ראשי » אינטרנט, הסיפור המרכזי, טכנולוגיה, כללי

האם יגיע היום שמיקרוסופט תשלם לנו עבור התקנת חלונות?

9 באפריל 2013 | | 10 תגובות | מאת אליקו יצחקי
תגים: , , , , ,

sxc.hu

תקופה לא קלה עוברת על מיקרוסופט. לאחר שנים רבות ששלטה בכל עולם המחשוב ואף הוכרזה כמונופול בחלק ממדינות העולם, משהו השתנה.

בשנים האחרונות צצו למיקרוסופט חברות מתחרות אשר תקפו אותה מכיוון לא צפוי. מעולם מחשובי המבוסס על מחשבים נייחים זוללי אנרגיה ומשאבים עברנו מבלי לשים לב לעולם שכולו נייד.

כמה מכם השתמשו לאחרונה במחשב שולחני באופן יומיומי שלא במסגרת העבודה? אני מניח שמרביתכם יענו על השאלה הזאת בשלילה.

עולם המחשוב השתנה. נקודה. בעולם טכנולוגי שמרבית המשתמשים גולשים בעיקר באינטרנט. מספיק למרביתם להחזיק בכיס סמארטפון קטן או טבלט קצת יותר גדול.  לפתע זה נראה מוזר שבשביל פעולות שגרתיות כגון בדיקת ושליחת מיילים או גלישה יומיומית בפייסבוק יש צורך לגשת לחדר העבודה, להדליק את המחשב, להמתין עד שמערכת ההפעלה תעלה ואז לעשות את אותן פעולות שהיינו יכולים לעשות תוך כמה שניות בעזרת המכשיר הנייד שלנו.

מיקרוסופט הבינה את זה. מאוחר מדי.

והיא מנסה לשנות את המצב, ועוד איך היא מנסה. אך להודות על האמת, לא ממש מצליח לה. מיקרוסופט היתה רגילה כל אותם השנים שהמשתמשים שלה משלמים עבור המוצרים אותם היא מספקת,ומשלמים לא מעט.אמנם מרבית המשתמשים ניסו לעקוף את המהלך הזה ודאגו להתקין עותקים לא חוקיים של המוצרים שלה אך לאחר כמה שנים בהן היא העלימה עין, בשנים האחרונות החברה החליטה לשנות אסרטגיה ולהלחם באותם משתמשים פיראטים בכל הכח. מיקרוסופט לא הבינה עד לאחרונה שהיא יכולה לספק את המוצרים שלה בחינם ולעשות את הכסף מכל התעשייה מסביב.

תחשבו על עולם שבו אתם רוכשים טלפון סלולרי אשר מגיע נטול מערכת הפעלה ועל מנת לגרום לו לעבוד ולתפקד יש צורך ברכישת מערכת הפעלה יעודית, להתקין אותה על המכשיר ולתחזק אותה. נשמע דימיוני לא? זה היה המודל העסקי של מיקרוסופט כל השנים. נכון שבארה"ב מרבית המחשבים נרכשו כאשר מערכת ההפעלה כבר מותקנת עליהם מראש ומוכנה לעבודה. אך לרוב אותן חברות מחשבים כגון דל ו HP דאגו להתקין עשרות תוכנות לא רצויות שגרמו למחשבים לעבוד לאט מהרגע הראשון ולכן לא מעט משתמשים העדיפו להתקין את מערכת ההפעלה מחדש באופן עצמאי.אין ספק שחווית השימוש לא הייתה נעימה.

מגזר נוסף שהיה צריך לשלם והרבה, הוא מגזר המפתחים. אותם אנשים או חברות אשר גרמו למערכת ההפעלה להיות יותר מעניינת ומועילה. על מנת לפתח מוצרים שיתמכו בסביבה של מיקרוסופט היה צורך ברכישת רשיונות לתוכנות יקרות. בנוסף, כל מודל הרישוי הינו בעייתי ולא מובן,דבר שגרם לכך שמרבית התוכנות האיכותיות שנכתבו עבור חלונות היו יקרות מאד והכילו תכונות רבות שמרבית מהמשתמשים לא היו ממש צריכים. זה נבע בעיקר מהסיבה שהמפתחים רצו להצדיק את המחיר הגבוה של אותן תוכנות ואת עלות הפיתוח הגבוהה.

אין עוררין שכמות האפליקציות העצומה שקיימת עבור מכשירי האנדרואיד והאייפון היא שגרמה להצלחה הרבה של אותם מכשירים. נכון שגם נוחות השימוש והממשק האיכותי תרמו לא מעט. אך בלי כל אותן אפליקציות הטלפונים כיום לא היו נראים אותו הדבר ואותן אפליקציות הו מה שמניעות את מערכות ההפעלה המריצות אותן כל בפן הכלכלי. כל מערכת הפעלה ודרכה שלה. אפילו פייסבוק הבינה שהיא חייבת נוכחות מסיבית יותר בתחום מאשר עוד אפליקציה פשוטה ורק השבוע השיקה אפליקציה מתוחכמת יותר שהינה סוג של מעטפת למכשירי האנדרואיד השונים הקיימים בשוק. אני גם בטוח שאחרי שיתוף הפעולה של פייסבוק עם HTC , החברה עוד לא אמרה את המילה האחרונה בנושא.

בחזרה למיקרוסופט.  לאחר שהבינה שנשארה מאחור החברה החליטה לבצע מספר מהלכים מהפכנים. דבר ראשון, היא הבינה שאין לה ממש סיכוי להתחרות בגוגל ולכן הורידה פרופיל עם מנוע החיפוש שלה, בינג. סגרה שירותים אשר היו מזוהים איתה כגון מסנג'ר. גם שירות ה MSN הידוע נדחק הצידה.

מיקרוסופט החליטה להתמקד בשלושה מישורים עיקריים. שירותי הענן, עולם המובייל והעידן החדש של מערכות ההפעלה.

בנוגע לשירותי הענן, מיקרוסופט השיקה את Azure , שירות המספק סביבה וירטואלית מבוזרת, בעיקר עבור חברות ומפתחים אשר אמורה להחליף את הצורך באחזקת שרתים באופן עצמאי. מיקרוסופט מעדיפה שבמקום שנרכוש שרתים יקרים ונשלם סכומי עתק עבור ציוד ורשיונות, פשוט נעבור לשירותי הענן שלה ונשלם עבור השימוש עצמו והמשאבים אותם הלקוח צורך. על מנת לגרום לנו לעשות זאת, היא מוכנה אפילו לספק לנו את השירות בחינם לתקופה מסויימת שבמקרים מסויימים יכולה להיות לא קצרה, במיוחד אם אתה סטארטאפ בתחילת דרכך ותעשה לא מעט על מנת שכולנו נתחיל לעבוד עם הענן שלה.

את שירותי הענן שלה, מיקרוסופט הרחיבה גם לקהל פחות טכני והחל מהשנה היא מקדמת בכל הכח את את גרסאת אופיס 365 המאפשרת לראשונה למשתמשי האופיס לנטוש את תוכנת האופיס המסורתית ולעבור לאופיס מבוסס דפדפן. אין צורך לשלם יותר מאות שקלים על רשיון. התשלום יהיה מבוסס על מנוי חודשי שכמובן יהיה נמוך בהרבה.

לגבי המובייל ושוק מערכות ההפעלה למחשבים, מיקרוסופט מנסה לעשות מהלך מעניין והוא לאחד בין שני העולמות. מיקרוסופט השיקה את חלונות 8 שאמורה לתת מענה גם למכשירים הניידים וגם למחשבים ניידים ונייחים. הבעיה העיקרית שלה היא שהיא מנסה אך לא ממש מצליחה למצוא את הנוסחה הנכונה שתאפשר את המהלך הזה. מצד אחד מיקרוסופט רוצה ליצור ממשק אחיד לכל המערכות אך מצד שני היא חייבת להשאיר תמיכה לאחור. בתיאוריה אולי נשמע שזה אפשרי אך במבחן המציאות מיקרוסופט בנתיים נכשלה. ולא רק אני אומר את זה. ביל גייטס הודה בראיון שמשהו התפספס בחלונות 8. קשה מאד לספק חוויה אחידה עבור שני מוצרים כל כך שונים.
על מנת לעודד את המפתחים לפתח אפליקציות עבור חלונות 8 בסביבת המטרו החדשה, הסביבה שאמורה לתת חווית משתמש זהה בכל העולמות, יצאה מיקרוסופט בקמפיין מיוחד והודיעה שהיא מחלקת מענקים בשווי אלפי אירו למפתחים שיפתחו אפליקציות בלעדיות לפלטפורמה. איך הגלגל מסתובב לו, במקום לשלם למיקרוסופט עבור השימוש בפלטפורמות שלה, מיקרוסופט הפכה להיות המשלמת.

גם המכירות החלשות של חלונות 8 למחשבים ניידים ואישיים לא ממש ממריאות, למרות שמיקרוסופט הורידה את מחירי הרישוי בעשרות אחוזוים. השמועות אף טוענות שייתכן ובעתיד העלות של מערכות ההפעלה העתידיות יהיו כמעט אפסיות.

מיקרוסופט כנראה לא מבינה שלא יעזור לשלם כסף למשתמשים על מנת להפוך מוצר כזה או אחר לפופולארי. או שהיא מבינה אך אין לה ברירה אחרת.
לא לחינם האייפון נחשב לסמארטפון המצליח והפופולארי בעולם, למרות שהוא יקר ביחס למתחרים. הממשק הפשוט, והעלות היחסית זולה לפתח אפליקציות עבורו גרמו לו להיות כה פופולארי ומוצלח. מיקרוסופט צריכה קודם כל להבין את הטעויות שהיא עשתה בהשקה של חלונות ולהודות שהיא השיקה מוצר שהוא לא בשל עם חווית משתמש בעייתית, במיוחד עבור קהל היעד העיקרי של המוצר, משתמשי המחשבים הרגילים שלא מבינים מדוע כאשר הם גוללים את העכבר למעלה ולמטה החלון זה ימינה ושמאלה, להיכן נעלם כפתור ההתחל שהיה מזוהה כל כך עם חלונות, מדוע לפתע פתאום המחשב מבצע אתחול בגלל עדכון מבלי לשאול ולמה צריך לעשות ארבע פעולות לפחות על מנת להגיע לאפשרות הכיבוי של המחשב.

היינו מצפים ליותר מחברה שנחשבת לאחת החברות העשירות בעולם ובעלת כח האדם האיכותי ביותר שאפשר למצוא.

קשה להספיד את מיקרוסופט. גם בעבר היא השתרכה מאחור ומצאה את הדרך לעקוף את כולם לכבוש את הפיסגה. אך השוק השתנה ושחקנים חדשים הופיעו ולעולם האינטרנט קיימים החוקים שלו. אם מיקרסופט תמשיך בדרך שהיא בחרה ייתכן והיא תצליח לחזור לקדמת הבמה. זה פשוט יעלה לה ולא מעט.

הרשמה לקבלת עדכונים במייל על פוסטים חדשים, מאמרים מקצועיים, מדריכים ועוד.
ניתן גם להתעדכן דרך RSS, טוויטר ודף הפייסבוק של הבלוג.

אליקו יצחקי

אודות אליקו יצחקי

אליקו יצחקי הינו המייסד והעורך הראשי של הבלוג.

Bookmark and Share

10 תגובות »

 • chris peterson patriot privacy kit כתב:

  chris peterson patriot privacy kit…

  המומחה » האם יגיע היום שמיקרוסופט תשלם לנו עבור התקנת חלונות?…

 • ulthera כתב:

  ulthera…

  המומחה » האם יגיע היום שמיקרוסופט תשלם לנו עבור התקנת חלונות?…

 • check this youtube video כתב:

  check this youtube video…

  המומחה » האם יגיע היום שמיקרוסופט תשלם לנו עבור התקנת חלונות?…

 • bikiniluxe review כתב:

  bikiniluxe review…

  המומחה » האם יגיע היום שמיקרוסופט תשלם לנו עבור התקנת חלונות?…

 • spring.cocoro.in כתב:

  spring.cocoro.in…

  המומחה » האם יגיע היום שמיקרוסופט תשלם לנו עבור התקנת חלונות?…

 • Click Link כתב:

  Click Link…

  המומחה » האם יגיע היום שמיקרוסופט תשלם לנו עבור התקנת חלונות?…

 • The Lost Ways Davis כתב:

  The Lost Ways Davis…

  המומחה » האם יגיע היום שמיקרוסופט תשלם לנו עבור התקנת חלונות?…

 • leeds seo כתב:

  leeds seo…

  המומחה » האם יגיע היום שמיקרוסופט תשלם לנו עבור התקנת חלונות?…

 • Vetements Dress כתב:

  I just planned to post any small remark to be able to say thanks to anyone with regard to all of the amazing guides you're showing at this site. Our extensive world wide web lookup has at the end been rewarded using awesome strategies to be able to write about together with my own friends and family. We would express in which many of us visitors actually are very endowed in order to live throughout any fantastic site using so a lot of lovely individuals with good tactics. I feel extremely happy to get encountered the webpages and look to plenty of more pleasurable minutes reading the following. Thanks a lot again for a lot of things.

 • shlom כתב:

  האם אתה מכיר חברת אירוח שרת משחקים טובה עם לוח בקרה, תוספות, FTP וכל הרשאות הגישה האחרות.

הוספת תגובה

הוסף את תגובתך למטה או שלח טראקבק מאתרך. תוכל גם להרשם לעדכון על התגובות באמצעות RSS.