ראשי » אינטרנט, טכנולוגיה, כללי

ענן שחור

21 ביוני 2011 | | 7 תגובות | מאת אליקו יצחקי
תגים: , , , ,

Stock.XCHNG

תחום מחשוב הענן או Cloud computing באנגלית הנו אחד התחומים החמים והמעניינים בעולם הטכנולוגי בתקופה האחרונה ולא פלא שמרבית חברות הטכנולוגיה הגדולות כגון גוגל,מיקרוסופט,אפל ואמזון מנסות למקם את עצמן כחלוצות התחום ולתפוס את השליטה. מבחינה טכנית מדובר על אתגר לא פשוט בכלל, חיבור אינספור שרתים ברחבי העולם ליצירת שירות אמין,בטוח ומהיר שאמור לשרת את מאות מיליוני משתמשי האינטרנט.

לשירותי מחשוב הענן יתרונות רבים. מרביתם מאפשרים גישה למידע השמור על שרתיהם מכל מקום בעולם, יצירת גיבוי מרוחק לחומרים החשובים השמורים על המחשב הנייח או הייד, שימוש במשאבי מחשוב חזקים בעלות נמוכה על מנת להריץ שרתים או יישומים מורכבים ועוד פעולות רבות ומגוונות. מיקרוסופט למשל, הכריזה כי העתיד טמון במחשוב הענן ומערכות ההפעלה העתידיות שלה ישלבו תכונות רבות הקשורות לשירות הענן שלה Azure. סטיב ג'ובס הכריז לא מכבר על שירות הענן החדש של אפל שיאפשר לסנכרן את כל השירים,האפליקציות והתמונות במכשירי אפל השונים.

למרות כל זאת, בפועל מחשוב הענן משמש בימנו יותר כסלוגן מיתוגי של חברות מאשר לבצע את מטרתו העיקרית. אם נבחן את הנושא לעומק נוכל לראות שכל הדברים הנ"ל כבר בוצעו בצורה כזו או אחרת כבר שנים רבות. נקח לדוגמא את שירותי הדואר מבוססי דפדפן כגון הוטמייל וגימייל. שירותים אלה מציעים לנו כבר שנים שירות דואר אלקטרוני מבוסס ענן ולנו כמשתמשים אין דרך לדעת היכן ממוקמות ההודעות שלנו פיזית בניגוד לשימוש בתוכנות כגון אוטלוק המורידות את ההודעות אל המחשב ושומרות אותן על הדיסק הקשיח. חברות כגון גוגל ואפל משתמשות בשיטות רבות ומגוונות לחסוך בשטח האכסון. אפל למשל בשירות החדש שלה לא שומרת פיזית את כל הקבצים של המשתמשים שלה. קיים לה במאגר עותקים של השירים שהורדו ע"י המשתמשים שלה והיא בונה באופן וירטואלי ספריה המשקפת את הספריה הנמצאת על מכשיר של משתמש מסויים. גם גוגל פועלת בצורה דומה. כאשר משתמש גימייל מעביר מייל עם סרטון לחברו, רוב הסיכויים שגוגל לא משכפלת את הסרטון אלא משתמשת בעותק הראשון שנוצר. מהסיבה הזו יש לגוגל אינטרס שמספר רב של אנשים ישתמשו בשירותיה. כך היא חוסכת רוחב פס חיצוני ומקום.

למרות היתרונות הרבים, קיימים למחשוב הענן לא מעט חסרונות. אחת הבעיות העקריות היא חוסר הזמינות של השירותים. בסביבה טכנולוגית עסקית כל דקה של חוסר זמינות יכולה להוביל להפסדים רבים. במידה ושירות מסויים לא זמין מכל סיבה, בעייה בחיבור לאינטרנט, עדכון שגרתי של השירות או תקלה לא תתפאשר עבודה מסודרת והלקוחות ימצאו עצמם משותקים.
בעיה לא פחות חמורה מזו היא בעיית האבטחה. במרבית המקרים השימוש בענן מצריך מהמשתמש לאכסן חומרים אישיים שלא היה רוצה שיחשפו לעיניי כל. לאחרונה התגלו לא מעט בעיות אבטחה אשר גרמו לגורמים לא מורשים לגשת למידע רגיש.

השבוע התגלתה בעיית אבטחה חמורה הקשורה לשירות DropBox, אחד משירותי הענן הפופולאריים המאפשר למשתמשיו לסנכרן קבצים ולגשת אליהם מכל מקום. במשך מספר שעות היה ניתן להכנס לכל חשבון בשירות ע"י הקשה של ססמא שגויה כלשהי. החברה פרסמה הודעה שמדובר על תקלה נדירה שקרתה בעקבות עדכון תוכנה בעייתי. מדובר על בעיית אבטחה רצינית, בניגוד למקרים קודמים ששירותים מסויימים נפרצו מסיבה כזו או אחרת. פה מדובר על טעות תכנותית שלא נבדקה כראוי בעת עדכון גרסה. תקלה זו מצטרפת לתקלות נוספות שקרו בעבר שכללו תלונות של איבוד נתונים של משתמשים ובעיות אבטחה נוספות אשר גורמות לחברה נזק תדמיתי רב ויגרום ללא מעט משתמשים לסגור את החשבון שלהם ולעבור לשירותים מתחריים שידאגו מהצד שלהם לשמור על ההד התקשורתי בעניין. כמו למשל אפל שמתכננת השירות שהיא מתכננת להשיק אמור להתחרות ראש בראש ב DropBox ולהציע אף יותר ממה ש DropBox מציעה כיום ועוד בחינם.

בעתיד הקרוב נשמע על עוד ועוד חברות שנכנסות לתחום הרווי של מחשוב הענן. מרביתן לא ישרדו בשוק תחרותי זה. על מנת להציע שירות איכותי ויציב על החברות להשקיע כספים ומשאבים רבים שלמרבית החברות הקטנות אין. לכן אני מניח שאנחנו נראה שהתחום יהפוך לזירת משחק של החברות הגדולות  שיגרמו לחברות הקטנות להיות פחות רלוונטיות

הרשמה לקבלת עדכונים במייל על פוסטים חדשים, מאמרים מקצועיים, מדריכים ועוד.
ניתן גם להתעדכן דרך RSSטוויטר ודף הפייסבוק של הבלוג.

אליקו יצחקי

אודות אליקו יצחקי

אליקו יצחקי הינו המייסד והעורך הראשי של הבלוג.

Bookmark and Share

7 תגובות »

הוספת תגובה

הוסף את תגובתך למטה או שלח טראקבק מאתרך. תוכל גם להרשם לעדכון על התגובות באמצעות RSS.