ראשי » אינטרנט, טכנולוגיה, כללי

הדומיין ששווה מאה מיליון דולר

7 ביולי 2012 | | תגובה אחת | מאת אליקו יצחקי
תגים: , ,

sxc.hu

מאה מיליון דולר, זה הסכום המשוער ששילמה פייסבוק עבור הדומיין Face.com.

נכון, מאחורי הדומיין עמדה גם חברת סטארטאפ ישראלית שפיתחה מוצר מצליח ואיכותי, אך לאור העובדה שפייסבוק  החליטה לסגור לאלתר את כל שירותי החברה שכללו API לטובת מפתחי צד שלישי ואפליקצית אייפון מצליחה, לא נראה שהמוצר ממש עניין את פייסבוק בתהליך הרכישה.

אז למה פייסבוק בעצם שלפה את הארנק ושילמה 100 מיליון דולר על שירות שנועד לסגירה?

יכולות להיות מספר תשובות נכונות. אין ספק ש Face פיתחה טכנולוגיה מעניינת ושימושית שתוכל לשמש כעזר לפייסבוק לצורך הרחבת שירות התמונות שלה ואת יכולות ה API שלה עצמה. כלומר, להטמיע את ה API של פייס בתוך ה API של פייסבוק. השאלה הגדולה היא האם הטכנולוגיה שפייס פיתחה אכן שווה 100 מיליון דולר והתשובה היא לא חד משמעית. אלגוריתמים של זיהוי פנים הם לא דבר חדש ובשוק קיימות חברות שפיתחו מוצרים דומים. גם גוגל עצמה שילבה טכנולוגית זיהוי פנים מסוג זה במוצרים שלה כגון פיקאסה ואף הכריזה לאחרונה כי בגרסאה החדשה של מערכת ההפעלה אנדרואיד היא תעשה שימוש במנגנוני זיהוי פנים על מנת לזהות האם האדם שמחזיק את הטלפון הוא בעל המכשיר ואף לזהות אם מדובר באדם אמיתי ולא תמונה. כלומר, הטכנולוגיה קיימת.

בסכום נמוך בהרבה מ 100 מיליון דולר, פייסבוק יכלה לפתח בעצמה מוצר זהה ועוד היה נשאר לה עודף בארנק. אם נאמר את האמת ברוב המקרים שחברות מבוססות קונות חברות קטנות יותר בסכומים כאלה זה לא בגלל שהמוצר מורכב תכנותית אלא בגלל שאותן חברות פיתחו מוצרים שהצליח לגרום לכמות נכבדת של משתמשים להשתמש באותם מוצרים. זאת הסיבה שגוגל רכשה את יוטיוב לפני שש שנים ושזינגה רכשה את Draw Something לפני מספר חודשים.

אבל במקרה של Face זאת לא הייתה הסיבה, אחרת לא ניתן להסביר מדוע פייסבוק סגרה במיידית את כל השירותים שהחברה הציעה. אם היא רכשה את פייס על מנת להגיע למשתמשים שלה אז עצם סגירת השירותים רק ביצעה את האפקט ההפוך, הכעיסה את המפתחים שבנו מוצרים סביב המעכרת של פייס וכנראה רק הרחיקה אותם מלהשתמש בעתיד בשירותיה. גם סגירת האפליקציה לאייפון שפייס הציעה גרמה למשתמשיה אי נוחות , מצריכה מהם לגבות במיידית את התמונות שלהם ומאלצת אותם להפרד משירות שעשו בו שימוש מועיל ומהנה.

אם פייסבוק תמשיך בקו האסטרטגי שהיא נקטה בו עד עכשיו, רוב הסיכויים שבעוד זמן קצר פייסבוק תסגור לחלוטין את האתר של Face.com והדומיין יפנה ל Facebook.com,  ייתכן שהטכנולוגיה של פייס תוטמע בצורה כזאת או אחרת בתוך פייסבוק וייתכן שגם לא.

המזל של פייס (או אסטרטגיה) היה שהם היום במקום הנכון, בזמן הנכון עם המוצר הנכון בעל השם הנכון. השירות שהם הציעו עסק באחד המוצרים הכי רגישים ונחשקים שפייסבוק מנהלת, אלבומי התמונות של משתמשיה. השם שהם בחרו עבור השרות הוא הכינוי שרוב משתמשי פייסבוק משתמשים בו על מנת לתאר את פייסבוק. ייתכן מאד שפייסבוק לא יכלה להרשות לעצמה שפייס תרכש ע"י חברה מתחרה וגם בזכות הדומיין הנחשק שכל כך מזוהה איתה, לדוגמא גוגל.

על מנת לחדור לזירת הרשתות החברתיות, גוגל השיקה את גוגל פלוס ושילבה בשירות לא מעט אלמנטים שמזכירים בצורה כזו אחרת אלמנטים שפייסבוק פיתחה, כמו כפתור הפלוס המתחרה בכפתור הלייק וגם המראה הכללי די מזכיר את המראה הכללי של פייסבוק. ההבדל הגדול בין שני השירותים הוא שגוגל פלוס לא ממש תפס ולא מהווה איום כרגע לפייסבוק. גוגל תולה תקוות רבות בגוגל פלוס והשקיעה משאבים רבים על מנת שהשירות יצליח ותעשה הכל על מנת לשלוט בעולם הרשתות החברתיות ומי מבטיח לפייסבוק שמחר גוגל לא תשנה את שם השירות מגוגל פלוס לגוגל פייס. נכון שמהלך כזה נשמע דימיוני וקשה להאמין שהוא לא היה גורר מאבק משפטי ממושך ולכן מרבית הסיכויים שגוגל לא הייתה מבצעת מהלך כזה מכתחילה. אבל עדיין, על מנת להיות על הצד הבטוח עדיף לפייסבוק לעשות הכל על מנת למנוע מהלך עתידי שכזה. ואם זה לא גוגל, לא חסרות חברות שכן היו זוממות מהלך שכזה על מנת לרכוב על ההצלחה של פייסבוק.

המהלך המהיר שפייסבוק ביצעה בכך שסגרה את כל שירותי החברה מבהיר שלפייסבוק לא ממש מעניין מפייס ולא ממשתמשיה. אם כן היה מעניין אותה היא לא הייתה סוגרת את השירות ללא התרעה מוקדמת. גם במידה ופייסבוק מעוניינת לשלב את הטכנולוגיה של פייס בתוך השירותים שלה, היא הייתה מפתחת את זה במקביל ואז אולי מעבירה את משתמשי פייס בצורה הדרגתית לשירותים החדשים שפותחו. אך זה לא מה שקרה בפועל. בפועל, פייס נקנתה על מנת שפייסבוק תוכל לסגור אותה מבלי להתחשב בקהל משתמשיה וזה חבל.

אז מה יהיה בגורל פייס ועובדיה? כפי שראינו באקזיטים קודמים ובמיוחד אלה שקשורים לפייסבוק, המשרד בישראל כנראה יסגר. חלק מצומצם מהעובדים יעבור לעבוד במטה החברה הרוכשת ולאחר מספר חודשים גם הם כנראה יחפשו הרפתקאות חדשות ויעזבו את החברה הרוכשת. שאר העובדים יאלצו לחפש עבודה חדשה. ייתכן שיקבלו איזה בונוס נחמד שאולי יפצה במקצת את השעות הרבות שהשקיעו על מנת להרים את המוצר.

פייס היא חברה מבריקה שפיתחה מוצר מדהים ויחד עם פייסבוק הייתה יכולה להרים את המוצר לגבהים חדשים, לספק מקומות עבודה נוספים לעובדים ישראלים מוכשרים ולהוות גאווה מקומית ומודל לחברה מצליחה. במקום זה קיבלנו חברה שסיפקה לבעליה ולמחזיקי המניות שלה הכנסה לא רעה, אכזבה את משתמשיה הנאמנים שגרמו לה להיות כה מצליחה ונהפכה לעוד פיצ'ר בממלכה של צוקרברג.

הרשמה לקבלת עדכונים במייל על פוסטים חדשים, מאמרים מקצועיים, מדריכים ועוד.
ניתן גם להתעדכן דרך RSS, טוויטר ודף הפייסבוק של הבלוג.

אליקו יצחקי

אודות אליקו יצחקי

אליקו יצחקי הינו המייסד והעורך הראשי של הבלוג.

Bookmark and Share

תגובה אחת »

הוספת תגובה

הוסף את תגובתך למטה או שלח טראקבק מאתרך. תוכל גם להרשם לעדכון על התגובות באמצעות RSS.