ראשי » אינטרנט, טכנולוגיה, כללי

Waze – למכור או לא למכור זאת השאלה

10 בינואר 2013 | | 40 תגובות | מאת אליקו יצחקי
תגים: , ,

אחד הסיפורים החמים בחורף קר זה היה ללא ספק השמועה על משא ומתן לרכישת חברת Waze הישראלית ע"י אפל הענקית עבור מאות מיליוני דולרים.

מלל רב נשפך בנושא והשמועה פתחה את מהדורות החדשות והעיתונים. פרשנים דנו האם Waze שווה מאה מיליון או מיליארד והטוקבקים חגגו. אך לבסוף התברר שכנראה מדובר רק בשמועה והתקשורת עברה במהירות לסיקור הסערה הבאה. למען האמת, לא ממש משנה האם כן התקיים משא ומתן כלשהו או שלא השאלה הגדולה היא מה כן היה קורה אם Waze הייתה נמכרת לבסוף בסכום כזה או אחר.

כפי שראינו בעבר, הרכישות שאפל מבצעת נוגעות בעיקר על שמירה של האינטרסים שלה. למרות שכל הרכישות נעשו בתקופה שסטיב ג'ובס עדיין היה בחיים, רוב הסיכויים שאפל תמשיך בקו זה. Siri לדוגמא, היתה אפליקציה שניתן היה להוריד ישירות מחנות האפליקציות. לאחר רכישתה ע"י אפל, דאגה החברה להסיר את האפליקציה מהחנות ושילבה אותה כחלק בלתי נפרד ממערכת ההפעלה שלה, לא לפני שדאגה להסיר את התמיכה של Siri במכשירים ישנים יותר ובכך דאגה שיהיה לרוכשים אינטרס נוסף לשדרג את המכשיר שקנו לא מזמן בכסף רב.

ולכן, אם לומדים ממקרי עבר, מרבית הסיכויים שאפל הייתה משלבת גם את ה Waze כחלק ממערכת ההפעלה שלה עם או בלי תמיכה במכשירים ותיקים יותר. ומה לגבי תמיכה במערכות הפעלה אחרות כגון אנדרואיד וחלונות? ייתכן ואפל הייתה מפתיעה וממשיכה לתמוך באותן מערכות הפעלה מתחרות אך הסיכוי לכך קלוש.  מרבית הסיכויים שרכישה כזאת תתרחש עקב סיבה אחת והיא יצירת בידול מול המתחרים וגוגל בפרט והענקת שירות בלעדי למשתמשיה.

ומה לגבי Waze? האם יש סיכוי שהחברה תשאר לתפקד בכלל כחברה עצמאית. גם כאן נראה שהסיכוי קלוש. רק לפני מספר ימים התבשרנו שאחרון המייסדים של חברת אנוביט שנרכשה ע"י אפל לא מכבר, עזב ורבע מעובדי החברה טרום הרכישה כבר לא עובדים בה יותר.

צריך לזכור ש Waze החל את דרכו ממיזם חברתי התנדבותי נטו ונועד להלחם בספקי המפות אשר שמרו את המידע שלהם נעול בכספת והציעו אותו תמורת סכומים גבוהים. בסופו של יום, ללא התרומה של הגולשים למיזם הוא לא היה ממריא. האם אפל תדע לשמר את היחס ש Waze סיפקה לקהילה? האם משתמש אנדרואיד שתרם את חלקו למיזם יוכל להמשיך ולהנות מאותו מידע שהוא סיפק? אלה שאלות מעניינות שצריכות להשאל במידה ומכירה כזאת אכן תעמוד על הפרק מתישהו.

ומספר מילים לגבי המחיר. התקשורת דיווחה על תג מחיר הקרוב ל 500 מיליון דולר ודאגה לצטט מקורבים ל Waze שטענו שהמשקיעים לא מוכנים לדון על סכום הנמוך ממילארד דולר. אז נכון, מיליארד דולר נשמע סכום לא רע, אך אם ב Waze כן בונים על מכירה הם צריכים לזכור שלא ניתן להתעלם מכך שקיימת בועה באינטנרט ובמובייל בפרט ומה ששווה לכאורה מיליארד דולר היום יכול להיות שווה דולר מחר. חברה ישראלית אחרת שהבינה את זה בדרך הקשה היא מטהקפה אשר הייתה חלוצת שיתוף הוידאו באינטרנט וסירבה הצעת רכש גבוהה על סך 200 מיליון דולר ולבסוף שקעה בחובות ונמסרה בחינם לחברת סוכנות אמנים אמריקאית. הסיבה שזה קרה שמשום מקום צץ אתר מתחרה בשם יוטיוב. והשאר היסטוריה.

האופציה האחרונה והמעניינת מכולם היא ש Waze תשאר עצמאית ותמשיך לעשות את מה שהיא עושה כל כך טוב. לצערי, הסיכוי שזה יקרה הוא לא גבוה. כל עוד היא תשאר חינמית, המודל העסקי של Waze הוא בעייתי ויהיה לה קשה להמשיך ולהתחרות בשחקנים הגדולים בשוק. כאשר אתם שחקנים, יסמנו את Waze כתחרות לשירותים שלהם עצמן הן ידאגו להפוך אותה לפחות רלוונטית ולהציע שירותים מתחרים לא פחות טובים. בנוסף כמו לכל חברה, גם לוייז קיימים משקיעים שהשקיעו לא מעט בחברה ומצפים לראות את ההשקעה מניבה פרי.

אני רק מקווה שבמידה ו Waze אכן תמכר היא תדע לשמור על האינטרסים של המשתמשים שלה ותמשיך לספק לכולם את החוויה לה הם רגילים.

 

 

 

אליקו יצחקי

אודות אליקו יצחקי

אליקו יצחקי הינו המייסד והעורך הראשי של הבלוג.

Bookmark and Share

40 תגובות »

הוספת תגובה

הוסף את תגובתך למטה או שלח טראקבק מאתרך. תוכל גם להרשם לעדכון על התגובות באמצעות RSS.