ראשי » אינטרנט, הסיפור המרכזי, טכנולוגיה, כללי, תקשורת וטלפוניה

האם נטפליקס תהיה הגולן טלקום של עולם הטלוויזיה הישראלי?

24 בספטמבר 2015 | | 45 תגובות | מאת אליקו יצחקי
תגים: , , ,

Stock.XCHNG

עולם הטלוויזיה בישראל הולך להשתנות. נקודה.

בעשור האחרון עברנו לא מעט מהפכות טכנולוגיות. תעשיית המוזיקה עברה טלטלה ושינויים משמעותיים. בעיקר בגלל שירות ה iTunes של אפל.  כל תחום הטלפוניה השתנה. מעבר מטלפוניה נייחת לניידת ולאחר מכן מעבר לשימוש של טלפונים חכמים. עולם הצילום עבר מהפכה ענקית ממעבר של צילום אנלוגי לדיגיטלי ולאחר מכן לצילום HD.  וכמובן תחום הטלויזיה שבעיקר מסמל מעבר לצריכה דיגיטלית של תכנים.

השינויים המשמעותים האלה שינו תעשיות שלמות, מודלים עסקיים השתנו כמו כן הרגלי הצריכה שלנו. חברות ענק כגון נוקיה,קודאק, Blockbuster ו Tower Records שלא הפנימו בזמן את השינויים המתרחשים בשוק פשטו את הרגל ולעומתן חברות חדשות כגון נטפליקס, פנדורה ועוד שידעו לזהות לאן מתקדם השוק דאגו להציע אלטרנטיבות חדשות ומעודכנות שהיוו חלק מהמהפכה.

למרות שמדינת ישראל נחשבת למתקדמת מאד באימוץ טרנדים טכנולוגים, בהרבה תחומים אנחנו נמצאים מאחור. חלק מהסיבות הן שהחברות המקומיות השולטות בשוק לא הפנימו את השינויים המתרחשים בשוק.בנוסף,הן ניצלו את העובדה שישראל היא שוק קטן ולכן חשו פחות מאוימות מתחרות מצד חברות בינלאומיות גדולות. אךכל זה השתנה. ישראל נהפכה להיות יעד אסטרטגי לאותן חברות בינלאומיות ואנחנו נתקלים לאחרונה ביותר ויותר חברות שמנסות להכנס לשוק המקומי ולהתחרות בחברות המקומיות. נפליקס למשל היא אחת מאותן חברות שהודיעה באופן רשמי כי השירותים מתכוכננים להיות זמינים בשנים הקרובות בכל העולם וישנן לא מעט שמועות שבמהלך השנה הבאה החברה תשיק את השירות שלה בישראל.

לכאוורה החברות שצריכות לדאוג ממהלך שכזה הן HOT ו YES. לעומת נטפליקס יש להן נכסים אסטרטגים שלנטפליקס אין. ערוצי הספורט השונים למשל וערוצים מקומיים כגון ערוץ הילדים למשל. אך צריך לזכור שעל מנת להנות מאותםם ערוצים הלקוחות נאלצים לשלם סכומים גבוהים כל חודש. חבילת ערוצים ממוצעת עולה כיום מעל 200 שקלים ומדובר בסכום לא מבוטל במיוחד שבמרבית הערוצים לא ממש צופים.

חברות הכבלים והלוויין כן מנסות להשאר עדכניות והן בעיקר מפתחות ממירים חדשים ומתקדמים עם יכולות מתקדמות שונות. בנוסף הן מציעות ספריות VOD עשירות עם ממשק ידידותי. אבל, לאותם ממירים מתקדמים יש גם עלות כספית וגם על מרבית תכני ה  VOD יש צורך בתשלום נוסף. יוצא שמשפחה ממוצעת מוציאה מאות שקלים בחודש.

יס והוט לא יוכלו להמשיך כך יותר. עם כניסתה של נטפליקס לארץ ומתחרים חדשים שנכנסים לשוק כמו סלקום ופרטנר בקרוב. האפשרויות של הצרכן יגדלו. כבר היום מרבית הטלויזיות שנמכרות הן טלויזיות חכמות המאפשרות התקנת אפליקציות. בנוסף קיימים לא מעט התקנים זולים בשוק מבוססי אנדרואיד ההופכים בקלות כל טלויזיה לחכמה ומאפשרים התקנת אינסוף אפליקציות. אותם התקנים וטלויזיות חכמות מייתרות לחלוטין את הצורך בממירים. האפליקציה של נטפליקס למשל זמינה בכל פלטפורמה אפשרית כמעט. עידן הפס הרחב מאפשר הזרמת תכני HD ללא בעיה והמעבר לשימוש ענן מאפשר הקלטת תוכניות ללא צורך בהתקן חומרה מקומי. בנוסף כל טלויזיה כיום מאפשרת קליטת ערוצים דיגיטלית ללא צורך בממיר.

במידה ויס והוט מעוניינים להשאר רלוונטיות הן צריכות להתאים את עצמן לשוק. להפוך מספק תשתית פיזי לספק תשתית וירטואלי אשר מספק תכנים מקוריים וחיצונים וכמובן ולשנות את מודל התמחור שלהן. כבר היום שתי החברות מפיקות תכנים מקוריים שמצליחים לא רע. סדרות כמו פאודה ואיש חשוב מאד מקבלות שבחים רבים וזוכות לרייטינג טוב מאד. הן גם מככבות באתרי ההורדות הלא חוקיים. בעיקר בגלל שהתכנים של חברה אחת לא זמינים למנויי החברה המתחרה.

יס החלה לאחרונה מהלך של מעבר לציפיה על גבי רשת האינטרנט והשיקה את שירות yes GO. שירות זה זמין אך ורק למנויי החברה ומשמש כשירות משלים ולא כתחליף למנוי הרגיל ולכן שירות זה לא מונע מהמנויים לשלם את אותם סכומים גבוהים על מנת להנות מהשירות. המודל הזה מתאים אולי לקבל המבוגר יותר שפחות מבין טכנולוגית ולא מכיר את החלופות הזולות יותר. לעומתם,הקהל הצעיר יותר. יודע כיצד להגיע לאותם תכנים מבלי להיות מנוי. אם זה באמצעות מנוי לשירותי VOD בינלאומיים כגון נפליקס, שימוש בתוכנות כגון KODI ו Popcorn time וציפיה ישירה. זה נכון שחלק מההדרכים אינן חוקיות אבל רוב הסיכויים הם שאם כן הייתה אפשרות חוקית וזולה לצפות באותם תכנים, הם היו בוחרים בה. בגלל נוחות התפעול ואיכות הצפיה.

יס והוט יכולות בקלות להקים שירות VOD מבוסס אינטרנט. יש להם את התכנים והטכנולוגיה כבר קיימת. ייתכן וקיימים חסמים רגולטורים המונעים מבעדם לבצע זאת אבל רוב הסיכויים שניתן יהיה ניתן לפתור את המכשול הזה יחסית בקלות, במיוחד שצצות מתחרות חדשות ומהמטרה העיקרית בסוף היא להוזיל את עלות המנוי לצרכן, מטרה ששרי התקשורת בעבר הציבו לעצמם.

כולנו זוכרים איך לא מזמן שילמנו מאות שקלים בחודש על שירותי תקשורת. היום ההוצאה הצטמצמה לעשרות שקלים בלבד והלקוחות גם מקבלים יותר תמורה וכל זאת בגלל כניסה של מתחרות חדשות לשוק כגון גולן טלקום. אין סיבה שהמהפכה הזאת לא תגיע גם לעולם הטלויזיה. זה כנראה לא יקרה מחר וגם לא בשבוע הבא,  אך המגמה קיימת בעולם ובסוף תגיע גם לארצנו הקטנה. זה רק עניין של זמן.

הרשמה לקבלת עדכונים במייל על פוסטים חדשים, מאמרים מקצועיים, מדריכים ועוד.
ניתן גם להתעדכן דרך RSS, טוויטר ודף הפייסבוק של הבלוג.

אליקו יצחקי

אודות אליקו יצחקי

אליקו יצחקי הינו המייסד והעורך הראשי של הבלוג.

Bookmark and Share

45 תגובות »

הוספת תגובה

הוסף את תגובתך למטה או שלח טראקבק מאתרך. תוכל גם להרשם לעדכון על התגובות באמצעות RSS.