ראשי » הסיפור המרכזי, טכנולוגיה, כללי

הכרטיס שישגע את חברות כרטיסי האשראי

15 בנובמבר 2013 | | 37 תגובות | מאת אליקו יצחקי
תגים: ,

יח"צ

כוכב חדש בעולם כרטיסי האשראי, Coin כרטיס האשראי שמתיימר להחליף את כל כרטיסי האשראי שאנו מחזיקים בארנק. למען האמת הוא לא בדיוק כרטיס אשראי והוא גם לא יחליף את כל הכרטיסים שיש לנו. הוא פשוט יאפשר לנו לטעון את כל הכרטיסים שיש ברשותנו לתוכו ולהשתמש רק בו. הפוטנציאל הוא אדיר. אין צורך להסתובב עם כל אותם כרטיסי אשראי וכרטיסי מועדון שמנפחים לנו את הארנק.

הרעיון שעומד מאחורי הטכנולוגיה הוא גאוני. תמורת 50$ ניתן יהיה לרכוש כרטיס Coin, לאחר מכן, באמצעות יחידה מיוחדת שמחוברת למכשיר הסמארטפון שלנו, בעל הכרטיס יסרוק את הפס המגנטי של כל כרטיסי האשראי אשר ברשותו ויטען
את המידע של כלל הכרטיסים לתוך כרטיס ה coin. כל זאת באמצעות אפליקציה מיוחדת שתותקן על הסמארטפון. כעת יהיה ניתן לשלם בעזרת הכרטיס ובעזרת ממשק מיוחד הממוקם על הכרטיס עצמו יהיה ניתן להחליט באיזה כרטיס אשראי שאותו סרקנו מראש מעוניינים להשתמש. הכרטיס גם יודע לתקשר בצורה אלחוטית עם הסמארטפון ומאפשר להגדיר זמן מסויים של חוסר תקשורת בין הכרטיס לטלפון שלאחריו הכרטיס ינעל לשימוש. מהלך מאד יעיד כנגד גניבות או אובדן.

בשלב זה היזמים העומדים מאחורי הרעיון מציעים לרכוש מראש את הכרטיס המדובר ומבטיחים שהמשלוח הראשון יצא בקיץ הבא.

אין ספק שמדובר ברעיון מדהים ופורץ דרך אך מצד שני מעורר לא מעט שאלות ותהיות.

השאלה הראשונה שעולה היא כמובן בעית האבטחה שכרטיס שכזה עלול לעורר. מתיאור המוצר ניתן להסיק שכל אחד שיהיה ברשותו את ההתקן יוכל לשכפל כרטיסים, גם אם הם לא שלו. החברה טוענת בדף השאלות והתשובות שהיא משלבת בכרטיס אמצעים למנוע תופעות כאלה אך לא מפרטת ביתר פירוט מה הם האמצעים. לטענתם האפליקציה מבקשת לצלם את כרטיס האשראי ולספק פרטים שידועים רק לבעל הכרטיס מבלי לפרט מה הם אותם פרטים. בתעשיית סליקת כרטיסי האשראי קיימים תקנים מחמירים על מנת למנוע תופעות של זליגת פרטי הכרטיסים. החברה טוענת שהיא בתהליכי קבלת תאימות לתקן PCI המחמיר אך לא מפרטת באיזה שלב היא נמצאת ומה יקרה במידה ולא יתקבל תקן שכזה.

היו נסיונות בעבר ליצור אמצעי תשלום אחיד שיגשר בין כרטיסי האשראי לבעל העסק, אך במקרה הזה הכרטיס מדמה כאילו הוא הכרטיס עצמו. לא בטוח שחברות כרטיסי האשראי יראו את העניין בעין יפה. צריך לזכור שחלק מהתעשייה מבוסס גם על מיתוג. חברות האשראי מעוניינות למתג את עצמן דרך הכרטיסים ומקיימות שיתופי פעולה עם חברות אחרות על מנת ליצור מועדוני לקוחות. בסופו של דבר ללקוח יש כרטיס אשראי ממותג של חברה כזאת או אחרת והאינטרס של החברות הוא לשמור על המצב הזה.

מעניין לראות כיצד בעלי עסקים יסכימו לקבל כרטיס שכזה מבלי שיהיה קיים שיתוף פעולה של חברות כרטיסי האשראי. חברות האשראי מבדילות באמצעות חוזים שונים בין עסקה מרוחקת לבין עסקה בה הלקוח נמצא בבית העסק עצמו ולכן דורשת מבעל העסק לוודא את זהות הלקוח באמצעים שונים הכוללים אימות פרטי הלקוח באמצעות תעודה מזהה, השוואת חתימה ולעתים גם ע"י הקשת הקוד הסודי. היזמים טוענים הם יכולים לענות על המענה הזה ע"י הצגת פרטי האשראי באמצעות האפליקציה , אך כל עוד לא יהיה אישור מחברות האשראי שהליך זה מספק את הדרישות קשה להאמין שבעלי עסקים, במיוחד הגדולים יסכימו לקבל את הכרטיס החדש.

בנוסף לכך, הרעיון שיהיה קיים מכשיר נגיש המאפשר העתקת נתוני כרטיס אשראי יטריד לא מעט אנשים. במיוחד בארה"ב בה נושא גניבת זהויות עולה לא פעם אחת לכותרות ואף שימש עילה למספר סרטים תיעודיים והוליוודים.

ומה לגבי משיכת כספים? היזמים טוענים שניתן גם להשתמש בכרטיס בכספומטים. לא מובן מה יקרה במידה ויבלע הכרטיס. כיום ניתן לקבל את הכרטיס בחזרה בבנק בו מתנהל החשבון, בכרטיס החדש אין דרך לאתר את בעל הכרטיס בלי שיהיה קיים שיתוף פעולה עם מנפיקת הכרטיס החדש.

בעיה נוספת היא שניתן בקלות יחסית לעבור בין כרטיסי האשראי השונים בכרטיס ה coin. כלומר, אם למשל יושבים במסעדה ונותנים למלצר את הכרטיס הוא יכול לחייב כרטיס אחר מהכרטיס בו בחרנו לשלם. ייתכן ומדובר בכרטיס עסקי של חברה בה אנחנו עובדים או כרטיס שנגמר לו האשראי. כך או כך זה יכול להוות בעיה רצינית.

כרגע היזמים מבטיחים שהכרטיס יעבוד בצורה חלקה בארה"ב אך לא במדינות אחרות. הסיבה היא שמדינות רבות, במיוחד באירופה משתמשות בכרטיסי אשראי בעלי צ'יפ אלקטרוני (EMV) שכרגע לא נתמך בכרטיס החדש. אך היזמים מבטיחים שבגרסאות עתידיות תתווסף תמיכה בכך. השאלה היא אם קיימת אפשרות טכנולוגית וחוקית לבצע זאת או שמדובר בהבטחת סרק.

אין ספק שמדובר באחד מהמוצרים המסקרנים שהוצגו לאחרונה והוא מעורר התעניינות רבה. מנגד מדובר על מוצר שמעלה סימני שאלה רבים ובכלל לא בטוח שכל העסק ממש יעבוד בעולם האמיתי. מספיק שעסק שאנחנו מעוניינים לרכוש ממנו לא יכבד את הכרטיס החדש על מנת שנצטרך לחזור להסתובב עם כל אותם כרטיסי אשראי ומועדון שברשותנו.

במידה והמוצר יזכה לביקוש רב, מן הסתם חברות האשראי לא ישארו בצד ומבלי להתערב. למרות שהמוצר לא בא להתחרות איתן אלא לספק חוויה משלימה ומהנה יותר בעת שימוש בכרטיסים של אותן חברות, עדיין לא בטוח שיש להם אינטרס שצרכני כרטיסי ברחבי העולם יתחילו לשכפל לעצמם כרטיסים ויעקפו את הצורך להשתמש בכרטיסים שאותן חברות הנפיקו.

אפשר להיות בטוחים ש coin יעורר תהודה רבה וחברות רבות יתעניינו במוצר שלהם וצריך לקוות שאכן יגיע היום שנוכל כולנו להסתובב עם כרטיס אחד בארנק שיעשה עבורנו את כל העבודה.

הרשמה לקבלת עדכונים במייל על פוסטים חדשים, מאמרים מקצועיים, מדריכים ועוד.
ניתן גם להתעדכן דרך RSS, טוויטר ודף הפייסבוק של הבלוג.

אליקו יצחקי

אודות אליקו יצחקי

אליקו יצחקי הינו המייסד והעורך הראשי של הבלוג.

Bookmark and Share

37 תגובות »

הוספת תגובה

הוסף את תגובתך למטה או שלח טראקבק מאתרך. תוכל גם להרשם לעדכון על התגובות באמצעות RSS.