ראשי » אינטרנט, טכנולוגיה, כללי, מדיה חברתית, תקשורת וטלפוניה

חנויות האפליקציות משנות את כללי המשחק

29 ביולי 2012 | | תגובה אחת | מאת אליקו יצחקי
תגים: , , , ,

בלוג המומחה

בקרוב מאד מתכננת מיקרוסופט להשיק באופן רשמי את מערכת ההפעלה החדשה והמדוברת כל כך, חלונות 8.

ההכרזה על מערכת ההפעלה החדשה מגיעה בתקופה מאד מוזרה עבור מיקרוסופט. החברה שהייתה רגילה לשלוט בשוק מערכות ההפעלה גילתה יחסית באיחור שהיא כבר לא לבד במערכה וקיימת לה תחרות חזקה,מצד שתי חברות גדולות, שלראשונה מאיימת על השליטה שלה בתחום.

אמנם, בעולם המחשבים האישיים אין למיקרוסופט ממה לחשוש וחלונות היא עדיין ברירת המחדל אצל מרבית משתמשי המחשבים האישיים בעולם. הבעיה הגדולה של מיקרוסופט הן אותם מחשבים רזים, הטאבלטים והסמארטפונים שהופכים את השימוש במחשב האישי לפחות ופחות רלוונטי. זה לא שמיקרוסופט לא ניסתה להיות החלוצה בתחום המכשירים הניידים. רבים לא יודעים, אבל כבר לפני כעשור היא ניסתה להשיק מכשירי טאבלט שנחלו כשלון חרוץ. הסיבה העקרית לכך היא שהיא ניסתה לבסס את אותם מכשירים על גרסאת החלונות השולחנית ולא לבנות מערכת הפעלה ייעודית שתתאים לשימוש באותם המכשירים, בנוסף המכשירים הניידים היו מסורבלים ולא נוחים לשימוש. גם בתחום הסמארטפונים מבוססי מסכי מגע ניסתה מיקרוסופט לבסס את מעמדה לפני כעשור, במקרה הזה היא גם פיתחה מערכת הפעלה ייחודית, אך שוב ניסתה לדמות אותה לסביבת חלונות השולחנית ולא הבינה שמה שטוב למחשב האישי, לא בהכרח טוב לטלפון נייד קטן מימדים.

מיקרוסופט, שהבינה שאין לה ברירה והיא חייבת לתת מענה בעולם המכשירים הניידים על מנת להשאר רלוונטית החליטה לבצע שינוי מהפכני בגרסה הקרובה של חלונות. היא בעצם פיתחה מספר גרסאות למערכת ההפעלה שמבוססות על ממשק חדש הנקרא מטרו ואמור להיות אחיד במראה בכל הסביבות, הניידות והשולחניות. אמנם בגרסא המותאמת למחשבים האישיים יהיה ניתן גם להשתמש בממשק הישן והמוכר יותר של מערכת ההפעלה אך הכיוון הוא ליישר קו עם סביבת המטרו וייתכן מאד שבגרסאות העתידיות הממשק הישן של חלונות המוכר לכולנו ייעלם לגמרי או שיישאר בצורה בסיסית, רק על מנת לתמוך בתוכנות ישנות המותקנות על המחשב.

הסיבה שמיקרוסופט החליטה ללכת על הכיוון של מטרו הוא ברור, היא מנסה ליישק קו עם אפל וגוגל ולפתח מערכת הפעלה קלה וידידותית שמכילה מעט תפריטים והגדרות והכי חשוב מספקת נגישות לאפליקציות קלות משקל האמורות לשדרג את חווית המשתמש.  בדומה לאפל, חנות האפליקציות תאפשר למפתחים להרוויח כסף על עבודתם ומיקרוסופט תחתוך קופון נחמד בדרך שיכול להגיע עד 30% מעלות האפליקציה.

אפליקציות, אפליקציות ועוד אפליקציות

בשנים האחרונות מדברים על מהפכות שמתרחשות בעולם הטכנולוגיה, מהפכת הסמארטפונים, מהפכת מחשוב הענן ועוד כל מיני מהפכות כאלה ואחרות. אבל המהפכה המשמעותית ביותר היא אולי מהפכת האפליקציות.
אפליקציות היו כאן מאז הוא מתמיד, הן פשוט נקראו תוכנות. בשנים האחרונות החלו חברות התוכנה למתג את התוכנות לפי קריטריונים שונים, חלק מהתוכנות נקראו ווידגטים, לחלקן קראו אפליקציות. בסופו של דבר מדובר על מונחים שיווקים שניסו לעזור לתוכנות המחשב להיות יותר נגישות לקהל הרחב הפחות טכני אם זה באמצעות התקנות ידידותיות יותר או פשוט להיות מוטמעות כחלק ממערכת ההפעלה. החברה שאולי הכי מזוהה עם המונח אפליקציה היא אפל שהביאה את קלות השימוש והתקנת האפליקציות לעולם וגרמה לשאר החברות ליישר קו עם החזון שלה.

אם במהלך השנים האחרונות ראינו נסיון מוצלח יחסית להתנתק ממערכת ההפעלה ולעבור לסביבה אינטרנטית תלויית דפדפן, האפליקציות גורמות לנו לחזור להיות תלויים במכשיר בו אנחנו משתמשים. ריבוי המכשירים ומערכות ההפעלה גורמים לחוסר אחידות ותאימות. נוצר מצב שאותה תוכנה או אפליקציה כפי שנהוג להגיד, תותקן על מכשירים שונים בתצורות שונות תלוי הגבלות מערכת ההפעלה ואף תראה שונה בין מכשיר למכשיר ובמקרה הגרוע, תהיה זמינה רק על מכשירים מסויימים עקב אילוצים כאלה או אחרים שלרוב אינם תלויים בגורם המפתח.

החוסר אחידות לא מתבטא רק באפליקציה עצמה, גם ברמה השיווקית קיימים הבדלים בין הפלטפורמות השונות. אם נסתכל על אפליקציות פופלאריות מסויימות נוכל לראות שאותה אפליקציה בדיוק עולה בחנות האפליקציות של אפל 99 סנט ולעומת זאת בחנות של גוגל היא מוצעת בחינם. הכניסה של מיקרוסופט לשוק תוסיף ככל הנראה תמחור נוסף לאפליקציות השונות ואמנם החברה דאגה כבר לפרסם את המחירים העתידים של האפליקציות אשר יהיו שונים במקצת מהמחירים אליהם אנחנו רגילים בחנויות האפליקציות האחרות, כנראה על מנת לבדל אותה משאר החברות.

מצד אחד אין עוררין על כך שתחרות היא דבר טוב אך מאידך, כל תופעת האפליקציות מחזירה אותנו כמה שנים לאחור, לתקופה שכל התוכנות שעשינו בהן שימוש היו נמצאות פיזיות על מחשבים, התקופה לפני המעבר ליישומים מבוססי דפדפן וענן. זה נכון שהאפשרויות שניתן לממש באמצעות הדפדפן הן מוגבלות ולא מנצלות את כוחם האמיתי של המכשירים עליהם מותקנות מערכות ההפעלה השונות אך עדיין חלק לא מבוטל מהאפליקציות המצליחות היה ניתן לממש בהצלחה במובייל גם ללא צורך בפיתוח אפליקציה יעודית. אחת הדוגמאות לכך היא פייסבוק למשל.

פייסבוק ומובייל – לא סיפור אהבה

כפי שניתן לראות בדוחות הכספיים האחרונים שפייסבוק פרסמה, ההצלחה של החברה לא מצליחה להניב הכנסות משמעותיות במובייל למרות שמרבית משתמשיה הם משתמשי מובייל ואחת הסיבות לכך היא שפייסבוק לא נבנתה עבור אותם משתמשים.

לכאורה, לא הייתה צריכה להיות לפייסבוק בעיה עם עולם המובייל ועידן הסמארטפונים, הרי מדובר בסופו של דבר באתר אינטרנט. אך אם ניקח את מכשיר האייפון כדוגמא, ללא אפליקציה תואמת לא ניתן לבצע את מרבית הפעולות שמשתמשי פייסבוק מבצעים כמו להעלות תמונות וסרטונים למשל. פייסבוק השיקה אמנם אפליקציה תואמת לאייפון אך היא לא תפקדה כמו שצריך, הייתה איטית מאד ובנוסף לא הציעה את כל השירותים שהאתר הרגיל הציע. לדוגמא, עד לא מזמן לא היה ניתן לגשת לאפליציות פייסבוק דרך המובייל, אותן אפליקציות שמניבות לפייסבוק הכנסה לא רעה. כיום אמנם ניתן להכנס לאפליקציות פייסבוק דרך אפליקצית המובייל אך גם כאן, מפתחי האפליקציות נדרשים להתאים את האפליקציות שלהם למובייל ולהמנע משימוש בפלאש או להתאים את חווית המשתמש למכשיר נייד. מרבית האפליקציות לא מבצעות זאת עקב חוסר במשאבים ולכן כל העסק פשוט לא מתפקד מה שגורם גם לאותן חברות המפתחות אפליקציות פייסבוק להפגע כפי שראינו בפרסומים האחרונים אודות זינגה.

ללא ספק, התפתחות עולם המובייל והחדירה המהירה של הסמארטפונים לשוק גרמו למהפך טכנולוגי, במיוחד לכל הקשור באפליקציות. חברות חדשות שקמות לוקחות זאת בחשבון מהרגע שהן מתחילות לעבוד על המוצרים שלהם, לעומתן לחברות הגדולות והמבוססות לוקח מן הסתם זמן רב יותר להתאים את עצמן לשוק ואם הם לא יפנימו את זה יותר מהר הן פשוט ישארו לא רלוונטיות וימצאו את עצמן בתחרות מול חברות צעירות ורעבות שמנסות לנגוס להן מההצלחה.

ייתכן שזאת הסיבה שצצו שמועות רבות על כך שפייסבוק מתכננת בשיתוף HTC סמארטפון ייעודי משלה.
ולמרות שצוקרברג הכחיש את אותן השמועות,ייתכן מאד  שפייסבוק נמצאת במקום שמיקרוסופט נמצאה לפני השקת חלונות 8, עם מוצר מוצלח שלא מתאים לעידן החדש.
אם עד לפני זמן לא קצר, פייסבוק שימשה כסוג של מערכת הפעלה מבוססת דפדפן ליישומים חברתיים ואפשרה להתקין אפליקציות ייעודיות על הפלטפורמה שלה, בעידן האפליקציות היא הופכת להיות פשוט עוד אפליקציה מיני רבות שתלויה בחסדיה של מערכת ההפעלה עליה היא מותקנת ועבור חברה שמוערכת בשווי של 100 מיליארד דולר ייתכן שזה פשוט לא מספיק.

הרשמה לקבלת עדכונים במייל על פוסטים חדשים, מאמרים מקצועיים, מדריכים ועוד.
ניתן גם להתעדכן דרך RSS, טוויטר ודף הפייסבוק של הבלוג.

 

ידידותיות
אליקו יצחקי

אודות אליקו יצחקי

אליקו יצחקי הינו המייסד והעורך הראשי של הבלוג.

Bookmark and Share

תגובה אחת »

  • shlom כתב:

    מה מקודד ה- PHP הטוב ביותר מבחינת מהירות וביטחון, בדקתי PHPGuarder וזה טוב לסכר, ואחרים שבדקתי הם איטיים

הוספת תגובה

הוסף את תגובתך למטה או שלח טראקבק מאתרך. תוכל גם להרשם לעדכון על התגובות באמצעות RSS.