ראשי » הסיפור המרכזי, טכנולוגיה, כללי, תקשורת וטלפוניה

החל מהחודש הבא: חובת תשלום אגרת הטלוויזיה עבור החזקת עציץ בבית

21 בפברואר 2011 | | 2 תגובות | מאת אליקו יצחקי
תגים: , , , ,

Stock.XCHNG

כמדי שנה, מרבית מאזרחי ישראל קיבלו בחודש האחרון את הודעת התשלום עבור אגרת הטלוויזיה. ידוע לכולנו שקיימת מחלוקת רבת שנים סביב תשלום האגרה. מרבית האוכלוסיה מתייחסת לתשלום האגרה כאל סוג של קנס או מס לא מוצדק. במיוחד בגלל שמרבית האוכולסיה לא ממש מתעניינת בתכנים שהערוץ הציבורי מספק לו.

בניגוד לשנים קודמות, בהודעת התשלום האחרונה, התווספה הערה קטנה לספח התשלום בה צויין כי בקרוב לא יהיה ניתן לקלוט את שידורי ערוץ 1 באמצעות מערך השידורים האנלוגי ויהיה צורך ברכישת מקלט דיגיטלי בעלות סימלית. לכאורה הערה קטנה ותמימה אשר טומנת בחובה משמעות הרבה יותר רחבה.

חוק רשות השידור במדינת ישראל קובע כי כל אדם המחזיק ברשותו מקלט טלוויזיה חייב בתשלום באגרה. מקלט טלויזיה כשמו כן הוא, מכשיר המאפשר קליטת שידורים. עד לעידן השידורים הדיגיטליים, ההבדל בין מקלט טלוויזיה לבין מסך היה בעצם אותו טיונר אנלוגי אשר איפשר את קליטת השידורים. כלומר, לאחר הפסקת מערך השידורים האנלוגים, לא יהיה לאותו טיונר שימוש. על מנת לקלוט את שידורי ערוץ 1 לא באמצעות הכבלים או הלווין יהיה צורך בממיר דיגיטלי המשמש בעצם כטיונר אותו יש לחבר לטלוויזיה. באופן מעשי, ניתן יהיה לחבר גם את אותו הממיר למסך מחשב רגיל בעל כניסה מתאימה ולצפות בשידורים. חשוב לציין שבשנים האחרונות מרבית יצרניות הטלוויזיות משווקות דגמים המכילים כבר את הטיונר הדיגיטלי בתוך המכשיר, למרות שבחלק רב מהמקרים הטיונר לא מתאים לשיטת השידור בארץ ולכן לא עובד כראוי. למרות זאת, מרבית האוכלוסיה מחזיקה מקלטים ישנים אשר מכילים טיונר אנלוגי בלבד. מכשירי טלויזיה אלה יהפכו ממקלטים למסכים לאחר סגירת מערך השידורים האנלוגי, מכיוון שלטיונר האנלוגי לא יהיה יותר שימוש. בהנחה שחלק נכבד מהאוכלוסיה, במיוחד החלשה יותר, לא מנויה לשידורי הכבלים או הלווין. הדרך היחידה שלה לקלוט את שידורי הערוץ הראשון תהיה בעצם בעזרת אותו ממיר דיגיטלי אשר עולה כמה מאות שקלים. אמנם המדינה יצאה במבצע של סבסוד הממירים וחלוקתם לאוכלוסיה החלשה אך עדיין, כל עוד אותו אזרח לא מחזיק ברשותו ממיר דיגיטלי, הוא לא יצליח לצפות בשידורי הערוץ הראשון. השאלה הגדולה היא מה עולה בגורל תשלום האגרה עבור אותם אזרחים אשר מחזיקים מקלט טלויזיה שלא שווה כלום.

בכלל, כל נושא האגרה נשמע מגוחך בימנו כאשר מביטים עליו בהיבט הטכנולוגי. אם גם בעבר ההתייחסות לתשלום האגרה היה כאל קנס. בעידן של תוכן דיגיטלי וגישה למקורות מידע ומדיה אינסופיים, תחושה זו רק הולכת ומתחזקת.
רשות השידור מודעת בעצמה לשינויים המתרחשים בעולם התוכן הדיגיטלי ולכן ניסתה להכניס לחוק ההסדרים האחרון סעיף אשר יאפשר להם לגבות את תשלום אגרה מאזרחים בעלי חיבור אינטרנט שלא קיים ברשותם מקלט טלוויזיה עקב הטיעון שאותם אזרחים יכולים לגשת לשידורי הרשות באמצעות אתר האינטרנט. בניגוד לשידורי טלויזיה, אתר אינטרנט ניתן לחסום לגישה עבור פלח אוכלוסיה מסויים. אם רשות השידור מעוניינת לחסום גישה לאתר למי של משלם את האגרה היא יכולה פשוט לחסום את האתר עבורם, בדיוק כפי שעושות חברות הכבלים והלווין באתרים שלהם. אבל בניגוד לחברות הפרטיות, לרשות השידור לא קיים אינטרס לעשות זאת.

בחזרה לסגירת המערך האנלוגי. אני מניח שבזמן הקרוב נשמע קריאות נוספות בנושא ביטול האגרה עובר אותו פלח אוכלוסיה אשר מחזיק מקלט טלויזיה אנלוגי ללא חיבור לכבלים או ללווין ואשר יחליט לא לרכוש את הממיר הדיגיטלי. קשה להאמין שרשות השידור תבטל עבורם את חובת תשלום האגרה ואולי פשוט יחדדו יותר את החוק. ככל הנראה יגדירו שהחזקת מקלט אשר לא תומך בקליטת השידורים לא פוטר מתשלום האגרה ובכך יסגרו את העניין. אם כך יהיה המצב אז באותו אופן ניתן לחוקק שגם החזקת עציץ בבית מחייבת בתשלום האגרה. הרי לאחר סגירת מערך השידורים האנלוגי, הטלוויזיה בעלת המקלט האנלוגי תוכל לקלוט את שידורי הערוץ הראשון בדיוק באותו האופן בו העציץ יוכל לעשות זאת. בנוסף ההנאה והתועלת שיופקו מהעציץ יהיו הרבה יותר גדולות מכיוון שהוא ימשיך להתפתח ולגדול לעומת מקלט הטלויזיה שחוץ מהלציג לנו תמונה סטטית של שלג לא ממש יעזור לנו.

אליקו יצחקי

אודות אליקו יצחקי

אליקו יצחקי הינו המייסד והעורך הראשי של הבלוג.

Bookmark and Share

2 תגובות »

הוספת תגובה

הוסף את תגובתך למטה או שלח טראקבק מאתרך. תוכל גם להרשם לעדכון על התגובות באמצעות RSS.