ראשי » אינטרנט, כללי, מדיה חברתית

איך לא לבחור מומחה מדיה חברתית

1 בנובמבר 2010 | | 2 תגובות | מאת אליקו יצחקי
תגים: ,

flickr - liako

בחודשים האחרונים החברתית צוברת תאוצה רבה תופעת מומחי המדיה החברתית. הפופולאריות של הרשתות החברתיות ופייסבוק בפרט מאפשרות לכל בעל חשבון בפייסבוק שלו יותר ממאה חברים להקים עסק שבו הוא מציע מרכולותו לכל דורש ומתברר שאפשר לעשות מזה עסק לא רע. אחת הטענות המרכזיות העולות לאחרונה בנוגע לפייסבוק היא שהאתר מפסיק להיות מגניב והופך להיות קרקע פורייה לכל מיני מפרסמים קטנים ומפוקפקים אשר משתמשים בכלים השונים שהאתר מציע על מנת להציע שירותים שלא מעניינים אף אחד.

כל מי שצפה בסרט "הרשת החברתית" שם לב בוודאי שמארק צוקרברג, המייסד של פייסבוק התנגד מההתחלה לשילוב פרסומות באתר. הוא טען בתוקף שהדבר יהפוך את השירות ללא מגניב והיה לו חשוב לשמור את האתר סגור לקבוצה אקסקלוסיבית של משתמשים, בזמנו היה מדובר בתלמידי אוניברסיטת הרוורד. עברו מספר שנים מאז ופייסבוק הפכה להיות נכס עולמי הנגיש לכל. החל מסטודנטים צעירים ועד לפנסיונרים מבוגרים.

פייסבוק יודעת שאחד הדברים המרכזיים שיכולים לפגוע בפופולאריות השירות בעתיד הוא עודף פרסום. פייסבוק דאגה מראש להציב מספר כללים למשתמשיה הנוגעים לפרסום ובמקביל השיקה מנגנוני פרסום משל עצמה.

המהלך נועד לדאוג לאינטרסים של עצמה ולנתב את המפרסמים למקומות אותם היא קבעה מראש. מרבית הכללים חלים על מפרסמים המעוניינים להשתמש בפלטפורמה של פייסבוק לצורך קידום מכירות ותחרויות. את הכללים ניתן למצוא כאן.

הכלל המרכזי הוא שאסור לבצע תחרות מחוץ לאפליקציה ייחודית שפותחה עבורה. אך כאן לא מסתיים הסיפור. במהלך תכנון האפליקציה יש צורך בהתייחסות לדרישות שפייסבוק מציבה, כגון אי שימוש בשירותים שהיא מציעה כגון לייקים, תגובות, העלאת תמונות ועוד. יש צורך לציין כי לפייסבוק אין קשר לתחרות ואסור ליצור קשר עם משתתפי האפליקציה דרך פייסבוק. כלומר, על מנת ליצור קשר עם מנצח התחרות, יש לבקש ממנו דרך מסויימת ליצור איתו קשר ולעשות זאת דרכה. פייסבוק גם שוללת תחומים מסויימים מביצוע תחרויות עבורם כגון הימורים, סיגריות וכו'.

במידה והחברה המפרסמת קיימה את כל הכללים ופיתחה אפליקציה כנדרש, היא תצטרך לקבל אישור מנציג של פייסבוק לקיים את התחרות. קיימות מספר דרכים לקבל את האישור המיוחל. הדרך הראשונה היא ליצור קשר עם משרד פרסום המנהל קמפיינים בפייסבוק ולעשות זאת דרכו או ליצור קשר ישירות עם פייסבוק. כך או כך, החברה המפרסמת תצטרך להשקיע אלפי דולרים במנגנון הפרסום של פייסבוק על מנת לקבל את האישור המיוחל.

בנוסף, פייסבוק מציינת בכללים שהיא שומרת לעצמה לשנות את החוקים בכל עת והם יהיו תקפים מיידית, גם רטרואקטיבית. כלומר, ייתכן מצב שחברה השקיעה אלפי דולרים בקמפיין ושבוע לאחר עלייתו לאוויר הוא פשוט לא יעמוד בתנאי השימוש ויוסר לצמיתות.

רק היום פורסמה כתבה על קמפיין שכזה שהוסר לאחר שהושקעו בו מאות אלפי שקלים. מדובר בקמפיין לוודקה שעבר על כל הכללים האפשריים. מן הסתם, הקמפיין לא קיבל את אישורה של פייסבוק ולכן לחברה המפרסמת צריכה לבוא בטענות רק לגורם אחד, חברת הפרסום שניהלה את הקמפיין.

על מנת להמנע ממקרים כאלה בעתיד, על החברות המפרסמות לבחור בקפידה את הגורם שינהל להם את הפרוייקט. עליהן לבדוק לפני האם אותו גורם מקושר לפייסבוק, מה תקציבי הפרסום בפייסבוק אותם הוא ניהל והכי חשוב, שיידע מה מותר ומה אסור לעשות לפני שעולים עם קמפיין מושקע.

דרך אגב, ישנם מקרים שהקמפיין כן עומד בתנאי השימוש של פייסבוק אך מוסר מהאוויר עקב תלונות של חברות מתחרות כפי שקרה במקרה של האפליקציה של שרית חדד שחזרה לאוויר לאחר בירור קצר.

כפי שזה נראה, בעתיד הקרוב, אותם אלפי מומחי פייסבוק פשוט יהפכו להיות לא רלוונטים מכייון שהנוכחות שלהם ברשת לא תספיק על מנת להפיק קמפיינים ויהיה להם צורך להציע הרבה יותר.בנוסף,קיים סיכוי טוב שהם יהפכו למטרה עבור פייסבוק והחשבונות שלהם ייחסמו כפי שקרה למספר לא מועט של משתמשים כאלה בעבר. הדרך שלהם לשרוד תהיה להקים עסק גדול יותר המעסיק מפתחים/מעצבים ומנהלי מכירות. למרבית מומחי המדיה החברתית אין את היכולת והמשאבים לעשות זאת. מי שכן ירוויח מכך הן חברות הפרסום הגדולות יותר שיבינו שעליהן לבנות מחלקות ייעודיות אשר יתנו מענה בנושא. לאותן חברות פרסום אין בעיה להעביר חלק נכבד מתקציב הפרסום של החברות אותן הן מייצגות לעבר פייסבוק. הבעיה העיקרית היא שמרבית משרדי הפרסום גובים סכומים גבוהים המהווים חסם כניסה לחברות קטנות המחפשות דרך יחסית זולה על מנת לבנות את הנוכחות החברתית שלהן. למרות הכל, גם החברות הגדולות לא חסינות מפני הכללים של פייסבוק כפי שנטען לגבי קמפיין פייסבוקי עבור חברת היינץ שפותח יחד עם חברת פרסום גדולה ונדחה על מנת לברר אם הוא עומד בתנאי השימוש.

הרשמה לקבלת עדכונים במייל על פוסטים חדשים, מאמרים מקצועיים, מדריכים ועוד.
ניתן גם להתעדכן דרך RSS, טוויטר ודף הפייסבוק של הבלוג.

אליקו יצחקי

אודות אליקו יצחקי

אליקו יצחקי הינו המייסד והעורך הראשי של הבלוג.

Bookmark and Share

2 תגובות »

  • רן בר-זיק כתב:

    ניהול מדיה חברתית הוא לאו דווקא קיום תחרויות. לפעמים ניהול נכון של מדיה חברתית הוא שימוש נבון בעמוד עבור העסק וקיום תקשורת טובה עם הלקוחות ברשתות החברתיות. נכון, רוב 'המומחים למדיה חברתית' הופכים את התחום לתחרות אגו ואיסוף לייקים חסר משמעות. אבל עבור אלו שמבינים שעדיף 10 לייקים מלקוחות מרוצים בדף מ-10,000 לייקים מבוטים שמקורם בסין, השימוש במומחה טוב הוא חובה וימשיך להיות כזה.

    אגב, אני לא מומחה למדיה חברתית.

הוספת תגובה

הוסף את תגובתך למטה או שלח טראקבק מאתרך. תוכל גם להרשם לעדכון על התגובות באמצעות RSS.