות גדולות אך פייסבוק דאגה להקטין את הרזולוציה של התמונות, דבר שגם להורדת איכותן. כעת, פייסבוק מאפשרת למשתמשים להוריד את העותק המקורי של כל תמונה ובכך לשמור על הרזולוציה הגבוהה שלה. אפשרות נוספת שהושקה בשבועות האחרונים הייתה האפשרות לגבות את הפרופיל האישי, כלומר להוריד את כל התכנים של משתמש מסויים אליו למחשב. אותם תכנים כוללים את המידע האישי שלו כגון הודעות אך בעיקר את התמונות הנשמרות על שרתי החברה.

כפי שזה נראה למראית עין, נדמה שפייסבוק מתכננת להתחרות בכל אותם שירותי אכסון התמונות הפופולאריים, כגון Picasa web albums של חברת גוגל, Flickr של יאהו וכו'. אך בנוסף לעיל קיים תחום גדול מאד שרוב משתמשי האינטרנט פחות מכירים המגלגל כסף רב. תחום ה CDN.

מה זה בעצם CDN?

בקצרה, CDN אלו ראשי התיבות של Content Delivery Network. מדובר על שירותים המתחים בעיקר בהעברת תכנים לגולש. מה הכוונה? נניח שברשותך אתר אינטרנט המכיל קבצים רבים כגון קבצי מולטימדיה (אודיו, וידאו וכו') או תמונות אותם הוא מציע לכל דורש. מרבית אתרי ה Web 2.0 מבוססים על תכני גולשים ומאפשרים להם להעלות קבצים מסוג זה. אתרים מסוג זה צריכים לדאוג לאכסון יעיל ומהיר וגם להעברת הקבצים בצורה מהירה לכל אותם משתמשים. מכיוון שמדובר בעסק לא זול בכלל, הוקמו חברות שההתמחות שלהן היא בתהליך הנ"ל. אלה בעצם חברות ה CDN. אותן חברות יכולות להציע שירות יחסית זול ואיכותי ע"י שימוש בכל מיני שיטות. במרבית החברות התהליך זהה. ניקח לדוגמא, אתר שמאפשר להעלות תמונות. בשיטה הנ"ל, משתמש מסויים באתר גולש לטופס מסויים באתר ובוחר תמונה להעלות מתוך המחשב שלו. האתר דואג לשמור את הקובץ במקום מסויים שנקרא origin ומעדכן במסד הנתונים שלו שקיים קובץ חדש באתר אשר זמין להורדה. כאשר גולש אחר ינסה להוריד את הקובץ. הוא ייגש לכתובת מסויימת שספק ה CDN מגדיר. במידה וזאת הבקשה הראשונה, ספק ה CDN ייגש לאותו origin וישלוף את הקובץ (תהליך ה Pull). לאחר ביצוע פעולה זאת, יתבצע תהליך Caching ובפעם הבאה שגולש מסויים ייבקש את הקובץ הוא יתקבל מתוך שרתי ה Cache של ספק ה CDN. רוב חברות ה CDN מאפשרות לבעלי האתרים לקבוע את זמן התפוגה של ה Cache, דבר שרלוונטי במידה ומדובר על קבצים שמשתנים כל כמה זמן. היתרון המרכזי שחברות ה CDN הגדולות מספקות היא הפיזור הרב של השרתים שלהן. כלומר, אם האתר ממוקם בארה"ב אך לחברת ה CDN שרתים בכל רחבי העולם, אז גולש שייגש לתכנים מיבשת אירופה למשל, ינותב אוטומטית לשרתים באיזור שלו על מנת לחסוך רוחב פס מיותר ולספק חיבור מהיר יותר.

בין החברות המובילות בתחום, ניתן למצוא את Akamai, LimeLight ועוד רבים וטובים אחרים. כאמור, שוק ה CDN מגלגל כסף רב ובעקבות הטרנד של מעבר למחשוב ענן, קמות חברות חדשות רבות המתמחות בנושא ומציעות את שירותיהן. אחת הדוגמאות הטובות היא שירות הענן של אמאזון S3 המתפקד כסוג של CDN.

פייסבוק והקשר לעולם ה CDN

עוד לפני המהלכים שפייסבוק הכריזה עליהם, היא נחשבה לאחד מאתרי התמונות הגדולים ברשת אם לא הגדול ביותר.התכונות החדשות שהוסיפה יחד עם הגישה הפתוחה למפתחים להתממשק מולה פותחת לבעלי אתרים ומפתחי אפליקציות אלטרנטיבה חדשה בכל נושא ה CDN. היכולת של פייסבוק להתמודד מול מיליוני כניסות מדי יום והנסיון הרב שצברה, הופכות אותה בעצם לסוג של ספק CDN חינמי ואיכותי. פייסבוק הקימה שירות CDN עצמאי ש היה מבוסס ברובו על שירותי ה CDN של חברת Akamai, בשנה שעברה חשפה פייסבוק כי היא פיתחה ארכיטקטורה חדשה הנקראית Haystack. קשה לדעת בדיוק כיצד התהליכים עובדים שם עקב סודיות רבה בנושא אך לא מן הנמנע שכבר כעת או בעתיד הלא רחוק, פייסבוק תקים תשתית CDN עצמאית לחלוטין משל עצמה על מנת לחסוך עלויות ותתנתק לחלוטין מהצורך להשתמש בחברות כגון Akamai. כך או כך. לצרכן זה לא משנה. הוא מקבל בסופו של דבר שירות איכותי בחינם. אותו שירות שהיה עולה לו לא מעט אם היה בוחר להשתמש בחברת CDN ייעודית.

כפי שראינו בעבר, אין מתנות בחינם. על מנת שפייסבוק תוכל להמשיך לספק את אותם שירותים בחינם נצטרך אנחנו המשתמשים לשלם על כך בצורה כלשהי בעתיד. אם זה באובדן הפרטיות שלנו או אם בדרך אחרת. אך הבחירה תהיה נתונה בידנו. האם להמשיך לשלם סכומים ניכרים עבור אותם שירותים שנוכל לקבל בחינם באותה רמת האיכות.

בשבוע שעבר נערך בתל אביב כנס של אמאזון בנושא שירותי הענן של החברה. האורח המרכזי בכנס היה סמנכ"ל הטכנולוגיות של החברה, ד"ר וורנר ווגלס. במהלך אחת ההפסקות פניתי אליו ושאלתי אותו האם אין לו חשש מפני תחרות מצד אתרים כגון גוגל ופייסבוק אשר יתחילו להציע שירותים דומים ובחינם. תשובתו הייתה שיש מקום בשוק לכולם וכל חברה מתמחה בנישה שלה ואין סיבה לאמאזון לפחד מצד תחרות שכבר קיימת כיום ולא ממש מפריעה להם. ייתכן ותשובתו מוצדקת. חברות מסחריות ימשיכו לשלם עבור העבודה שהחומר החשוב להם מכל יהיה מאוכסן במקום בטוח ואיכותי ולא ירצו לחסוך בנושא כל כך רגיש. אך צריך גם לזכור שעולם האינטרנט דינמי ומשתנה ומה שהיה נכון אתמול לא בהכרח שייתקים מחר.אמאזון היא חברה גדולה שלה תחומים רבים בהן היא עוסקת. גם ירידה בהכנסות משירות אחד או אחר לא ממשך ייפגע בה, לעומתה חברות אחרות, צעירות יותר שהמודל העסקי שלהן מבוסס אך ורק על שירותים מסוג זה. איום מצד חברות ענק כגון פייסבוק וגוגל יוכל למוטט אותן ולגרום להן להיות לא רלוונטיות יותר.

אליקו יצחקי

אודות אליקו יצחקי

אליקו יצחקי הינו המייסד והעורך הראשי של הבלוג.

Bookmark and Share

תגובה אחת »

הוספת תגובה

הוסף את תגובתך למטה או שלח טראקבק מאתרך. תוכל גם להרשם לעדכון על התגובות באמצעות RSS.